„Беше трудно, но издържахме“, така младите шуменски огнеборци описаха двудневното си завръщане от Словения до Шумен. Там те представиха България в 23-ото издание на Международните състезания за млади огнеборци. Домакин на надпреварата бе град Целе.
Конкуренцията е толкова голяма, че само една грешка изпрати националите ни в средата на класирането. В предизвикателството се включиха 31 отбора, а шуменчетата завършиха на 16-ото място.
„Щеше да е хубаво грешката да я нямаше. Ще гледаме за друг път да отстраняваме такива неща. Доволни сме от класирането. Беше трудно да се успокоим. Все пак имаше стрес, извън България сме, публиката е голяма, имаше и камери“, обясниха огнеборците от IX ОУ „Панайот Волов“. Те признаха, че ги е затруднила и работата с пожарните съоръжения. „Нямаха нищо общо с тези, с които тренираме ние. Там са на професионално ниво. Трябваха ни две тренировки, за да свикнем малко със съоръженията и обстановката там“, добавиха те.
Шуменските млади огнеборци са сигурни че ще постигнат още по-добро класиране на следващи международни изяви. „Трябва да тренираме, да не спираме. Постоянство трябва просто. Това е!“, категорични са националите от Шумен.
Какво знаят в Словения за България? Какви са премеждията на 14-годишния Александър Жечев? Как огнеборците показаха красотата на българския фолклор след края на състезанието?
Отговори на тези въпроси чуйте в репортажа на Стоян Стоянов. Вижте и клиповете от състезанието и посрещането на младите огнеборци.
Лица на календар могат да бъдат и котки, и кучета. Вече шеста година питомците на Кастрационния център в Русе го доказват. Пухкавите бездомничета пръскат чар и от календар за 2025 година, и скоро той ще може да бъде закупен, а всички постъпления до лев ще се използват за животните. Този път с постъпленията ще бъде закупен ехограф, каза за Радио..
Приключи първият ден от акцията по кръводаряване, която организираха Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ и Районният център по трансфузионна хематология – Варна. Кръв дариха студенти, преподаватели и служители на университета в Шумен, както и жители на града. Повече за акцията и за акта на кръводаряване от репортажа на Росица..
Кои са ви любимите истории от книжките? Какво ще те накара да забравиш за телефона си и да избереш книгата? Четат ли вашите родители и какво? Тези и други въпроси в Световния ден на четенето Стоян Стоянов зададе на второкласници от СУ "Трайко Симеонов" в Шумен с класен ръководител Анжелина Господинова. Чуйте гласа на децата.
Над 15,9 процента са българите, при които е открит диабет. Това съобщи ендокринологът д-р Цветелина Александрова от Университетската болница „Медика Русе“. Има още три дати за безплатни профилактични прегледи - 20, 26 и 27 ноември 2024 г. в сградата на университетската болница с адрес: гр. Русе, ул. „Рига“ № 35. Желаещите да се..
Тенденцията на община Тутракан е да продължи с облагородяване на града и на общината. Това каза кметът д-р Димитър Стефанов в края на първата година от четвъртия си мандат. За големите инфраструктурните и социалните проекти - рехабилитация на уличната мрежа в града и селата, енергийното обновяване на жилищни и обществени сгради, за..
Неотдавна в детска ясла ,,Звездици“ в Разград бе открита млечна кухня, която освен децата в яслата, изхранва и деца от целия град, като им доставя храната до дома. Сега в същата ясла има вече и солна стая. ,,Това е една превенция срещу простудните заболявания и профилактика по много приятен начин за малките деца“, каза за Радио Шумен..
Скулпторът Тодор Тодоров е познат у нас и по света с произведенията си в градската среда. Той и арх. Емил Камиларов са авторите на най-големия хоризонтален паметник в страната - водната каскада „13 века България“- едно от любимите места на шуменци. Абстрактното хоризонтално и внушителното вертикално произведения се допълват. Красотата на водната каскада..