Силистра винаги е бил градът с най-скъпа вода. От януари цената за един кубик е 5,28 лв. Преди дни стана ясно, че на водоснабдителното дружество в града е наложена финансова корекция от близо 2 милиона лева по т.нар. воден цикъл. Това събуди страховете на хората в региона, че може цената може отново да се повиши.
Директорът на ВиК Силистра инж. Тошко Тодоров е категоричен, че заради тази корекция няма да има последици за потребителите.
През януари е направена финансова инспекция на изпълнението на проекта. От последвалите предварителни доклади по ревизията става ясно, че ще се предложи корекция във финансирането.
"Цената на водата в Силистра и във всяко друго населено място по никакъв начин не е обвързана с реализирането на проекти по воден цикъл", категоричен е Тошко Тодоров. Той припомни, че цената се основава на бизнес план на всяко дружество като се отчита социалната поносимост.
По думите на Тодоров ВиК Силистра е предприела действия по обжалване на корекцията, но ако санкцията бъде наложена, средствата ще ги плати дружеството. Неговата прогноза е, че на този етап няма причини да се прогнозира увеличение на цената на водата.
През миналата година, когато цената на водата достигна 5,03 лв., бе направен коментар, че е под нивото на социална поносимост и че по принцип чрез поскъпването на услугите водното дружество разчита да изпълни проекта по т.нар. воден цикъл в Силистра и селата Калипетрово и Айдемир, който вече е към своя край.
Според новия бизнес план се очаква до 2025 година цената на водата в Силистренско да надхвърли 5,60 лв.
Твърдението, че цената на водата в Силистра ще поскъпне заради глоба на местното ВиК дружество, е НЕВЯРНО. Самата корекция, ако бъде потвърдена, няма да се отрази в ценообразуването. В същото време от водното дружество признават, че чрез поскъпване на услугите се генерира финансовият ресурс за реализацията на проекта за воден цикъл.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Принудително спиране, задържане на лице, обиск, претърсване, изземване и действия със следово куче – това беше част от демонстрация на тактически действия, която служители на Областната дирекция на МВР в Шумен представиха пред учениците на Средното училище „Панайот Волов“. Инициативата се проведе в навечерието на празника на полицията - 8 ноември и е..
Още преди да се роди, родителите ѝ дават красивото име Божидара. Сега тя е на три, но животът е решил да я постави пред трудности и изпитания. Малкото момиченце се ражда с вродена аномалия и едното ѝ краче е по-късо от другото със 7.5 см. Необходими са няколко операции, които са много скъпи. Със собствени средства родителите ѝ успяват да направят..
Водата в Шумен, селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич да не се ползва за пиене и приготвяне на храна. Това препоръчват от РЗИ-Шумен след взетите днес проби. Предстои да бъдат изследвани и проби от водата във Велики Преслав, който също се водоснабдява от язовир „Тича“. Петиция срещу мътната вода „Лабораторните проби показват, че..
Благотворителна кампания "Дарете с кауза" започна в Шумен фондацията "Лазар Тодоров". Тя е насочена към възрастните хора с ниски пенсии и към многодетни семейства с ниски доходи и ще продължи до края на ноември. Всеки, който желае, може да се включи в кампанията като дари за каузата пакетирани дълготрайни хранителни продукти. Кошовете за..
На 4 ноември квартет "Абагар" отбелязва 18 години от създаването си. Фолклорната формация започва своя творчески път в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където ги събира преподавателят и диригенг Сашка Ченкова. До момента те са участвали в множество български и международни проекти. Концертирали са в почти..
В месеца, посветен на мъжкото здраве Мовембър се включват за десета поредна година лечебни заведения „Медика“- Русе. Профилактичните кампании са насочени към физическото и менталното здраве на мъжете, поясни началникът на отделението по урология д-р Румен Котов. Скринингови урологични прегледи за мъже над 45 години и промоционални пакети..
Шуменското село Градище за осми път събира ценителите на гюзлемето. Поканата е за неделния ден от 11 часа. Местни майсторки на гюзлемите – точени, печени и после опържени банички със сирене, ще покажат всичките си тънкости как ги правят пред публиката. Ще може да гледате и да опитате. Ще може и да се повеселите, защото на сцената пред..