Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Царската гробница в Свещари засия

12
Снимка: Радио Шумен

Откриването на обновената Свещарска царска гробница и представянето на завършения проект “Свещари в нова светлина” се проведе днес в Историко-археологическия резерват „Сборяново“ край Исперих. За събитието дойдоха американският посланик Херо Мустафа, министърът на културата Атанас Атанасов, проектантите, архитектите, археолозите и всички специалисти, свързани с проекта, който се управлява от Фондация „Кредо бонум“.

Царската гробница вече е с ново осветление, направено специално за от екипа на известния архитект от Великобритания Марк Сътън Вейн. Той е осветявал теракотената армия в Британския музей, абатството в Корк, едни от най-големите исторически сгради по света.

Второто откриване, както нарекоха днешното събитие, е реализирано с помощта на американския “Посланически фонд за опазване на културно наследство”. Самият проект струва над 334 хил. лв. от общо 2 млн. лв., които са дадени за реставрация и консервация на културни обекти у нас.

По време на церемонията посланик Херо Мустафа заяви, че когато е пристигнала в България преди три години, този проект едва е започвал. „Щастлива съм да бъда тук при завършването му. В страна с огромен брой находки от древността, на второ място след Италия, тази тракийска гробница се откроява със своята красота и значимост. Светът трябва да опознае България чрез нейните исторически чудеса", завърши тя.

"Много мисля за тази идея как това, което имаме като недвижимо културно наследство, наистина да се превръща в наследство", добави министърът на културата Атанас Атанасов.

"За мен то се крие в това дали когато влезеш в една гробница като тази, можеш да почувстваш нещо истински. Начинът, по който е направен този проект, със самото влизане и докосване до тази гробница, мен наистина ме накара да почувствам нещо и да се пренеса в този свят отпреди хиляди години, така че поздравявам всеки човек, който е пожертвал от времето и енергията си, за да осъществи този проект."

Министърът на културата Атанас Атанасов сподели още, че няма търпение да доведе приятелите си от чужбина, за да им покаже колко е велика България.

Свещарската царска гробница е открита съвсем случайно. В края на август 1982 г. в северния край на Гинината могила екип от Археологическия институт с музей в София и Разградския окръжен музей правят откритие, което се превръща в археологическа сензация. Ръководител на разкопките е доц. Мария Чичикова, която работи заедно с д-р Тотю Иванов.

През 1985 г. обектът става част от списъка на ЮНЕСКО.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Каквото повикало“ в Разград

Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..

публикувано на 26.11.24 в 08:38

"Тримата мускетари" на шуменска сцена

Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска.  В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..

публикувано на 22.11.24 в 14:41

Вкусът на времето

„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...

публикувано на 22.11.24 в 08:42

Пътищата на Румен Райнов

Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..

публикувано на 21.11.24 в 13:53

Операта в Русе получи дарение

120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..

публикувано на 21.11.24 в 09:41

Цигулково дуо на шуменска сцена

Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате.  Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..

публикувано на 21.11.24 в 09:33

Памет за професора

Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..

публикувано на 20.11.24 в 14:14