Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво правим с два еднакви подаръка?

Снимка: Pixabay

Всички обичаме подаръците и по Коледа и Нова година те са най-много. Често обаче хората, които искат да ни направят истинска изненада, пазят кутията с панделка в тайна до последно. Какво се случва, ако двама приятели, които ни познават отблизо, са ни подарили една и съща вещ, по която сме възкликвали? Или пък не са уцелили размера на дрехата и любимия ни цвят? При какви условия можем да върнем подареното?

Допитахме се до специалисти в сферата, за да бъдем полезни на вас, потребителите.

Онлайн пазаруваните стоки са с повече възможности за връщане или замяна от закупените от физическите магазини, обяснява Габриела Руменова, създател на онлайн платформата "Ние, потребителите".

В същото време у нас също вече се увеличават търговските обекти, които дават възможност да върнеш стоката до 30 дни от закупуването й с касовата бележка. Това са най-вече представителства на чужди компании. Обикновено предимството е разписано на гърба на касовия бон. При покупка и продавачите те предупреждават, че имаш такава възможност.

С Габриела Руменова от "Ние, потребителите" разговаря Цветелина Георгиева.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дървета срещу фотоволтаици

Община Разград е дала съгласие върху  терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Полицията при зрелостниците

Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..

публикувано на 20.02.25 в 14:06

Храм пред освещаване

Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..

публикувано на 20.02.25 в 12:23

Студът и здравето на сърцето

Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни.  „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..

публикувано на 19.02.25 в 16:05

Как се шофира при сняг

Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти.  Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата.  Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..

публикувано на 19.02.25 в 13:30

Сколиозата идва тихо и остава до живот

Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..

публикувано на 19.02.25 в 12:47