Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стотици хора на опашки за документи

Над 200 имена са записани в списъка за деня.
Снимка: Радио Шумен

15:30 часа следобед в Шумен. Термометрите на сянка отчитат 35 градуса. Опашката за подмяна на документи за самоличност не намалява нито сутрин, нито заради жегата през деня. До обяд сградата хвърля сянка на площадчето, на което чакат хората за подмяна на лични документи и е поносимо. Следобед ситуацията се влошава и хората са един до друг, скупчени до сградата. Дистанция никаква. На някои им премалява. Възрастни жени и майки с деца търсят къде да поседнат.

Репортер на Радио Шумен видя списък с над 200 имена, които бяха записани в един от дните и то само за подаване на заявления. Списъците се правят от самите граждани.

Защо хората избягват звената за подмяна на документи в малките общински центрове и чакат с часове на опашки в областния град? Информация за струпване на хора имаме още от Разградско и Силистренско заради завръщането през лятото на нашите сънародници от чужбина.

Чуйте реакциите на хората от дългите опашки в горещия летен ден в репортаж на Христина Димитрова.

Ако имате адресна регистрация на територията на дадена област, може да подавате заявления за подмяна на личните си документи не само в Областната дирекция на МВР, а и в звената в малките общински центрове. Ако не държите на експресна или бърза поръчка, заявления за подмяна на документите си може да подавате ето къде: в Шуменска област – в звената във Велики Преслав,  Каолиново и Нови пазар,  в Силистренска  област – в Тутракан и Дулово и в Разградска област - в Исперих, Кубрат и Лозница.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Усилени ремонти в Нови пазар

В община Нови пазар започна изпълнението на проект за ремонт на една от големите улици –   вход към града – ул „Плиска“. Общината спечели и проект по Националния план за възстановяване и устойчивост за подмяна на уличното осветление. Покрай дейностите по уличната мрежа, от началото на този месец бе въведено и платено паркиране. Синята зона вече е..

публикувано на 31.07.24 в 10:42

Сговорно село планина повдига

В село Голямо Църквище живеят има-няма 280 души, но много задружни. Инициативите в последните месеци идват от Сунай Шабан – бизнесмен, собственик на фирма за изкопни дейности и първи мандат общински съветник в местния парламент на Омуртаг. Преди повече от 12 години Шабан, който сега е на 45 години, претърпял адска катастрофа - като пътник..

публикувано на 30.07.24 в 14:03

Камъчета с послания

Камъчета с послания и призиви за добрини са разпространени в 20 български града. Инициативата е на младата студентка Габриела Димова. Тя е от Велики Преслав, учи в Лондон, а идеята си организира сама чрез създадената от нея Фондация „Щастъчета“. Идеята на тази инициатива е да припомним на хората, че дори малките добрини, които правим, имат значение...

публикувано на 30.07.24 в 08:30

Звездното небе на Сезел

Не е по силите на всеки с една купа нарязано червено зеле да пресъздаде репродукция на едно от най-разпознаваемите платна в историята на изобразителното изкуство и да спечели първа награда. Тя обаче успява. За учителката Сезел Ферад от шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“ и поредния й успех разказваме отново заради огромното й любопитство към..

публикувано на 30.07.24 в 08:07

Библиотека в храма

„От хора, които имат интерес към четенето се нуждаем, другото се нареди с Божията воля“. Така отец Бисер от храма „Свето Успение Богородично“ в Търговище започва разказа за идеята на енориашите в църковната сграда да бъде подреден библиотечен кът.  Шкафовете и витрините са готови и в тях редом с книжнината, с която храма разполага, ще се наредят и..

публикувано на 29.07.24 в 08:23

Какви дрехи ни спасяват в жегата

Жегите продължават с пълна сила и високите температури все повече ни кара да се замислим - какви са подходящите дрехи в толкова топло време? По улиците често срещаме и хора, облечени в тъмни, дори черни тоалети. Има и медици, които смятат, че тъмното е за предпочитане при изобилно слънце.  Кой е по-добрият и правилен избор, попитахме д ерматологът от..

публикувано на 28.07.24 в 10:33

При сестрите бенедиктинки

Царев брод е интересно шуменско село. Жителите му са потомци на банатски българи, татари, немци, турци, руски белогвардейци, албанци, чехи и т.н.  Някои са чували за селото покрай Психиатричната болница, но привлича туристи и миряни основно с единствения действащ католически манастир в Севериозточна България - Бенедиктинския манастир. Изграждането..

публикувано на 26.07.24 в 11:39