Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мътница празнува два дни

Снимка: Община Шумен

За поредна година шуменският квартал „Мътница” ще отбележи своя празник с развлекателна двудневна програма.

Празненствата ще започнат с музикални и танцови изпълнения на 23 юни (петък) от 20.00 часа. По-късно на сцената ще се качат легендарните „Диана Експрес”.

През втория ден от честването – 24 юни (събота), гостите на събитието ще имат възможността да се насладят на вечните песни на Николай Славеев. Организаторите обещават и богата фолклорна програма с участието на гайдарски състав „Воеводите” и танцова формация „Пловдивъ”.

Специални гости на празника ще бъдат ансамбъл „Шумен”, DJ Светльо и Фестивален календар България.

Освен музика, танци и добро настроение, организаторите са подготвили за своите гости атракциони, пивка бира и вкусна скара.

Датата на празника на населеното място се  свързва с три основни събития. Първото от тях носи началото си през далечната 1979, когато Мътница официално променя своя статут от село на квартал на града.

На 24 юни мътничани отбелязват храмовия празник на своята църква „Св. Йоан Кръстител”. Събитието винаги се провежда в седмицата на празника Еньовден, когато празнуват и малките Еньовчета от самодейния състав на читалището.

Празничните събития се организират от кметството, училищното и читалищно настоятелство на квартала, които канят всички шуменци и гости на града да празнуват заедно.


По публикацията работи: Велмира Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засвириха речните ноти

Международният конкурс за млади изпълнители "Речни ноти" ще бъде открит днес в Тутракан и ще продължи до 25 август.  Участие в 23-тото издание на конкурса са заявили над 200 изпълнители от България, Казахстан и Полша. След предварителна селекция, до втория присъствен етап са допуснати 80 от тях.  Те са разпределени в три категории –..

публикувано на 23.08.24 в 09:54

Започва "Преслав по ноти"

Тази вечер в центъра на Велики Преслав започват музикалните събития под надслова на утвърдилата се вече културна програма "Преслав по ноти". Тя се открива в края на лятото и продължава през септември. Тази вечер гости на старата столица ще бъдат младите пианисти Хасан и Ибрахим Игнатови.  Концертът е с начален час 19 ч. и ще се състои на..

публикувано на 22.08.24 в 09:40

Творецът Марин Калинов

Книги на Марин Калинов и фотографии, запазили спомени от участието му в живота на НЧ „Напредък-1869“- Шумен са подредени в залата на читалището.  Експозицията е под наслов „Творецът Марин Калинов“ и ни кара да си спомним и да се замислим.  И да почувстваме през словото неговата енергия и чувствителност.  Експозицията се открива точно в деня..

публикувано на 21.08.24 в 16:40

Абагар с нов албум

От поредното си удивително турне се върна вокалният квартет „Абагар“. Младите жени този път показаха друга страна на своя талант, като изпълняват църковно-славянски песнопения. Десислава Петрова, Стефка Будакова, София Генова-Митева, Христина Вълчанова – солистки в квартета и диригентът Момчил Генов получават неочаквана покана и поемат към поредното..

публикувано на 19.08.24 в 09:30

Художници рисуват Дунав

За 28-ми път красивото крайбрежие на силистренското село Ветрен ще събере художници за Националния пленер по изобразително изкуство „Човек и природа“.  Организаторите от община Силистра и Дружеството на художниците без особени затруднения избират деветимата участници в артистичния форум. Част от художниците вече са били част от пленера в предишни..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Читалище "Напредък" - на 155 години

Шуменското читалище „Напредък“ празнува днес 155 години от създаването си. To съществува от 15 август 1869г. Негов пръв председател е  Илия Рашков Блъсков- учител, писател и общественик.  По този повод в читалището е подредена експозиция с архивни снимки, материали, документи. През есента предстоят още събития, посветени на 155-тата годишнина от..

публикувано на 15.08.24 в 12:47
Желазната църква в Цариград - катедрален храм на Българската екзархия до 1913 година

Българите в османския елит

Какво е представлява титлата „капуджибаши“ и защо българите също са успели да получат това престижно признание от Османската империя и така да станат част от нейния елит. На тези въпроси отговаря изследване на доц. Николай Тодоров, директор на Регионалния исторически музей в Силистра. Проучването му е част от сборника с научни публикации, озаглавен..

публикувано на 14.08.24 в 12:48