Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваканция и здраве

Снимка: zdrave.to

Ако по време на лятната си отпуска пътувате в държава от ЕС, не забравяйте за Европейска здравна карта. Ако пък ще пребивавате в страна извън Европейската общност,  сключете застраховка.

Европейската здравна карта се издава безплатно, като заявление се подава 15 дни предварително. Този документ важи и за спешни медицински услуги във Великобритания, Швейцария, Лихтенщайн, Норвегия и Исландия.

България има двустранно споразумение, уважаващо здраноосигурителните права на българските граждани в Северна Македония, Сърбия и Черна Гора.

Ако ваканцията ви ще бъде в България, не забравяйте да носите здравната си книжка. С нея можете да отидете на преглед при всеки лекар с договор с НЗОК.

Какви са възможностите да се ползват медицински услуги по Здравна каса през ваканцията? Какви предимства дава Европейската здравна карта? За кои държави извън ЕС има двустранни споразумения? Какво да направим, за да сме по-сигурни, ако пътуваме в чужбина - в държави от ЕС и извън ЕС? Как да ползваме здравноосигурителните си права, ако почиваме в друго населено място в България?

Мина Денева потърси отговорите на тези въпроси в разговор с Теменужка Колева - ст. експерт в РЗОК - Търговище.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
СУ

PISA в Шумен

Шуменски ученици участваха в проучване на PISA по чужд език. Подобно изследване се провежда за първи път сред деветокласници, които изучават английски език като чужд.  В него участваха и възпитаници на шуменското Средно училище „Панайот Волов“. Това е единственото училище от Шуменска област, включено в пилотното изследване на PISA тази година...

публикувано на 17.04.24 в 12:12

Отличие за Жанет

Единайсетгодишната Жанет Радева от Начално училище „Илия Рашков Блъсков“ в Шумен спечели първо място на националната олимпиада „Знам и мога“.  С победата си четвъртокласничката осигури домакинство за Шумен на 13-ото издание на състезанието, което ще се проведе догодина.  ,,Жани чете дори в междучасията и го прави с удоволствие“, каза за Радио Шумен..

публикувано на 17.04.24 в 12:00

Музей за Тутраканската епопея

Нов и иновативен музей „Тутраканска епопея – 1916“ отваря врати на 18 април в „Мемориал военно гробище“ в село Шуменци. Музейната сграда е пълна с нови технологии, които не само ще потопят посетителите в историята, но ще го накарат реалистично да я съпреживее. Това разказва директорът на Историческия музей в Тутракан Петър Бойчев...

публикувано на 17.04.24 в 11:06
Рила

Заедно към върха

Вече 7 години фондация „Ела и ти“ помага на хора с увреждания да изкачат планински върхове, да влизат в пещери и да прекарват пълноценно време сред природата. През тези години десетки хора със специални потребности от цяла България са видели с очите си Витоша, Рила, Пирин, Стара планина.    Това се осъществява с изцяло безвъзмездната помощ на..

публикувано на 17.04.24 в 09:11

Награди за роботика

Четири престижни награди спечелиха ученици от СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен. Те участваха в националното състезание ,,Дни на роботиката ’24“, организирано от Техническия университет в София. Събитието се провежда всяка година и цели да се насърчи и мотивира развитието на роботиката и иновациите в областта на технологиите. Дали е успяло да..

публикувано на 17.04.24 в 08:58

По доказателства и съвест

На 16 април преди 59 години в Търговище се провежда първото съдебно заседание. С Указ № 29 от 22. 01. 1959 г. за ново административно деление на територията на Народна република България, обнародван в „Държавен вестник“ бр. 7 от 23 януари 1959 г. се създава Търговищенски окръг, а със Закона за изменение на Закона за устройство на съдилищата, обнародван..

публикувано на 16.04.24 в 17:36

Нови идеи за безопасност

Според новия генерален план за безопасност на движението в Шумен, кръговото кръстовище на бул. „Симеон Велики“ е възможно да бъде допълнително обезопасено, но може и да бъде преустроено със светофари. Това стана ясно по време на заседанието на Общинската комисия по безопасност на движението.  Вторият вариант е по-скъпият, защото една светофарна уредба..

публикувано на 16.04.24 в 15:56