Откриването на обновената Свещарска царска гробница и представянето на завършения проект “Свещари в нова светлина” се проведе днес в Историко-археологическия резерват „Сборяново“ край Исперих. За събитието дойдоха американският посланик Херо Мустафа, министърът на културата Атанас Атанасов, проектантите, архитектите, археолозите и всички специалисти, свързани с проекта, който се управлява от Фондация „Кредо бонум“.
Царската гробница вече е с ново осветление, направено специално за от екипа на известния архитект от Великобритания Марк Сътън Вейн. Той е осветявал теракотената армия в Британския музей, абатството в Корк, едни от най-големите исторически сгради по света.
Второто откриване, както нарекоха днешното събитие, е реализирано с помощта на американския “Посланически фонд за опазване на културно наследство”. Самият проект струва над 334 хил. лв. от общо 2 млн. лв., които са дадени за реставрация и консервация на културни обекти у нас.
По време на церемонията посланик Херо Мустафа заяви, че когато е пристигнала в България преди три години, този проект едва е започвал. „Щастлива съм да бъда тук при завършването му. В страна с огромен брой находки от древността, на второ място след Италия, тази тракийска гробница се откроява със своята красота и значимост. Светът трябва да опознае България чрез нейните исторически чудеса", завърши тя.
"Много мисля за тази идея как това, което имаме като недвижимо културно наследство, наистина да се превръща в наследство", добави министърът на културата Атанас Атанасов.
"За мен то се крие в това дали когато влезеш в една гробница като тази, можеш да почувстваш нещо истински. Начинът, по който е направен този проект, със самото влизане и докосване до тази гробница, мен наистина ме накара да почувствам нещо и да се пренеса в този свят отпреди хиляди години, така че поздравявам всеки човек, който е пожертвал от времето и енергията си, за да осъществи този проект."
Министърът на културата Атанас Атанасов сподели още, че няма търпение да доведе приятелите си от чужбина, за да им покаже колко е велика България.
Свещарската царска гробница е открита съвсем случайно. В края на август 1982 г. в северния край на Гинината могила екип от Археологическия институт с музей в София и Разградския окръжен музей правят откритие, което се превръща в археологическа сензация. Ръководител на разкопките е доц. Мария Чичикова, която работи заедно с д-р Тотю Иванов.
През 1985 г. обектът става част от списъка на ЮНЕСКО.
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..
Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..