28 областни управители подадоха оставки в понеделник. Част от тях огласиха и мотиви, които в повечето случаи бяха свързани със солидарност към отишлия си служебен кабинет на Гълъб Донев. Защо го направиха в един и същ момент, какво ги мотивира и как този акт на масово подаване на оставки се вписва в контекста на напрежение между президента Румен Радев и политическите кръгове зад новото редовно правителство, коментира за Радио Шумен политологът доц. Иво Инджов, преподавател по публични комуникации във Великотърновския университет. Той анализира и другата централна тема за седмицата – решението на ВСС за отстраняване на Иван Гешев от поста главен прокурор.
„При смяна на правителствата е нормално част от висшия бюрократичен персонал, каквито са заместник министрите и областните управители, да има подадени оставки. Изненадващ е координираният характер на това мероприятие. 28 души областни управители да си подадат оставките в един ден е симптоматично. Не знам дали са водени разговори как ще бъдат излъчени новите областни управители. Би трябвало да са протекли такива. Кирил Петков анонсира, че няма да има квоти за избор на областните управители“, отбеляза доц. Инджов.
„Здравият разум подсказва, че президенът не трябва да бави прекалено много издаването на указа за прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев. Същевременно не е длъжен и не трябва да издава указа от днес за утре. Добрата новина е, че Висшият съдебен съвет гласува освобождаването на Гешев. Двете лоши новини са, че тези членове на органа навярно ще изберат и новия главен прокурор и че при процедурата за отстраняване на Иван Гешев станаха явни някои зависимоси на прокуратурата", добави доц. Инджов.
Още може да чуете от интервюто с доц. Иво Инджов.
Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..
Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни. „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..
Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти. Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата. Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..
Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..
След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот. 10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...
Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето. В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..