В област Силистра ваксиниралите се срещу Covid-19 са 57 000 души, което директорът на Регионалната здравна инспекция доктор Теодора Начева определя като твърде незадоволителен брой. Според нея страхът и недоверието са разбираеми, но това е засегнало и задължителните ваксинации, предвидени в имунизационния календар.
Доктор Начева припомня, че задължителни са ваксините срещу полиомиелит, морбили, и хепатит, дифтерия, коклюш - все заболявания, за които е постигнат много висок резултат в годините назад, а сега сме паднали на ниво около и под 90%, а някъде има и по около 70 процента обхват. Според нея по този начин рискът от епидемии нараства.
В интервю за БНР преди дни проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси на Столична община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести, изрази мнение, че покрай ваксините за коронавирус недоверието се е пренесло и върху другите ваксини. "Не трябва да се пропускат ваксините, които са за дифтерия и детски паралич, за морбили, заушка и рубеола", категоричен е професор Кантарджиев.
Като личен лекар и педиатър в Силистра д-р Дима Христова посочи, че в нейната практика няма родителски отказа. Тя обясни, че проблема покрай Covid пандемията е било забавянето в сроковете за поставяне на задължителните ваксинации. Според нея друг е проблемът за ниското ниво на имунизация в региона:
"За нашия регион много деца се раждат в България и след това с родителите се изселват в чужбина. Това дете продължава да стои като пациент, но при една проверка остава с незавършен имунизационен курс от задължителните ваксини. Правим първата и то заминава в чужбина".
Анкета сред млади майки в Силистра показа, че са настроени положително към ваксините в задължителния календар.
За да се постигне ефект на масов имунитет срещу дадено заболяване, е необходимо имунизационният обхват да е поне 93 %, смята д-р Боряна Кочева, главен инспектор в дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Силистра. Оптималната стойност е дори 95 на сто, но този обхват засега не може да се постигне, признава доктор Кочева.
В противен случай опасностите остават. Преди години в Силистра имаше епидемия от морбили и се наложи кампанийно, по села и училища, в полеви условия да се поставят ваксини.
Според директора на РЗИ Силистра д-р Теодора Начева вниманието на личните лекари и родителите трябва да се насочи сега и към ваксините в кърмаческа възраст срещу ротавирусните инфекции.
По думите ѝ след началото на програмата за профилактика е бил постигнат обхват от 85%, при което са били наблюдавани само единични случаи на зараза. Тя обаче вижда риск сега, когато пада бройката на ваксинираните.
Твърдението, че недоверието към Covid ваксините е причина за отлив от задължителните имунизации при деца в Силистренско е ПОДВЕЖДАЩО. Това недоверие е само една от причините, но има и други като голямата миграция към чужбина, посочват лекари. Друга е ситуацията при възрастните над 18 години, които подлежат на имунизация срещу дифтерия и тетанус. Личният лекар д-р Дима Христова посочва, че нивото при тях винаги е било ниско, но през последните три години върви съвсем слабо. Тази тенденция тя директно обвърза с отминалата пандемия от Covid-19.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
ОДМВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали на 84 години. Мъжът е с постоянен адрес в град Провадия, но от около година живее при свои близки в село Каспичан. За последно бил видян вчера по обяд в центъра на селото. Излязъл на разходка и не се прибрал в дома си. До тази вечер близките му са го търсили сами. Висок е около 165..
Мъж в нетрезво състояние е отправял заплахи за саморазправа към трима тийнейджъри на 17 и 16 години, съобщават от разградската полиция. Сигналът е подаден от кмета на село Киченица в събота. Пристигналият на място полицейски екип, е установил 50-годишен мъж, който е отказал да представи документ за самоличнот. В явно нетрезво състояние, той..
32-годишен мъж от самуилското село Владимировци е задържан за притежание на дрога, съобщиха от полицията в Разград. При полицейска проверка, извършена в събота в мъжа е открита 2,4 грама суха тревиста маса, която е реагирала положително на канабис след тест. 32-годишният е криминално проявен и осъждан. По случая е образувано досъдебно..
Признание за успешно използване на мобилно приложение и локални Viber групи за привличане на жителите в разделното събиране на отпадъци получи община Смядово. Наградата е в категория "Общини с под 40 хиляди жители" в конкурса „ЕкоОбщина“. Отличията бяха връчени на специална церемония във Френския институт в София. Тази година кандидатурите бяха..
Семейството на първокласник от Търговище остана без дом след адски пожар, причинен от късо съединение. От документи до мебелите на фамилията, всичко е унищожено. Колеги и приятели на майката Стилияна Стефанова, която работи в голяма търговска верига, са неотлъчно до нея. Помагат й да разчиства опустошения от огъня апартамент в кв."Запад" 3...
Близо 3 милиона и половина лева обезщетения са изплатени на собственици, чиито имоти са отчуждени за изграждането на автомагистралата между Русе и Велико Търново. Това съобщиха от областната администрация. Изплатените пари са по близо 800 заявления . Средствата са осигурени от държавния бюджет. Към момента експертите от Областната управа..
Заради силиния вятър има паднали дървени конструкции и ламарини в района на Туристическия информационен център, читалището и библиотеката във Велики Преслав, съобщават от Общината на фейсбук страницата си. Има паднали елементи от покрива на библиотеката. Територията е обезопасена от Районната служба на пожарната. От община Велики Преслав..