Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алфатар и неговите богатства

В историческите извори се среща с имената Алфатар, Ахлатар, Ифлатар. С последното име са наричали южната страна на средновековната крепост Дръстър – днешна Силистра. Алфатар е една от седемте общини на Силистренска област. Само на двайсетина километра от областния център.

Богато културно-историческо наследство пази Алфатар с паметници от различни епохи, които днес остават безпотомствени, по думите на професор д.и.н. Георги Атанасов. 

"Някои от тях и сега са ярко видими", казва той.

Край Алфатар има четири римо-византийски крепости и две средновековни български, като тази в близост до Цар Асен е била петата по големина по време на Първото българско царство.

"45 декара с градска инфраструктура, 4 църкви и цитадела. Има и многобройни некрополи. Там се намира голям трако-римски скален кулутов център, посветен на Залмоксис". 

Около 50 са скалните манастири по Канагьол, датирани от края на IX и началото на X век. Напуснати са били през XI–ти.

Достъпни са двата скални манастира в местността Суха река. Големи групи скални манастири е имало при цар Асен.

В началото на 16-ти век Алфатар е регистриран като най-голямото чисто християнско селище в Силистренската кааза. Населението е достигало до 600 фамилии – или близо 8 хиляди души население. Като толкова не са имали и някои от градовете.

Това население напуска региона по време на Руско-турската война. Сега тези стари алфатарци живеят в Украйна.

Емблемата на това население е храмът „Света Троица“.

"Забележителен! Главен майстор е бил уста Геньо Белчев - учителят на Кольо Фичето. Това е първата висока църква в Североизточна България", казва проф. Атанасов.. 

Неспокойните времена на Кримската война и върлуващата чума карат алфатарци да укрепят селото и духовно, и физически.

На четирите ъгъла поставят големи каменни кръстове. Селото е оградено и с трънен вал.

Интересен паметник от вече новата история на Алфатар е сградата на училището. И тогава, както и днес, първо е трябвало да има изработен проект, който да получи одобрение. Това се случва след 1886 година.

Тогава е построено и кметството. Сградата на кметството е свързана и с едно малко известно събитие от онова време.

"След Ньойския договор в Алфатар се вдига едно въстание, ръководено от баба Драгана Мъжката", посочи проф. Атанасов.

Според някои, името Алфатар значело Златна врата или Порта от Добруджа към вътрешността на Османската империя. Професор Атанасов смята, че последната версия звучи най-вероятно, тъй като заради битките между османските гарнизони и Влад Цепеш, жителите на селата по брега на Дунав – Ветрен, Сребърна и Попина се преселват към южната част на региона, а именно Алфатар. Но най-приятно и вкусно звучи твърдението на местните, че името Алфатар е свързано с местния сорт круши – алфарки, които били много вкусни и сладки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

С почит към миналото

С тържествена церемония на паметника на цар Борис III днес бяха отбелязани 84 години от възвръщането на Южна Добруджа към Отечеството. Организатори на събитието бяха община Силистра и Езикова гимназия „Пейо Яворов“. На почетен караул пред паметника бяха ученици от гимназията. С признателност към великото дело на нашите предци, венци и цветя поднесоха..

публикувано на 01.10.24 в 15:18

Тържество в Силистра

Тържествена церемония по повод 84 години от възвръщане на Южна Добруджа към България ще честват днес от 10:30 часа в Силистра. Венци и цветя ще бъдат поднесени пред паметника на цар Борис III Обединител в Дунавския парк. Празнична програма ще изнесат ученици от Езиковата гимназия „Пейо Яворов“.  С Крайовския договор, подписан на 7 септември 1940..

публикувано на 01.10.24 в 08:40

Отчитат бюджета в Ситово

Приемане на годишния отчет за изпълнението на бюджета на община Ситово за 2023 г. и средствата от Европейския съюз е единствената точка от дневния ред на Общинския съвет днес.  Бюджетът за миналата година е бил малко на 11,5 милиона лева. От тях за делегирани държавни дейности са изразходени около 8,1 милиона лева, а за местни дейности близо 3,4..

публикувано на 30.09.24 в 11:34

Деца с послания на пътя

Деца от Детска градина „Радост“ и полицейски служители от РУ-Силистра проведоха съвместна акция по безопасност на движението.Това съобщават от силистренската полиция. С помощта на учителките си децата са изработили флайери във формата на есенни листа с послания за пътна безопасност. С призив да ги пазят на пътя те ги раздадоха на водачите и пътниците от..

публикувано на 27.09.24 в 13:39

Награди за първенци

Завърши общинският фотоконкурс на тема "Аз обичам Тутракан", организиран от община Тутракан и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.  Награди получиха всички 17 участници. Най-малкият е 4-годишният възпитаник на ДГ „Полет” - Гален Тодоров, който участва в категория „Мама, татко и аз” с фотографията „Бойна..

публикувано на 27.09.24 в 09:03

Отново дрогиран зад волана

24-годишен е задържан, след като е установен да шофира под въздействие на дрога. Това съобщават от силистренската полиция. В малките часове на 26 септември по ул. „Шуменско шосе“ в Дулово той управлявал лек автомобил „Сеат“ и бил спрян за полицейска проверка. С техническо средство било установено, че е седнал зад волана след употреба на..

публикувано на 26.09.24 в 14:09

Кола се обърна край пътя

48-годишна жена е пострадала при пътнотранспортно произшествие, съобщават от силистренската полиция. Пътният инцидент е станал на 23 септември около 08:45 часа по околовръстния път край Силистра.  Жената пътувала в лек автомобил „Опел“, шофиран от 26-годишен, който изгубил управлението и колата се преобърнала край пътя.  Пътничката получила..

публикувано на 24.09.24 в 10:39