Излезе от печат книгата „Езикът на българската кухня“. Тя разглежда диалектите в различните области на България през кулинарията. Книгата е продължение за вече действащата на сайта на Института по български език при БАН интерактивна кулинарна карта, изработена след множество теренни експедиции в различните области на страната, съобщи за Радио Шумен ръководителят на секция „Диалектология“ в Института за български език при БАН проф.д-р Ана Кочева.
„Преславската книжовна школа е първата в България, а шуменско-преславският говор е изключително важен. Той спада към източномизийските говори в класификатора на българските диалекти,продължава да бъде много интересен и се характеризира със собствени особености“, коментира проф. Кочева.
Диалектите обогатяват езика и са съществена и неотменна част от него. Учените са установили, че българските диалекти не отмират. Напротив, младите поколения ги ползват и дори българските емигранти ги пазят и в различни групи в социалните мрежи се идентифицират с определена езикова област.
Все пак трябва да отчитаме кога е уместно да се използва диалект и в какви случаи е задължително да се говори на книжовен език. Необходими са целенасочени държавни мерки, сред които и курсове по езикова култура, каза още проф. Кочева.
С проф.д-р Ана Кочева разговаря Мина Денева.
20 години чества днес Школата по дърворезба към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин ръководител през всичките тези години е Ангел Минчев. Изложба с произведения на учениците ще бъде открита от 17:30 ч. в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. Многобройни са участията на..
Ефектът от евентуалното приемане на България в еврозоната вече е донякъде калкулиран в цените на недвижимите имоти и не се очаква драстично покачване при самото влизане, заяви за Радио Шумен Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“. Ръстът на цените на жилищата в големите градове за миналата година е бил между..
„Не затваряй очи“ не е поредният български филм, той е изживяване, което оставя следа у зрителите“. Това каза за Радио Шумен актрисата Ирена Милянкова. Вече седмица лентата на режисьора Николай Егерман се прожектира по големите екрани у нас. А в премиерния си уикенд историята за чудеса, прошка и вяра успя да провокира най-много хора да посетят..
Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..
45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..
Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..
Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..