Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фосилите като хоби

Любителите палеонтолози у нас са няколкостотин, от тях 10-тина са на ниво – учени. Това разказва биологът Ростислав Траянов за българите със странното хоби да откриват и събират вкаменелости. Всеки от тях се е насочил към проучване и колекциониране на определен отдавна изчезнал вид, като неговата област на интерес са фосилите на морски таралежи. Намирането на находки рядко е случаен процес, свързано е с четене на много литература, проучване на геоложките пластове и откриване на данни за вкаменелости.

Палеонтологията е малко позната наука, но интересът към събиране и проучване на фосилни находки последните години расте.

През седмицата в Историческия музей в Исперих, група любители палеонтолози представи любопитна изложба с фосили. Публиката видя стотици вкаменелости на изчезнали видове от морската и сухоземна фауна и флора и от различни геоложки епохи - морски влечуги, земноводни, причудливи безгръбначни и растения. Сред тях череп на Мозазавър (100 - 66 млн години) и череп на антилопоподобно (11- 7 млн години).

Кои са тези хора, как се сдобиват с фосили или къде ги откриват, какво има в колекциите им? А на какви вкаменелости е богата България ? Отговорите от професионалният биолог Ростислав Траянов, който е популярен и с колекцията си от гигантски живи охлюви. Христина Димитрова и Ростислав Траянов за тайните на палеонтологията:

Намерената находка без информация за мястото на което е открита, остава само със сувенирната си стойност,  уточнява Траянов.  Той споделя още, че у нас климатът не е благоприятен за фосилните находки. Благодарение на любителите палеонтолози, случайно попаднали на находка, ценни вкаменелости се запазват за науката.

Отдадените на това хоби, с мащабите на наука, са ентусиасти за повече изложения на вкаменелости, които да популяризират както тяхната работа, така и науката.

Снимки: Исторически музей - Исперих



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Предай опасните отпадъци

Тонове опасни отпадъци генерират домакинствата, но голяма част от тях попадат в общите контейнери, а след това и в природата. Токсичния отпадък трови почвите и водите, попада и в храната ни. За осъзнаването на  ползите от разделното събиране на опасните отпадъци и прилагането му на практика, са нужни години.  През 2011 година една българска компания..

публикувано на 29.03.24 в 07:52

Елена Сафонова от Латвия

В нейния живот се преплитат истории за червен диплом в университета в Рига, за град с минус 40 градуса и десетки дъги в Сибир, черна леща в гърне по латвиийски, до десетки български народни хора, изиграни на българска земя Това е историята на Елена Сафонова от Латвия, която започва разказа си с това, че половината от живота си е прекарала в..

публикувано на 28.03.24 в 16:39

Заплата 646 лева за ден

Точно 646,80 лв. е възнаграждението на общинските съветници на Шумен за участие в едно заседание на Общинския съвет. Толкова ще получат днес те за работата си. Сумата е според приетия Правилник за работа на Общинския съвет, където е записано, че за участие в сесия се полагат 12% от заплатата на кмета на общината /5390 лева/ . Пак в него е..

публикувано на 28.03.24 в 11:43
Марийка Мерсинкова

Няма край преходът

„3000 лева за 1 долар“ – това не само, че беше факт от родното ни битие, но е и заглавие на книга. Автор е шуменката Марийка Мерсинкова, математичка, завършила Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и преподавател в три шуменски училища.  Решила да документира Виденовото време. Всичко, на което е бил подложен българинът и когато отиде на..

публикувано на 27.03.24 в 13:33
Община Дулово

15 милиона за проекти в Дулово

И общините, и хората очакваха с нетърпение затоплянето на времето, защото това обикновено означава, че започват планираните по-мащабни ремонти на пътища, на улици, на обществени сгради и на детски и спортни площадки. Бюджетите са утвърдени, на много места са сключени и договори по спечелени проекти и сезонът на обновяването може да се счита за..

публикувано на 27.03.24 в 08:00

Евродепутати за един ден

Емоционално и полезно беше участието на учениците от Средното училище „Сава Доброплодни“ в Шумен, които се включиха в младежката сесия на Европейския парламент в Страсбург. Те бяха сред първите, които зададоха въпроси на Хенри Уасунг - член на Комисията по правата на жените и равенството между половете към Европейската комисия...

публикувано на 26.03.24 в 15:36

Има ли заплахи за сигурността?

"Нормално беше България да засили мерките за сигурност" - това заяви анализаторът и арабист проф. Владимир Чуков след атентата в Москва на 22 март. Припомняме, че в събота беше съобщено от МВР, че служители от различни структури на ведомството предприемат засилени мерки за обезпечаване на сигурността и спокойствието на гражданите на територията на..

публикувано на 26.03.24 в 13:01