Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят името на Ковачевското кале

4
Снимка: ИМ-Попово

Планировката и разположението на улиците в Ковачевско кале бяха във фокуса на тазгодишните разкопки на късноантичната крепост, които завършиха преди дни, заяви ръководителят на разкопките доц. Олег Александров от Великотърновския университет. По думите му изпълнението на тази задача преди 2-3 години е било абсолютно невъзможно, тъй като площта на укрепеното съоръжение е 40 хил. кв. м.

Тази година проучванията на Ковачевското кале се случиха благодарение на два проекта, спечелени от Министерството на културата и подкрепени със средства и на музея и от общината в Попово. Първият е за физическите разкопки, а вторият е за използването на недеструктивно, геофизическо изследване.

Миналата година пробно е направено проучване по метода на електрическата резистенция с пускането на ток през 1 метър, а компютър е събирал и обработвал информацията. Резултатът не беше особено удовлетворяващ, казва още доц. Александров, тъй като учените са искали да разберат какво има в първоначалния строителен период на Ковачевското кале, който се намира на 2 метра дълбочина. Тогава са засечени две сгради от VI в., които нямат отношение към уличната система.

Тази година е бил приложен метода на електрическата томография. С нея са направени над 20 разреза с дължина 30 метра на два големи сектора. Така археолозите установяват трасетата на три улици и попадат на голям площад в центъра на крепостта. Специалистите „виждат“ и три сгради. Една от тях се намира на малко възвишение и има много голямо предверие. Тази сграда, казва доц. Олег Александров, вероятно, е главната сграда на крепостта. Според него именно там през следващите години може да бъде открит и епиграфския паметник, който да обозначи името на крепостта през Античността, която е кръстена на близкото до нея поповско село Ковачевец.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Среща в приказката

Концерт с неостаряващата музика на царя на шлагерите Йосиф Цанков ще звучи тази вечер в двора на къщата, където Панчо Владигеров е направил първите си стъпки в музиката. Йосиф Цанков и големият ни класически композитор са били много близки приятели и в труден за Йожи, както са го наричали, момент единственият, който му подава ръка е Владигеров...

публикувано на 10.07.24 в 08:28
Театрално-музикален център - Разград

Възраждане на театрално-музикалния център

Театрално-музикалният център в Разград има нов директор. Временно на поста от три седмици е диригентът Левон Манукян. Той смени варненската актриса Таня Карбова, която беше пенсионирана от министъра на културата. Манукян дирижираше Разградската филхармония по времето, когато директор беше Тодор Мадолев. Той бе вторият кандидат за директорския..

публикувано на 09.07.24 в 08:15

Студио „Клин“ в киното

Сред наградените в последното издание на Международния фестивал за любителски исторически филми в Шумен и е едно ученическо студио, в което повече от 10 години децата се занимават с великото изкуство да създаваш филми, макар и къси като времетраене. Клубът по фотография, видео и кино в Професионалната гимназия по икономика в Шумен спечели..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

Цецо Елвиса тръгва на турне

В края на август и в края на септември 5 български града ще може да чуят великолепния глас на Цветелин Атанасов или Цецо Елвиса, който ще изпее най-красивите песни от 60-те и 70-те години на ХХ век в Добрич, Варна, Бургас и Пловдив.  Сред градовете, в които той и неговият бенд ще покажат шоуто „Viva Las Vegas“ е и Шумен. На 30 август в Летния театър на..

публикувано на 07.07.24 в 09:00

Очите на мама

,,Думата майка няма синоним. В същността си тя е божествена. И е истинска привилегия да има в живота ти жена, към която да се обърнеш с името „мамо”, защото майката е богатство, а нейното присъствие в живота ти - привилегия от Бога. Моята майка е моят герой!“.  С част от това детско есе представихме в ефира на Радио Шумен най-новата българска песен,..

публикувано на 05.07.24 в 08:38

Изящни миниатюри в изложба

Двадесетото издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе през 2024 г., ще бъде отбелязано с поредица гостувания. Най-представителната част от колекцията му ще бъде подредена в художествени галерии в страната и в Румъния. В първите деветнадесет издания на конкурса са участвали..

публикувано на 04.07.24 в 08:34

Шумен познат и непознат

В двора на Сребровата къща този следобед беше открит Седмият пленер по фотография “Шумен познат и непознат”. Подзаглавието му е “Оттука започва България”, защото тук има много история, която заслужава да бъде снимана и за която е хубаво да се напомня чрез подобни събития. 

публикувано на 01.07.24 в 16:48