Стотици деца, младежи, жени и мъже се събраха в русенското село Ново село навръх Цветница, за да усетят по-близо връзката си с предците.
"Това се случи по проекта „Вълнена багрилница – руно и игрилница“, по който местното Народно читалище „Надежда-1908“ организира занимания, свързани с обработката на вълна", заяви Силвия Стойчева, ръководител на проекта.
Между 6 и 8 април в центъра на селото и в етнографската сбирка е заснет клип на възстановката на различни техники за обработването на вълната. Видеото по-късно ще бъде използвано за уроци в училищата. Мечтата на Силвия Стойчева е тази заснета частица от миналото да се превърне и едно от живите човешки съкровища на ЮНЕСКО.
Край новата чешма вълната беше изпрана, изсушена и отупана. Направен беше и конкурс за най-вкусна погача. На запаления огън участниците си изпичат сланина, хапват и сирене.
В етнографската сбирка става и седянката, на която етнологът Искра Тодорова от русенския музей разказва легендата за хурката и вретеното. Едно време предметите винаги се изработвали заедно от момците, които ги подарявали на момите, които харесвали. Момите трябвало винаги да ги носят заедно, за да не се разделят младите.
Връхната точка на празниците в русенското село Ново село беше на Цветница, когато в центъра е поставен стан, а времето милостиво се оправя, за да се случи всичко замислено от организаторите.
"Началото бе поставено по необичаен начин", разказва още Силвия Стойчева, ръководител на проекта „Вълнена багрилница – руно и игрилница“. На стана застава 82-годишната певица Василка Цанева, която разказа за времената на нейната младост, когато въпреки трудностите и тежките условия винаги са намирали поводи да пеят. Възрастната жена „предала“ на своя внук техниката на тъкане. След което работилниците отварят и започва концертната програма. В нея се включва и 99-годишната баба Денка Гарвалова
Точно на обяд на Цветница в Ново село се извива и голямото русенско хоро.
Проектът на местното читалище „Надежда“ се финансира от Националния фонд „Култура” по „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество”.
И още от репортажа на Миглена Стефанова
Започна 14-тото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“. Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен. Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. 14-тото издание на Националния конкурс за млади..
Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води. От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..
Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието. Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..
Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите. Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..
20 години в малкия град Смядово своя успешен артистичен живот живее вокална група, която носи цветното име „Маргаритка“. По повод годишнината на 22 ноември ще има голям концерт, който ще разкаже за пътя на малките и големите певци за пътя им на славата и наградите. А те не са никак малко. Талантът им е оценен с медали от конкурса „Звезди за..
На днешния 21 ноември отбелязваме Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Според християнските традиции на този ден е хубаво цялата фамилия да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве. Така е било назад във времето. Вечерта пък, всички - от най-малкия до най-възрастния, са се събирали на обща празнична..
Община Шумен възнамерява да завиши такса смет, а преизчислението ще се случи по стария метод. Затова решихме да попитаме жителите на общината, които пълнят хазната, очакват ли подобряване на услугата, след като може да се наложи да плащат повече и какви са препоръките им към хигиената. Мненията бяха разнополюсни. От „Шумен е чист град и..