Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От старопрестолна Плиска

7
Снимка: Радио Шумен

„Плиска е прекрасно място и трябва да направим необходимото то да се развива. 2 май трябва да бъде обявен за официален празник. В българския празничен календар доминират датите от Възрожденската и Новата история, а Средновековието е онова, върху което стъпваме и трябва да бъде част от националното ни самочувствие. Борис Михаил създава цивилизация, която Симеон надгражда. Самият Борис, подобно на император Константин Велики, е оценил предимствата на християнството, неговата сила и консолидираща роля. В известен смисъл и до днес се движим в посоката, зададена от Борис Михаил, въпросът е доколко добре я следваме“, заяви проф. Пламен Павлов.

„Плиска е голямото начало на българското връщане отсам Дунава. Ние сме длъжници на този сакрален градеж на древнобългарската цивилизационна енергия. Дължината на двореца корелира с дължината на тронната палата и мярата е една милионна част от дължината на земната обиколка. Тя съществува като космичен еквивалент на вложеното в структурата, в метриката, в пропорциите, в размерите на двореца в Плиска и на тронната палата. Тази сакрална мяра- дължината на тронната палата се оказва модулът, по който е проектирана и градена Голямата Базилика. Несъкрушимата памет на основите трябва да е доказателство какъв духовен ген носим“, посочи Христо Смоленов, почетният професор на Висшето военноморско училище „Н.Й.Вапцаров“ – Варна.

„Монументалната за своята епоха архитектура на Плиска е била адекватна на силата, на авторитета, на претенциите на българската държава да бъде доминанта на европейския континент- и за няколко десетилетия, това се е получило“, коментира доц. Павел Георгиев.

Проф. Георги Атанасов отново потвърди тезата, че кирилицата е създадена по времето на Борис I в Плиска. „В тази среда, при толкова интелектуална мощ е създадена кирилицата, тук и в манастирите около Плиска. Откриваме я ин ситу върху епиграфски паметници, които са там, където са създадени, не само в столичните центрове Плиска, Преслав и Дръстър, но и в провинциални крепости като например Скала. Т.е. това дело е имплантирано широко в недрата на българската народност през 10 век. Почти няма проучвана крепост в Североизточна България, където да не сме откривали закопчалки за книги и писала. Говорим за малките крепости като Одърци, Руйно, Окорш и т.н.“, заяви проф. Атанасов.

„Много е важно да изясним как е станало покръстването, многото спорове в историографията се дължат на поставянето само на въпросите къде и кога, без да се познава литургичната практика на църквата в ранното Средновековие. Това е константа, която не е търпяла никаква промяна. По канон подготовката за кръщение се е наричала катехизация или оглашение и е траела от 2 до 3 години. Едва тогава одобреният кандидат е бил кръщаван. Това важи и за царя, и за роба. По константинополски устав, действащ в 9 век, когато е кръщаван Свети княз Борис това е било в пълна сила. Руският княз Владимир също е бил кръстен по този устав и няма как Свети Цар Борис, както го нарича църквата, да е прескочил това оглашение. Според същия константинополски устав, патриархът кръщава само 5 пъти в годината и само в Константинопол. Това напълно обезмисля някои последни теории за старозагорски предания“, коментира проф. Магдалена Легкоступ.

Авторитетните ни историци бяха сред участниците в завършилата днес в НИАР "Плиска" втора Национална научна конференция по история, археология и архитектура „Св. Цар Борис I Михаил Покръстител и православната духовност и култура“.

С докладите от първата национална конференция е издаден сборник, който беше представен по време на форума. „Този сборник си има ясна физиономия. Той дава една панорама на тази епоха, която не е случайна, а е нашата матрица за бъдещето, колкото и да не го осъзнаваме в момента- велика сила, военна, културна, една от трите империи в тогавашния европейски и не само европейски свят“, коментира проф. Павлов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Помощи за ученици

До 15 октомври в дирекциите „Социално подпомагане“ в страната се приемат заявления за отпускане на еднократна помощ от 300 лв. за ученици, записани в първи и осми клас, и за ученици, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас. Сумата се изплаща на два пъти – 50 на сто от размера се предоставя след влизане в сила на заповедта за..

публикувано на 04.07.24 в 08:49

Фармацевти на протест

Фармацевти от Шуменска област ще се включат днес в символичния протест на колегите си от цялата страна. В региона ще има аптеки, които няма да обслужват клиентите между 9:00 и 9:30 часа.  Съсловието не е съгласно с готвените промени в Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Сега Здравната каса плаща на..

публикувано на 04.07.24 в 08:19

Планово без ток

Бюлетин за планови прекъсвания на територията на областите Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен . Четвъртък, 04.07.2024 г.: Разград На  04.07.2024 от 09:00 ч. до 16:00 ч. , поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в с. Медовене и част от с. Брестовене. На..

публикувано на 04.07.24 в 07:43

Времето в четвъртък

Днес облачността над Североизточна България ще бъде променлива, валежи не се очакват.  Вятърът ще е слаб до умерен от северозапад, в следобедните часове чувствително ще отслабне.  Максималните температури ще бъдат между 25° и 30°, за Шумен около 27°.  Прогнозата за времето е на Венета Тодорова от Националния институт по метеорология и..

публикувано на 04.07.24 в 07:02

Нови областни управители на Разград и Шумен

С решение на правителството са назначени седем нови областни управители – на областите Враца, Монтана, Разград, Смолян, Стара Загора, Шумен и Ямбол, като със същото решение са освободени досега заемащите длъжността. Севджан Съдкъев е назначен за областен управител на област Разград. Притежава богат административен опит. Придобива..

публикувано на 03.07.24 в 19:40

Първият мандат се провали

Парламентът отхвърли номинацията за Росен Желязков за премиер и с това дневният ред на заседанието беше изчерпан и заседанието е закрито. "За" кандидатурата са гласували 98 народни представители, "против" - 138, "въздържали се" - 2 депутати. "За" са гласували 68 депутата от ГЕРБ-СДС. ДПС - "за" - 30, 14 - "против", един "въздържал се". От..

публикувано на 03.07.24 в 16:26

Остава енергийната помощ за хората с ниски пенсии

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за предстоящия зимен сезон въпреки ръста на пенсиите от 1 юли. Това става възможно, след като служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов подписа заповед за актуализиране на корекционния коефициент. С него се намаляват доходите от пенсии при определяне..

публикувано на 03.07.24 в 15:39