Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не е вярно, че има нарушения в строежа на новия водопровод от яз. "Тича" към Шумен

Снимка: ФБ/Красимир Минев

Има нарушения в строежа на втори ЛОТ от новия довеждащ водопровод от яз. "Тича" към Шумен. Това внушават публикации във Фейсбук профила на Красимир Минев, споделяни и коментирани множество пъти в социалните мрежи. В тях пише, че тръбите се нахвърлят в трапа върху пръстта и веднага се засипват с пръст, без никакви подложки и уплътнение. Твърденията са придружени от изображения и видео, на които се виждат тръби положени в изкоп.

По-късно в електронното издание на местния сайт radian Красимир Минев е цитиран от разговор по телефона, че "тръбите се хвърлят в изкопа и багерът ги натиска отгоре с кофата, след което ги засипва с пръст. При този начин на "строителство“ чугунените тръби могат да се счупят и новият иначе водопровод да аварира на всеки метър, допълва екозащитникът.

 

Ефирното излъчване на проверката може да чуете в звуковия файл:


Твърдение: Има нарушения в строежа на втори ЛОТ от новия довеждащ водопровод от яз. "Тича" към Шумен

За да проверим твърденията в публикациите потърсихме за коментар Дочко Дочев, управител на фирмата, извършваща надзор на строителния обект.

"В проекта са заложени както надлъжни профили по самото изграждане на водопровода, така и напречни. Дълбочината варира на цялото протежение на водопровода съобразено с наклони, терени и видове почви. В социалните мрежи се спекулира за обратната засипка при полагането на тръбата, но мога да кажа че според напречния профил в проекта е заложено обратната засипка от, около и над тръбата да бъде с изкопаната земна маса, получена при изкопните работи. Така е предписано и в проекта на обекта. Ние сме в извънградска среда, диаметрите са големи, материалът е специфичен - в случая ползваме чугун, тогава е допустимо да не е с пясък... Разликата при полагане на тръби в градска и в извънградска среда е съществена.“

Дочко Дочев добави, че не са верни твърденията в социални мрежи, че тръбите просто се хвърлят в изкопа.

"Няма как да се изпълни такъв водопровод, с такава важност, по описания способ. За всяка тръба се прави подложка, подложката е дебела 10 см, с конкретно уплътняване, в случая се ползват машини да се уплътни първоначалната подложка под тръбата. След това тръбата се полага, и то според координатни точки, дадени в проекта... намества се, монтира се, свързва се с предходната тръба посредством муфена връзка, и след това се прави първоначалният обратен насип, който също се уплътнява до конкретна степен. След тези уплътнения се прави окончателния обратен насип, който е до кота терен, така да го кажем."

Управителят на фирмата, извършваща надзор на строителния обект, каза, че всеки ден е на терен и всеки ден се следи начина на полагане на тръбите.

За допълнителна информация потърсихме и ръководителят на звеното за управление на проекта Надежда Петкова.

"Технологията предвижда полагане на тръбите по начина, по който се прави в момента. Строителният надзор е всеки ден на обекта. Разрешението за изграждането на съоръжението е дадено на 8 февруари и два дни по-късно е започнало строителството - на 10 февруари имаме открита строителна площадка с протокол 2А... Спазва се способът и технологията. На терен е положена 800 метра тръба от чугун, като материалите са на водеща световна фирма. На обекта имаше малки забележки по отношение на изкопа и трамбоването и фирмата изпълнител е коригирала дейностите. В момента се работи само по втори лот от проекта с обща дължина около 10 км.“

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Съгласно посоченото по-горе, твърденията, които внушават, че има нарушения в строежа на новия довеждащ водопровод от яз. "Тича" към Шумен, както и че тръбите се поставят неправилно, са НЕВЕРНИ. Според специалистите от строителния надзор и ръководителя на проекта това са способите за полагане на тръбите в извънградска среда. Да, в началото на изграждането е имало пропуски, заради които се е наложило строителството да бъде спряно за кратко, но те са били малки и бързо са били отстранени от фирмата изпълнител, а изграждането на водопровода възстановено.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стела Илиева - директор на РИОСВ - Шумен

Глоби за оцветена река

Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води.  От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..

публикувано на 22.11.24 в 11:57
Община Никола Козлево

Тържества в Никола Козлево

Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев  - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието.  Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..

публикувано на 22.11.24 в 08:26

Кампания за здраве

Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите.  Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..

публикувано на 21.11.24 в 15:04

Маргаритките празнуват 20 години

20 години в малкия град Смядово своя успешен артистичен живот живее вокална група, която носи цветното име „Маргаритка“. По повод годишнината на 22 ноември ще има голям концерт, който ще разкаже за пътя на малките и големите певци за пътя им на славата и наградите. А те не са никак малко. Талантът им е оценен с медали от конкурса „Звезди за..

публикувано на 21.11.24 в 08:46

Празнуваме деня на семейството

На днешния 21 ноември отбелязваме Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Според християнските традиции на този ден е хубаво цялата фамилия да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве. Така е било назад във времето. Вечерта пък, всички - от най-малкия до най-възрастния, са се събирали на обща празнична..

публикувано на 21.11.24 в 07:59

Шуменци искат още контейнери

Община Шумен възнамерява да завиши такса смет, а преизчислението ще се случи по стария метод. Затова решихме да попитаме жителите на общината, които пълнят хазната, очакват ли подобряване на услугата, след като може да се наложи да плащат повече и какви са препоръките им към хигиената.  Мненията бяха разнополюсни.   От „Шумен е чист град и..

публикувано на 20.11.24 в 13:49
Община Нови пазар

Вдигат такса смет в Нови пазар

Повишение с около 30% на таксата за битови отпадъци планират в община Нови пазар. Промилите не са увеличавани от 2013 г. на фона на постоянно увеличаващите се разходи, обясни кметът Георги Георгиев. Дейността до момента е дофинансирана с 250 хиляди лева от общинския бюджет. След увеличението тези средства ще могат да се инвестират в други..

публикувано на 20.11.24 в 08:47