Заради усилията на последния възрожденец Стилиян Чилингиров, Шумен става четвъртият град в страната, където е създадена депозитна библиотека. На 31 юли 1922 г. министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски подписва заповед, с която библиотеката става факт, макар и без назначен персонал и постоянна сграда.
След София и Пловдив, заедно с Велико Търново, през 20-те години на миналия век е основана библиотеката в Шумен. Делото за опазването на книжния фонд е изцяло на Стилиян Чилингиров, който по онова време е поддиректор на Народната библиотека. Този не толкова известен днес интелектуалец и общественик е бил човек с далновидни решения, казва директорът на Регионалната библиотека в Шумен Росица Добрева.
Първо в нея са работили учител от Мъжката гимназия и портиер. Едва през 1933 г. е назначен първият библиотекар и това е Васил Класанов.
Шуменската библиотека дълги години търси своето постоянно място. Била е в някогашния Дом на народната армия, в читалище „Архангел Михаил“, в Сметната палата, в частни домове. И така до 1980 г., когато е построена днешната сграда, която споделя с Регионалния исторически музей.
Друг любопитен факт от историята на шуменската библиотека е свързан с времената след края на войната през 1945 г. и идването на новата власт. 8 - 9 месеца библиотеката продължава да работи, но по документи е закрита и се води преместена във Варна. След редица преписки и под влиянието на будни шуменци културният институт отново се връща тук.
Първите 507 книги пристигат в библиотеката през ноември 1922 г., за да стигнат до 760 000 днес, обяснява още директорът Росица Добрева.
Връхната точка в честванията на 100-годишнината от основаването на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще бъде днес и утре. От 17.30 ч. тази вечер се открива фотодокументалната изложба „Моите съвременници: Литературните приятелства на Стилиян Чилингиров“. На следващия ден ще се проведе дискусионна среща, посветена на четенето като ценност и неговите нетрадиционни аспекти и форми.
Утре вечер пред шуменската библиотека ще има непоказван светлинно-музикален спектакъл с участието на „Дани лазер шоу“ и струнния квартет „Интро“.
Още подробности от репортажа на Миглена Стефанова.
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..
Прекрасните текстове и музиката на легендарната група „Тангра“ ще звучат навръх Нова година в Шумен. Музикантите ще забият на откритата сцена в парка до общината от 22:30 часа. За публиката ще бъдат изпълнени „Нашият град“, „Богатство“, „Любовта без, която не можем“, „Оловният войник“ и още от любимите парчета на групата, създадена от великия..
Гласовити таланти от шест града в България представиха нова интерпретация на авторската песен „Малка моя Коледа“. Музикалната школа „New voices” в Търговище с вокален педагог Десислава Станкова сътвори коледно вълшебство по музика и аранжимент на популярния композитор Димитър Атанасов и текст на поетесата Бистра Александрова. Музикалната приказка е..
Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки. В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...