Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фосилите като хоби

Любителите палеонтолози у нас са няколкостотин, от тях 10-тина са на ниво – учени. Това разказва биологът Ростислав Траянов за българите със странното хоби да откриват и събират вкаменелости. Всеки от тях се е насочил към проучване и колекциониране на определен отдавна изчезнал вид, като неговата област на интерес са фосилите на морски таралежи. Намирането на находки рядко е случаен процес, свързано е с четене на много литература, проучване на геоложките пластове и откриване на данни за вкаменелости.

Палеонтологията е малко позната наука, но интересът към събиране и проучване на фосилни находки последните години расте.

През седмицата в Историческия музей в Исперих, група любители палеонтолози представи любопитна изложба с фосили. Публиката видя стотици вкаменелости на изчезнали видове от морската и сухоземна фауна и флора и от различни геоложки епохи - морски влечуги, земноводни, причудливи безгръбначни и растения. Сред тях череп на Мозазавър (100 - 66 млн години) и череп на антилопоподобно (11- 7 млн години).

Кои са тези хора, как се сдобиват с фосили или къде ги откриват, какво има в колекциите им? А на какви вкаменелости е богата България ? Отговорите от професионалният биолог Ростислав Траянов, който е популярен и с колекцията си от гигантски живи охлюви. Христина Димитрова и Ростислав Траянов за тайните на палеонтологията:

Намерената находка без информация за мястото на което е открита, остава само със сувенирната си стойност,  уточнява Траянов.  Той споделя още, че у нас климатът не е благоприятен за фосилните находки. Благодарение на любителите палеонтолози, случайно попаднали на находка, ценни вкаменелости се запазват за науката.

Отдадените на това хоби, с мащабите на наука, са ентусиасти за повече изложения на вкаменелости, които да популяризират както тяхната работа, така и науката.

Снимки: Исторически музей - Исперих



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрожденец с кауза

На рождената му дата и на родното му място - възрожденска Жеравна, ще бъде представена книгата на Милена Георгиева, посветена на педагогическата и обществена дейност на Тодор Икономов. За бележития възрожденец Милена Андреева казва, че шуменци са считали за свой, за нашенец. Той идва в града през 1866 година и учителства близо 4 години. Наред със..

публикувано на 29.08.24 в 13:59
Ахмед Доган и Делян Пеевски

Враждите в ДПС

Преди няколко дни съпредседателят на ДПС Делян Пеевски и още седем от приближените му заместник-председатели и депутати бяха изключени от партията. Освен това Пеевски беше освободен и като председател на парламентарната група на ДПС.  Решението на почетния председател на ДПС Ахмед Доган е било прието на заседание на Централното оперативно бюро, като..

публикувано на 29.08.24 в 11:36

Искат държавните помощи сега

Проблемът с работната ръка в селско стопанство е един от най-наболелите в сектора. Всъщност той не е само в България, а е широко разпространени в цяла Европа.  За поредна година стопаните се оплакват, че трудно намират работници за неквалифициран труд. Проблеми създаде и сушата през последните години. За това земеделци настояват държавните помощи по..

публикувано на 28.08.24 в 08:42

Параклис на Богородица

Параклис „Успение на Света Богородица“ ще бъде осветен днес в местността „Марков кръст“ до село Джулюница, Русенско. Може и да не сте чували за това място и смелостта на Дели Марко, но след като научите историята му, сигурни сме, че ще стигнете до там. С много вяра и   желание за промяна местните хора са успели да издигнат параклис само за 4..

публикувано на 28.08.24 в 08:04

Селска гимназия за пример

Професионалната гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в силистренското село Средище ще бъде Център за високи постижения в направленията селско стопанство и автотранспорт. И досега училището е поддържало добра техническа база, а учениците му редовно се класират на челни места в национални състезания. Инвестицията в ново оборудване обаче ще превърне селското..

публикувано на 27.08.24 в 13:18

Грижа за възрастни хора

Фонд „Нашите родители“ на Фондация BCause финансира проекти на неправителствени организации за подпомагане на възрастни хора в малки населени места. Тази година са осигурени средства за реализацията на 13 идеи – най-много от началото на съществуването на фонда досега, тъй като са постъпили дарения от близо 100 000 лв. Всички те са разпределени за..

публикувано на 27.08.24 в 08:28

От Виноградовка до Зайчино ореше

Преди 30 години инженерът по хранителни технологии Мария Николова напуска и професията, и страната си. Тя е бесарабска българка, родена в село Виноградовка - Украйна. Разказва, че там са я наричали българка, тук – рускиня. Живее в новопазарското село Зайчино ореше, а работи в Нови пазар, където вече 20 години е партньор в Женското сдружение..

публикувано на 26.08.24 в 16:28