Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протести за правото да дишаме

Снимка: socbg.com

В следващите два месеца в Русе може да се разгледа документалната изложба, озаглавена „Зараждане на гражданското общество в България (1987-1989)“. Експозицията, направена по инициатива на Държавната агенция „Архиви“ и Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в дунавския град, представя историята на първите протести в страната преди смяната на властта.

През 1987 година шест русенски жени и майки – Цонка Букурова, Тодорка Бобева, Стефка Монова, Албена Велкова, Вяра Георгиева и Евгения Желева забелязват, че обгазяването на Русе от отсрещния румънски град започва да има жестоки последици.

Благодарение на техните усилия в града се правят няколко демонстрации, с които да се обърне внимание върху геноцида, извършван върху русенци от гюргевския завод „Верахим“.

Екип на студия „Екран“ и режисьорът Юри Жиров заснемат един от протестите, правят интервюта с организаторките и с много от русенци, измъчени от битката за здравето на децата си. Този филм, който авторите му наричат „Дишай“, е показан на 8 март 1988 година в София.

На прожекцията в Дома на киното драматичните кадри предизвикват силна реакция и там, на място, веднага след като екранът угасва, започва сформирането на Комитета за спасяването на Русе.

Настоящата изложба, която представя първите граждански протести в България е подредена във фоайето на екоинспекцията в Русе. Тя може да се разгледа и в интерактивен вариант в сайта на институцията.

Автор на експозицията е Веселина Антонова - дългогодишен служител на Държавния архив в Русе.

Миглена Стефанова разговаря с нея за напрегнатите събития от преди 35 години.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейство Загорняк от Попово

В поповския храм „Св. Успение Богородично“ служи 31-годишният отец Евгений Загорняк. Украинец е, от Одеса. Живее в Бялото градче със съпругата си Ирина и двете си деца. Ирина е от Донецк, счетоводител по професия, в деня на срещата – 25 април - ни черпи за рожденния си ден. 10 месеца контактуват по интернет преди да се срещнат за първи път...

публикувано на 27.04.24 в 14:37

Златните ни момичета и момчета

Елитните бойци на Спортния клуб “Шуменска крепост” спечелиха шест златни медала и един сребърен от Европейското първенство по кик бокс “TOP TEN BULGARIA EUROPEAN CUP 2024”, което се проведе в Пловдив.  Шуменският спортист Виктор Иванов, който участва в Европейското първенство по ММА в Белград спечели трето място.  Победите на  спортистите и техните..

публикувано на 24.04.24 в 16:21

Чънар трябва да проходи

Чънар Юлиянов от Търговище е на 4 години, но все още не е проходил. Връстниците му вече бягат, карат колело, а той е в детска количка. Причината – спастична детска церебрална парализа. Диагнозата дошла, когато бил на 1,7 г. и като всяка майка, Севдия Зафирова не искала да повярва. Вече е осъзнала, че е истина и не остава нищо друго..

публикувано на 24.04.24 в 14:13

Инджи, която помага

Инджихан Сюлейманова е с необикновената съдба, която се преобръща още, когато като момиче бяга от дома си в Силистра.  Животът ѝ е поредица от перипетии, но и радости, защото е майка на 5 деца. Три от тях са нейни и две са на втория ѝ съпруг.  В момента Инджихан е медиатор в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“.  Когато застане пред учениците,..

публикувано на 22.04.24 в 13:51

Опашки за хранителните пакети

В Русе и Шумен започна раздаването на хранителните пакети по програмата за храни и основно материално подпомагане – операция "Подкрепа", съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Тази година броят на хората, които имат право на подкрепата е по-голям - над 2000 в шуменска област и над 5200 в русенска област. Опашка се изви пред сградата на..

публикувано на 22.04.24 в 13:24

За храната на древните хора

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе. Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали. При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки,..

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Деца творят с глина

„Форми на комуникация“ е темата на Национално състезание „Най-добър млад керамик“, което се провежда днес в Шумен. Домакин на проявата е шуменската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Отбори от Русе, Шумен, Силистра, Елин Пелин и Нови пазар мериха творчески сили в залата на Военния клуб в града.  В предизвикателството се..

публикувано на 20.04.24 в 14:06