Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нашата библиотека на 100

Снимка: РБ Стилиян Чилингиров

Заради усилията на последния възрожденец Стилиян Чилингиров, Шумен става четвъртият град в страната, където е създадена депозитна библиотека. На 31 юли 1922 г. министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски подписва заповед, с която библиотеката става факт, макар и без назначен персонал и постоянна сграда.

След София и Пловдив, заедно с Велико Търново, през 20-те години на миналия век е основана библиотеката в Шумен. Делото за опазването на книжния фонд е изцяло на Стилиян Чилингиров, който по онова време е поддиректор на Народната библиотека. Този не толкова известен днес интелектуалец и общественик е бил човек с далновидни решения, казва директорът на Регионалната библиотека в Шумен Росица Добрева.

Първо в нея са работили учител от Мъжката гимназия и портиер. Едва през 1933 г. е назначен първият библиотекар и това е Васил Класанов.

Шуменската библиотека дълги години търси своето постоянно място. Била е в някогашния Дом на народната армия, в читалище „Архангел Михаил“, в Сметната палата, в частни домове. И така до 1980 г., когато е построена днешната сграда, която споделя с Регионалния исторически музей.

Друг любопитен факт от историята на шуменската библиотека е свързан с времената след края на войната през 1945 г. и идването на новата власт. 8 - 9 месеца библиотеката продължава да работи, но по документи е закрита и се води преместена във Варна. След редица преписки и под влиянието на будни шуменци културният институт отново се връща тук.

Първите 507 книги пристигат в библиотеката през ноември 1922 г., за да стигнат до 760 000 днес, обяснява още директорът Росица Добрева.

Връхната точка в честванията на 100-годишнината от основаването на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще бъде днес и утре. От 17.30 ч. тази вечер се открива фотодокументалната изложба „Моите съвременници: Литературните приятелства на Стилиян Чилингиров“. На следващия ден ще се проведе дискусионна среща, посветена на четенето като ценност и неговите нетрадиционни аспекти и форми.

Утре вечер пред шуменската библиотека ще има непоказван светлинно-музикален спектакъл с участието на „Дани лазер шоу“ и струнния квартет „Интро“.

Още подробности от репортажа на Миглена Стефанова.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

История в картини

Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало.  Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция.  Уредници и директори са..

публикувано на 06.02.25 в 13:36

Нови книги в библиотеката

Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен.  Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...

публикувано на 06.02.25 в 11:01

Последният романтик

Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...

публикувано на 06.02.25 в 08:40

Нарцисизмът в театъра

„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..

публикувано на 05.02.25 в 08:51

Червен в изложба

Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция.  Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..

публикувано на 03.02.25 в 11:10

Боровското съкровище се връща

"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията.  В нея участваха повече от 700 редки и изящни..

публикувано на 31.01.25 в 12:41

Куркудената чорба в изложба

След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион.  Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“.  Дейностите..

публикувано на 30.01.25 в 13:04