В област Силистра ваксиниралите се срещу Covid-19 са 57 000 души, което директорът на Регионалната здравна инспекция доктор Теодора Начева определя като твърде незадоволителен брой. Според нея страхът и недоверието са разбираеми, но това е засегнало и задължителните ваксинации, предвидени в имунизационния календар.
Доктор Начева припомня, че задължителни са ваксините срещу полиомиелит, морбили, и хепатит, дифтерия, коклюш - все заболявания, за които е постигнат много висок резултат в годините назад, а сега сме паднали на ниво около и под 90%, а някъде има и по около 70 процента обхват. Според нея по този начин рискът от епидемии нараства.
В интервю за БНР преди дни проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси на Столична община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести, изрази мнение, че покрай ваксините за коронавирус недоверието се е пренесло и върху другите ваксини. "Не трябва да се пропускат ваксините, които са за дифтерия и детски паралич, за морбили, заушка и рубеола", категоричен е професор Кантарджиев.
Като личен лекар и педиатър в Силистра д-р Дима Христова посочи, че в нейната практика няма родителски отказа. Тя обясни, че проблема покрай Covid пандемията е било забавянето в сроковете за поставяне на задължителните ваксинации. Според нея друг е проблемът за ниското ниво на имунизация в региона:
"За нашия регион много деца се раждат в България и след това с родителите се изселват в чужбина. Това дете продължава да стои като пациент, но при една проверка остава с незавършен имунизационен курс от задължителните ваксини. Правим първата и то заминава в чужбина".
Анкета сред млади майки в Силистра показа, че са настроени положително към ваксините в задължителния календар.
За да се постигне ефект на масов имунитет срещу дадено заболяване, е необходимо имунизационният обхват да е поне 93 %, смята д-р Боряна Кочева, главен инспектор в дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Силистра. Оптималната стойност е дори 95 на сто, но този обхват засега не може да се постигне, признава доктор Кочева.
В противен случай опасностите остават. Преди години в Силистра имаше епидемия от морбили и се наложи кампанийно, по села и училища, в полеви условия да се поставят ваксини.
Според директора на РЗИ Силистра д-р Теодора Начева вниманието на личните лекари и родителите трябва да се насочи сега и към ваксините в кърмаческа възраст срещу ротавирусните инфекции.
По думите ѝ след началото на програмата за профилактика е бил постигнат обхват от 85%, при което са били наблюдавани само единични случаи на зараза. Тя обаче вижда риск сега, когато пада бройката на ваксинираните.
Твърдението, че недоверието към Covid ваксините е причина за отлив от задължителните имунизации при деца в Силистренско е ПОДВЕЖДАЩО. Това недоверие е само една от причините, но има и други като голямата миграция към чужбина, посочват лекари. Друга е ситуацията при възрастните над 18 години, които подлежат на имунизация срещу дифтерия и тетанус. Личният лекар д-р Дима Христова посочва, че нивото при тях винаги е било ниско, но през последните три години върви съвсем слабо. Тази тенденция тя директно обвърза с отминалата пандемия от Covid-19.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Язовирите в област Разград са пълни наполовина, а захранването с вода за питейно-битови нужди в региона е чрез кладенци и сондажи, съобщи за БТА главният експерт в областната администрация Николай Атанасов. Той посочи още, че водните обекти на територията на областта са в добро техническо и експлоатационно състояние, няма такива в аварийно или..
Проблемите с питейно-битовото водоснабдяване на населението в Североизтока ще бъдат обсъдени днес на среща на министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова с кмета на община Шумен проф. Христо Христов и с областния управител Бейнур Ахмед. Припомняме, че вчера педставителите на местната и на държавната власт в Шумен..
Без вода ще бъде днес, на 7 ноември, гр. Каспичан . Водоподаването ще бъде спряно от 08:30 – 17:00 ч., а причината е изграждане на част от нов водопровод. Това съобщават от ВиК-Шумен. От дружеството уточняват още, че заради подмяна на участък от водопровод по шуменската ул. „Северна“, също днес (07.11.), но от 9 до 17 часа няма да има вода в..
Температурите в 5:00 ч. тази сутрин са: (-2) градуса в Шумен, Търговище и Русе; 1 – в Силистра, 2 градуса – в Разград. В Шумен атмосферното налягане е 1009 хектопаскала – много по-високо от средното за месеца (993.4), през деня слабо ще се колебае. Относителната влажност на въздуха е 95%. И днес ще е предимно слънчево, сутринта – на отделни..
Неотложни ремонти и профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще са причина за спиране на тока в Североизточна България и днес, на 7 ноември, съоббщават от електроразпределителното дружество. В Разград ска област от 9:00 до 15:00 ч. ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Цар Калоян. В Силистр..
"Аварията в "Помпена станция 1300" вече е отстранена и в 19.40 часа пуснахме водата за целия град.“ Това съобщи за Радио Шумен главният инженер на ВиК-Шумен Антон Стефанов. Тръбите се пълнят и около 23.00 часа тази вечер вода трябва да има в целия Шумен, допълни инж. Стефанов. Припомняме, че поради авария на помпената станция днес отново в града бе..
Вода от язовир „Тича“ ще се подава приоритетно за питейно битово водоснабдяване. Това е уверил днес министърът на околната среда и водите Петър Димитров на проведената среща с кмета на община Шумен проф. Христо Христов и с областния управител Бейнур Ахмед. В отговор на отправеното искане за редуциране на количествата вода за напояване, министър..