Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Трудният“ Шостакович на шуменска сцена

Снимка: Симфониета Шумен

Произведения на Дмитрий Шостакович и Йозеф Хайдн ще звучат в програмата на концерта на Симфониета Шумен тази вечер.

Руският композитор ще бъде представен с неговия Първи концерт за виолончело и оркестър, започнат на 1 май 1959 г., според записките на самия автор, и завършен окончателно на 20 юли същата година. Шостакович създава произведението специално за своя приятел Мстислав  Ростропович, световноизвестен виолончелист и диригент. Ростропович научава концерта за 4 дни. На 4 октомври 1959 година е премиерата с Ленинградска филхармония, а първият запис е направен два дни по-късно. Първият концерт на Шостакович се счита за едно от най-трудните произведения за виолончело, заедно със Симфония Кончертанте на Сергей Прокофиев.

Шуменските симфоници ще честват и 290 години от рождението на Йозеф Хайдн - учител на Моцарт и Бетовен, “баща” на симфонията и струнния квартет, с огромно по обем творчество. Довечера за публиката ще бъде изпълнена една от дванадесетте Лондонски симфонии - Симфония № 100 „Военна“.

Концертът с участието на виолончелиста Атанас Кръстев започва от 19.05 ч. в шуменската зала „Проф. Венета Вичева“.

Интервю на Миглена Стефанова с Любомир Денев-син и Атанас Кръстев.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътищата на Румен Райнов

Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..

публикувано на 21.11.24 в 13:53

Операта в Русе получи дарение

120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..

публикувано на 21.11.24 в 09:41

Цигулково дуо на шуменска сцена

Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате.  Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..

публикувано на 21.11.24 в 09:33

Памет за професора

Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..

публикувано на 20.11.24 в 14:14

Кино в длан

57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен.  Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...

публикувано на 20.11.24 в 08:57

Млади звезди в Шумен

ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група –  до 7 години; II група – от 8 до 11..

публикувано на 19.11.24 в 11:48

Книга за Ататюрк на фокус в Шумен

Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..

публикувано на 15.11.24 в 13:11