Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фосилите като хоби

Любителите палеонтолози у нас са няколкостотин, от тях 10-тина са на ниво – учени. Това разказва биологът Ростислав Траянов за българите със странното хоби да откриват и събират вкаменелости. Всеки от тях се е насочил към проучване и колекциониране на определен отдавна изчезнал вид, като неговата област на интерес са фосилите на морски таралежи. Намирането на находки рядко е случаен процес, свързано е с четене на много литература, проучване на геоложките пластове и откриване на данни за вкаменелости.

Палеонтологията е малко позната наука, но интересът към събиране и проучване на фосилни находки последните години расте.

През седмицата в Историческия музей в Исперих, група любители палеонтолози представи любопитна изложба с фосили. Публиката видя стотици вкаменелости на изчезнали видове от морската и сухоземна фауна и флора и от различни геоложки епохи - морски влечуги, земноводни, причудливи безгръбначни и растения. Сред тях череп на Мозазавър (100 - 66 млн години) и череп на антилопоподобно (11- 7 млн години).

Кои са тези хора, как се сдобиват с фосили или къде ги откриват, какво има в колекциите им? А на какви вкаменелости е богата България ? Отговорите от професионалният биолог Ростислав Траянов, който е популярен и с колекцията си от гигантски живи охлюви. Христина Димитрова и Ростислав Траянов за тайните на палеонтологията:

Намерената находка без информация за мястото на което е открита, остава само със сувенирната си стойност,  уточнява Траянов.  Той споделя още, че у нас климатът не е благоприятен за фосилните находки. Благодарение на любителите палеонтолози, случайно попаднали на находка, ценни вкаменелости се запазват за науката.

Отдадените на това хоби, с мащабите на наука, са ентусиасти за повече изложения на вкаменелости, които да популяризират както тяхната работа, така и науката.

Снимки: Исторически музей - Исперих



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Червени панделки с послания

Върху червени панделки всеки имаше възможност днес да отправи свое послание към хора с ХИВ.    Щандът на здравната инспекция беше разположен пред Областната администрация в Шумен.   На минувачите бяха раздавани информационни материали и превантивни послания. За осмелилите се да попълнят специално подготвена анонимна анкета имаше..

публикувано на 29.11.24 в 14:28

За музея с любов

Историческият музей в Разград поде много интересна инициатива – да представя в социалните мрежи дарителите с афинитет към историята, които обогатяват фондовете му. Оказа се, че в Разградско има много щедри хора, които отвориха семейните албуми, отключиха ракли по тавани и мазета, преровиха гардероби и откриха в тях истински съкровища...

публикувано на 29.11.24 в 08:55

Писахте ли на Дядо Коледа за бонус?

След като празничните украси вече се поставени, може би много работещи сега пишат на Дядо Коледа да им донесе бонус. Данните на Българската стопанска камара показват, че 80% от работодателите ще изпълнят това желание. Чуйте кои са най-популярните коледни бонуси и какви са очакванията на шуменци на прага на празничния декември. Коментар на..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Коледен бал с кауза

Коледен бал с благотворителна кауза организира дамският бизнес клуб в Разград. Събитието ще бъде на 30 ноември в голямата зала на кино „Арабелла“, съобщи основателят на клуба Цвета Бориславова. По традиция всяка среща на дамите има подбрани лектори и теми, насочени към сферите бизнес, личностно развитие и здраве. Част от коледния благотворителен..

публикувано на 29.11.24 в 08:40

Ветрогенератори около село

Ветрогенераторен парк предстои да бъде изграден в землищата на общините Никола Козлево и Каолиново. Продължават обществените обсъждания, на които се представя докладът за екологичното въздействието върху околната среда и здравето на хората.  Според доклада, ще бъдат изградени 50 ветрогенератора с мощност 400 KW и четири подстанции. След изграждането на..

публикувано на 28.11.24 в 11:44

Съкровището на Дядо Драгой

Обичаят „Белене на платно за сватба“ е номинацията на област Шумен в националната селекция за „Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата.Кандидатурата е единствена за Шуменска област. Обичаят се пази и представя от Ансамбъла за изворен фолклор „Дядо Драгой“ при Народно читалище „Васил Друмев – 1881“ във..

публикувано на 28.11.24 в 09:30

Медията на различните на 10

10 години от своето създаване навършва на 28 ноември Българското социално БРАЙЛ FM (First Mediator). То е единственото по рода си в Европа и е национален проект на Фондация за информационен обмен „Равностойно партньорство” (ФРП) – София.  Идеята за създаването му е на дългогодишните журналисти Владислав Кацарски и Анелия Велинова.В обсега на внимание..

публикувано на 28.11.24 в 08:36