Отзоваването на 70 руски дипломати от България означава, че родното контраразузнаване вече не е на служба в Кремъл. Демонстрират се здравословни процеси по запазване на българския национален интерес. Това каза за Радио Шумен политологът проф. Евгений Дайнов.
„България дава заявка след доста години прекъсване, че иска да бъде нормална западна страна, с нормално западно поведение, а не някакъв евразийски хибрид“, добави той. Това е възможно, след като управляващите успяха да откъснат страната ни от руската газова зависимост, категоричен е проф. Дайнов.
Изгонването на 70 дипломати е прецедент в историята на България, припомни политологът. „Такава голяма група си е много ясен жест и едва ли опира само до обезвреждане на някакви провинциални агентури“, каза проф. Евгений Дайнов.
„Русия или ще уважи показаната от България сила и няма да реагира прекалено асиметрично, или ще се разяри и ще иска отново да им сервилничим. Руснаците могат да предприемат всякакви драстични действия. Но след като сме се откачили от руския газ, не виждам какво точно могат да ни направят“, обясни той.
„Вземете която искате столица по света и ще видите, че руснаците имат най-много така наречени дипломати, защото това не са дипломати. Това са всякакви саботьори, това е индустриално, политическо и военно разузнаване. Вижте колко са американските дипломати в София, а ние сме част от НАТО, и вижте колко са руските. 140 – 150 са руснаците, 20 души са американците“, даде пример проф. Евгений Дайнов.
Откачането от газовата зависимост е спряло сериозни потоци пари към руската агентура в България, добави той.
„Видимо намаляха Фейсбук постовете, публичното говорене и публичните говорители, които споделяха руските опорки за Украйна. Сега обезглавяването на агентурата в посолството и провинциалната агентура означава, че много хора, които са на служба, остават без напътствия. Извън „Възраждане“, които са рупор на руските интереси у нас, ще настъпи някаква временна тишина. Надявам се, че и в Кремъл ще настъпи някакво временно стъписване по темата за България и нейното място в света“, каза проф. Дайнов.
Чуйте интервюто на Стоян Стоянов с проф. Евгений Дайнов.
Преди обед на много места ще е мъгливо или с ниска слоеста облачност, а следобед ще преобладава слънчево, но студено време. За 20 февруари е обявено предупреждение от „жълт код” за отрицателни минимални температури. Те ще са между минус 14° и минус 9°, а максималните предимно между минус 5° и 0°. В Шумен минималната ще е около минус 14° и..
Бюлетин за планови прекъсвания на територията областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен. Разград Няма прекъсвания за тази област. Русе В периода 18.02.2025 - 21.02.2025, от 8:30 до 16:00 , поради планирани ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Басарбово,..
Високи стойности на показател „мътност“ на водата от яз. „Тича“ са установени при лабораторния анализ, направен през изминалата седмица. Това съобщиха от Регионалната инспекция по здравеопазване. Здравната инспекция препоръчва, водата в населените места, водоснабдявани от язовира- Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волово, Белокопитово и Дибич да не..
Днес ще е облачно и студено, сутринта с температури между минус 5° и 0°. Ще има повсеместни валежи от сняг, които до обяд на места ще са по-значителни. Ще има условия за намалена видимост и заледявания по пътищата. Ще духа до умерен вятър от север-североизток и с него ще нахлува още по-студен въздух. Ще има условия за виелици и навявания по..
Русе На 19.02.2025, от 9:00 до 16:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Сандрово, СТП Т 1 и улиците: "Васил Левски", "Ю. Гагарин", Йордан Йовков", "Любен Каравелов", "Райко Даскалов", "Хан Аспарух", "Хан Крум", "Христо Смирненски", включително..
БДЖ започва поетапно въвеждане на автоматите за продажба на билети. Първите устройства вече са достъпни на Централна гара София и гарите Подуяне, Захарна фабрика и Перник, а до средата на март 2025 г. автоматите ще бъдат активни и в останалите 24 гари, където са разположени. Всички автомати работят изцяло с електронни разплащания – с банкови..
С 5000 лева на час за времето на неизпълнение ще бъдат глобени фирми, които не са се справили с почистването през тази нощ на пътни участъци от Източна България. Това разпореди министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов на ръководството на Агенция „Пътна инфраструктура“ след проверки на място и сигнали на граждани. От своя..