Актът по спасяването на българските евреи преди 80 години продължава и до днес да бъде пълен с неясноти, противоречия и отричане.
Дори най-безспорната личност в този исторически епизод подпредседателят на Народното събрание в кабинета на Богдан Филов - Димитър Пешев, е осъден от Народния съд на 15 години затвор. Парадоксът се състои в обвиненията, сред които фигурира и „антисемитизъм“.
На 10 март 1943 година вместо да ги качат на вагоните за лагерите на смъртта, над 48 хиляди евреи от територията на Царска България остават тук и се спасяват.
Три години по-рано правителството на Богдан Филов внася в Народното събрание Закона за защита на нацията, направен по подобие на законите в Националсоциалистическа Германия.
Документът налага редица ограничения за евреите в България, свързани с тяхното местожителство, забраната за заемане на различни държавни или общински служби, правата им на придвижване, обучение, работа и други.
Своя принос в запазване живота и достойнството на евреите имат и немалко шуменци. Сред тях са депутати, общественици, учени, интелектуалци и обикновени граждани, казва историкът Бета Хараланова, която изследва в детайли този период от новата ни история.
Един от тях е народният представител Марин Тютюнджиев, който е от управляващата партия, но застава в защита на евреите. На 1 февруари 1945 година депутатът е един от 67 народни представители, разстреляни с решение на Народния съд.
В знак на признателност Регионалната организация на евреите „Шалом“ в Шумен ще постави паметник на благодарността в Градската градина.
И още подробности от събитията преди 80 години чуйте в репортажа на Миглена Стефанова.
След като вчера непълнолетно момче припадна на улицата в Разград, темата за опасните вейпове сред учениците продължава да е все така актуална. Вчера също стана ясно, че президентът Румен Радев свиква КСНС заради дрогата сред децата. А днес от ГДБОП свалиха два от най-посещаваните сайтове за продажба на вейпове и вещества на основата на..
Ангел Трайков пое поста на директор на Радио Шумен на 1 септември 2016 г. Той е част от медията повече от 30 години и още помни първата си емисия новини на живо, както и предизвикателствата в радиото като репортер, редактор, новинар. За емоциите да работиш в Радио Шумен като редактор и директор и как вижда бъдещето на медията - това ни..
Хуманоиден робот ще помага на учениците в часовете по приложно програмиране в Професионалната гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“ в Търговище. Технологията е внедрена в образователния процес, благодарение на Националната програма „Професионално образование и обучение“ по модул „Модернизиране на материално-техническата база“ на..
Дeтският танцов ансамбъл „Веселяче“ към ЦПЛР - ОДК "Анастас Стоянов" в Шумен спечели първа награда от Десетия дубайски международен музикален и танцов конкурс Dubai Paradise“, който се проведе преди дни. 29 танцьори на възраст от 9 до 12 години бяха наградени с медали в категория „фолклорни танци“. Конкуренцията е била сред 18 държави, а..
По повод 52-годишнината на Радио Шумен ви срещаме с колеги и верни слушатели на радиото. Този път ще чуем един нежен и познат глас - гласа на Бесте Сабри. Тя започна журналистическата си кариера от Радио Шумен преди повече от пет години. За сбъднатите мечти, за началото и за всичко, което е преодоляла, за да стане едно от най-популярните..
Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..
Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..