До 27 юли е срокът за кандидатстване по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност на хора с увреждания.
„Няколко души са проявили интерес, но нямам информация да са подали документи за кандидатстване по Националната програма за адаптиране на жилищата или автомобилите си“, каза заместник-кметът по социална политика и здравеопазване на Община Шумен д-р Светлана Маркова. Според нея, както и според председателя на Регионалната организация на Съюза на инвалидите в Шумен Иванка Казакова, хората са притеснени от многото документи, които се искат за кандидатстване, както и от сумата, с която трябва да разполагат.
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до социалния министър в оставка Георги Гьоков, в коeто алармира, че хора с увреждания се оплакват от тежките условия и сериозен финансов ресурс за кандидатстване с проекти по Национална програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. Изработването на идеен проект струва около 1500 лева, посочват в жалбите си гражданите. Диана Ковачева допълва още, че за кандидатстването по Програмата се изискват документи с нотариална заверка.
Друг сериозен проблем, на който омбудсманът за пореден път обръща внимание, е изискването за живеещите в многофамилни жилищни сгради да подават документи чрез сдружение, учредено и вписано по Закона за управление на етажната собственост.
Ковачева настоява максимално да се опрости документацията за участие в програмата, като се вземат предвид ангажиментите на администрацията за служебно удостоверяване. И така: програмата се завърта за четвърти път и констатациите са подобни. Тромави и недиалогични институции и труден и скъп достъп за инвалидите. А иначе хубава идея и прекрасни възможности за адаптиране на жилищата и автомобилите на трудноподвижните хора. Малко повече от две седмици има за кандидатстването по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хората с двигателни проблеми.
29 700 лева са събраните средства за лечението на тригодишната Божидара от организираните през декември от община Шумен благотворителен концерт и коледен базар под надслов „Бъдеще за Божидара“. Това съобщават от общината. В благотворителната кауза се включиха социални екипи, ползватели на социални и здравни услуги, детски ясли и градини,..
Сградата, в която се намират Детското отделение и Отделението по хемодиализа към шуменската болница, ще бъде ремонтирана. Днес бе обявена обществена поръчка с пряко договаряне. Предметът на дейност е извършване на инженерно-геоложко проучване на сградата, изготвяне на проектно решение за неотложен текущ ремонт, строително-ремонтни дейности,..
Статут на паметник на културата с национално значение получи сградата на читалище „Добри Войников 1856“. Старата читалищна сграда, градината към нея и паметникът на Нанчо Попович са вече архитектурно-строителна и художествена недвижима ценност от Новото време, коментира председателят на НЧ „Д. Войников“ Анатоли Стоянов. "С пълно единодушие..
38-годишен мъж от село Габрица е задържан в полицейския арест за домашно насилие. Това съобщават от шуменската полиция. Според сигнала, той нанесъл удари с ръка по лицето на майка си. Леката телесна повреда е нанесена около 17:30 часа вчера в дома на 59-годишната жена. По случая е образувано досъдебно производство.
Иззеха колите на двама водачи за шофиране след употреба на наркотици. Това съобщават от шуменската полиция. Първият случай е с 31-годишен мъж от Варна. Той е установен да управлява лек автомобил "Ауди" в Нови пазар след употреба на канабис. При проверката вчера по обед на ул. "Гурко“ в автомобила е намерено пликче със суха тревиста маса...
Два пъти са намалели посегателствата в горите, стопанисвани от поделенията на Североизточното държавно предприятие през миналата година. Задържани са 127 кубика незаконно добити дърва за огрев, докато през 2023 г. те са били 271. С по около 3 пъти спадат конфискациите, като през миналата година са задържани 10 автомобила, 25 каруци, 10 моторни..
Над 126 489 е общият брой посетители в обектите на Регионалния исторически музей – Шумен през изминалата 2024 г., съобщават от културния институт. Най-много посещения са отчетени в Националния историко-археологически резерват „Мадара“ – 59 204, следвани от Националния историко-археологически резерват „Плиска“ с 38 036 и в Груповата..