Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За предателството и залавянето

"Залавянето на Васил Левски" - картина от художника Никола Кожухаров
Снимка: архив

В цяла България днес или утре, както и голяма част от българската общност зад граница отбелязват 150-а годишнина от гибелта на Васил Левски. Личност, която е много повече от определенията за дух, сила и святост. 

Все повече общини избират истинската дата – 18 февруари, за да направят общоградското си поклонение пред Апостола на свободата. Заради непознаването на календара обаче дълги години 19 февруари беше денят на обесването на Васил Левски, а всъщност, към всички събития преди 1 март 1900 г. е правилно да се добавят 12 дни и 13 дни за всички, които са се случили след това. Причината е в преминаването на България от Юлианския към Григорианския календар или от стария към новия стил на летоброене. 

В деня, когато почитаме паметта на Васил Левски историкът проф. Вера Бонева разказва за събитията около залавянето на Апостола на свободата и опитите в публичното говорене да има по-малко емоция около предателството му. Според нея не трябва да се търси персонална вина кой е отговорен да бъде хванат най-големия ни ремолюционер, защото причините, довели до неговото заляване са комплексни. 

"Макар и единични свидетелствата след обесването на Васил Левски са страховити", казва проф. още Бонева. "Разбита е комитетската мрежа в Ловчанско, Орханийско, там откъдето са направени издайничествата на дейците около Димитър Общи".

"Все още работят комитетите в Търновско, Сливенско и Старозагорско. Но ги няма онези вещина и дух, които само Апостола на свободата носи в себе си в поддържането на конспиративната дейност, за да се стигне пролетта на 1876 година. Тогава, когато има достатъчно натрупвания и международна обстановка за избухването на Априлското въстание", допълни проф. Вера Бонева.

Още може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с проф. Вера Бонева 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трудно се вдигат цени

„Като стане време да вдигам цени, ми е много трудно, защото има хора, които имат нужда от нещо евтино“. Това обяснява Антоанета Томова от Шумен, една от малкото майсторки на закуски в Шумен, която засега задържа цените им. Казва, че може да си го позволи, защото прави всичко сама. От замесването на тестото през пърженето на вкусни мекички и пирожки до..

публикувано на 27.01.25 в 12:49

Челси от Дойранци

24-годишната англичанка Челси Петьова е едно от големите изключения, които избират да живеят не в родината си в някой голям град, а на село в България. Младата жена е омъжена в каолиновското село Дойранци, има три малки деца, грижила се е за крави, а сега помага в отглеждането на овце. Със съпруга си Петър се срещат в Екситър в югозападната..

публикувано на 27.01.25 в 08:53

Испанска психоложка срещу насилието

Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03

Цял месец мътна вода

Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..

публикувано на 24.01.25 в 11:10

Кажи ми колко книги си прочел

Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието.  От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..

публикувано на 24.01.25 в 08:39

Училище с обновен басейн

Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват.  Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..

публикувано на 24.01.25 в 08:33

Любов към балета

Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година.   На 21 години Мария Керчева на..

публикувано на 23.01.25 в 09:02