Срокът за регистрация в Централната избирателна комисия на партиите и коалициите, които ще участват в предсрочните парламентарни избори, изтича в 17:00 ч. днес. До обяд 16 партии и 6 коалиции подадоха документи в Централната избирателна комисия. До 25 февруари коалициите могат да променят състава или наименованието си, а до 28 февруари в Районните избирателни комисии трябва да регистрират кандидатските си листи за изборите.
Каква е конкуренцията на политическото поле, какви са тенденциите преди поредните избори за Радио Шумен коментира политологът Светлин Тачев от Агенция „Галъп Интернешънъл Болкан“.
„Сега за предсрочните парламентарни избори са регистрирани приблизително толкова партии и коалици, колкото при изборите през юли 2021 г. Политическите формации търсят начин как да се консолидират. Коалицията, която формираха „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, е своеобразен тест за тях. В случая не е толкова важно кой от давата лагера (ГЕРБ-СДС или "ПП-ДБ") ще е първи, а какво ще се случи след изборите. Който и да е първи, трудно може да състави сам кабинет. За „Възраждане“ предсрочните избори са шанс за да увеличат подкрепата за себе си. ДПС търсят ситуацията, в която да са балансьр, от който се търси подкрепа. На практика БСП е в много тежко положение след конгреса, който мина“, подчерта Светлин Тачев.
Още чуйте от интервюто със Светлин Тачев.
Предпазливи политически действия вижда в преговорите за правителство между ГЕРБ и Демократична България социологът Яница Петкова от социологическа агенция „Мяра“. Това обаче е предпоследно, тъй като разговорите за редовен кабинет още се водят, уточни Петкова. Социологът Яница Петкова смята, че разцепление в коалицията ПП-ДБ няма, въпреки че..
Броени дни преди Нова година попитахме децата от Детска градина „Пролет“ в Нови пазар как запомниха 2024, как според тях изглеждат новата и старата година, както ще поискат малчуганите от кмета, след като го сурвакат. Оказа се, че малките момичета и момчета искат играчки, въртележки, дори цял надуваем замък на центъра на Нови пазар...
При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..
В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова. Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...