Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторът на баклава

Точни пропорции в тестото, правилно сушене и печене, прецизно сиропиране и подходящите ядки в красиво оформена и наредена баклава.Това е най-общо тайната на сиропирания сладкиш, достоен за златен медал в състезание.

Шедьовърът е на 68-годишната Асие Насуфова, обявена за майстор на баклавата за 2022 година в кулинарно състезание в кубратското село Горичево. Събитието се проведе за 10-ти пореден път в рамките на празника на селището, а местните твърдят, че е единствен по рода си в региона и страната конкурс, който отличава най-добрите майстори на баклави.

Жури, което включваше и гостите от турската делегация, пристигнала за празника в Горичево чак от община Субашъ, оцени произведенията в различните категории за вкус, вид и оригиналност.

Във висшата лига или казано по друг начин – най-добрите сред добрите, бяха отличени с бронзов, сребърен и златен медал.Бронза отиде при Тюркян Ибрям , среброто при Зинеб Бейтулова, а златото за Асие Насуфова. Най-добрата майсторка на баклава за годината е живяла дълги години в Русе и е била готвач и баничар.

Чуйте историята на Асие Насуфова и тайната на високо оцененият и шедьовър в разговор на Христина Димитрова :


Снимки отсъбитието: razgradnews


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Данита Заричинова

Еколог: Инсинераторите са отживелица

Изгарянето на отпадъци не е екологично, каза за Радио Шумен Данита Заричинова от екологичното сдружение "За Земята". Освен това се унищожават отпадъчните ресурси вместо те да бъдат рециклирани, т.е. вкарани наново в употреба. Според Заричинова, инсинераторите са скъпа инвестиция, която се поема от гражданите чрез техните данъци. За запълване..

публикувано на 09.01.25 в 08:34

Ще има ли ръст на доходите?

Очакваният ръст на доходите и в държавния, и в частния сектор не би могъл да се случи, ако бюджетът се забави прекалено много, заяви за Радио Шумен Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ. Според него двуцифреният годишен ръст на реалната средна заплата от 2024 г. ще понамалява..

публикувано на 08.01.25 в 13:19

Икони в изложба

Изкусни образци на Тревненската художествена школа, създадени в периода 17-19 век , ще покаже в изложба Художествената галерия в Русе.  Иконите вероятно са познати на русенци като част от представителната експозиция „Иконата преди и сега“, в която са били включени и произведения на съвременни русенски художници.  Сега в нова зала са показани 35..

публикувано на 08.01.25 в 13:13

Кандидатстудентската кампания започна

От години кандидатстудентските кампании в българските университети се провеждат целогодишно. Така е и в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ – кампанията за прием на нови студенти вече е в ход.  Приемът на документи за образователните квалификационните степени след средно образование започна в началото на тази седмица (от 6 януари)...

публикувано на 08.01.25 в 08:47

Където се ражда животът

24-годишната Дария Червенкова е от младото попълнение на Родилното отделение в шуменската Многопрофилна болница за активно лечение. Казва, че това е най-динамичното и същевременно най-вълнуващото място, където можеш да работиш и където с нетърпение отива за поредната си смяна. Дария Червенкова завършва преди година и половина Филиала в Шумен на..

публикувано на 07.01.25 в 20:24

Награди за малки и големи

„Моята вълшебна Коледа“ е първият конкурс, организиран от Народно читалище „Стилиян Чилингиров – 1963“. В двата раздела – изработване на коледна картичка и написване на разказ за зимата, участваха 98 деца със 108 картички и 5 разказа. Днес в читалището бяха наградени победителите в конкурса. С председателя на НЧ „Стилиян Чилингиров – 1963“..

публикувано на 07.01.25 в 15:27

За и против ветрогенераторите

Няма опасност за здравето на хората и за екологията от използването на вятъра за производство на електроенергия. Това казват от проектната компания, която изготвя доклад за въздействието върху околната среда. Те твърдят, че ще се използват само 0,09% от земята в землищата в общините Каолиново и Никола Козлево. Там ще се разположат 50 ветрогенератора,..

публикувано на 07.01.25 в 12:09