Планировката и разположението на улиците в Ковачевско кале бяха във фокуса на тазгодишните разкопки на късноантичната крепост, които завършиха преди дни, заяви ръководителят на разкопките доц. Олег Александров от Великотърновския университет. По думите му изпълнението на тази задача преди 2-3 години е било абсолютно невъзможно, тъй като площта на укрепеното съоръжение е 40 хил. кв. м.
Тази година проучванията на Ковачевското кале се случиха благодарение на два проекта, спечелени от Министерството на културата и подкрепени със средства и на музея и от общината в Попово. Първият е за физическите разкопки, а вторият е за използването на недеструктивно, геофизическо изследване.
Миналата година пробно е направено проучване по метода на електрическата резистенция с пускането на ток през 1 метър, а компютър е събирал и обработвал информацията. Резултатът не беше особено удовлетворяващ, казва още доц. Александров, тъй като учените са искали да разберат какво има в първоначалния строителен период на Ковачевското кале, който се намира на 2 метра дълбочина. Тогава са засечени две сгради от VI в., които нямат отношение към уличната система.
Тази година е бил приложен метода на електрическата томография. С нея са направени над 20 разреза с дължина 30 метра на два големи сектора. Така археолозите установяват трасетата на три улици и попадат на голям площад в центъра на крепостта. Специалистите „виждат“ и три сгради. Една от тях се намира на малко възвишение и има много голямо предверие. Тази сграда, казва доц. Олег Александров, вероятно, е главната сграда на крепостта. Според него именно там през следващите години може да бъде открит и епиграфския паметник, който да обозначи името на крепостта през Античността, която е кръстена на близкото до нея поповско село Ковачевец.
Изключително успешна година изпрати силистренският режисьор, продуцент и сценарист Адриан Ал Жазар. С филма си "Баща", който направи по повод 10 години на филмовата си къща, пожъна успех в няколко Международни филмови фестивали за късометражни филми - форуми на най-високо ниво. Годината за Адриан Ал Жазар започва с нови амбиции, с нов филм и план за още..
Рекордна посещаемост през изминалата година отчита художествената галерия в Силистра, съобщава за БТА директорът Йордан Колев. По негови данни, културната институция е била посетена от над 5700 души, като от тях над 1000 са ученици. През миналата година те са имали възможност да разгледат 16 изложби. Сред най-значимите експонати са били платна..
Регионалният исторически музей в Русе е един от най-успешно работещите с посетители музеи в страната, които осъществяват стотици събития на година. Най-много внимание се обръща на учениците, като така се създава млада и подготвена публика за всичко онова, което се съхранява и разказва в музея. Не са малко и любопитно направените..
Годината, която изпращаме, беше противоречива в много отношения. Година на контрасти и предизвикателства, година на бурно развитие на технологиите, година на въпроси и отговори. През пролетта ЕС прие първия в света акт за Изкуствения интелект, който има за цел на гарантира отговорната му употреба. Изкуственият интелект отваря възможности, които..
Прекрасните текстове и музиката на легендарната група „Тангра“ ще звучат навръх Нова година в Шумен. Музикантите ще забият на откритата сцена в парка до общината от 22:30 часа. За публиката ще бъдат изпълнени „Нашият град“, „Богатство“, „Любовта без, която не можем“, „Оловният войник“ и още от любимите парчета на групата, създадена от великия..
Гласовити таланти от шест града в България представиха нова интерпретация на авторската песен „Малка моя Коледа“. Музикалната школа „New voices” в Търговище с вокален педагог Десислава Станкова сътвори коледно вълшебство по музика и аранжимент на популярния композитор Димитър Атанасов и текст на поетесата Бистра Александрова. Музикалната приказка е..
Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки. В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...