Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръка за ръка

Снимка: Валерий Пощаров

Кирил Марчев скоро ще празнува своя 80-годишен юбилей. Неговият син вече му е направил много специален подарък, фотография на която двамата са си стиснали ръцете. Снимката е част от предизвикателството, което фотографът Валерий Пощаров отправи към бащите и порасналите им синове - да се държат за ръка. Синът на Кирил си дошъл от София, за да може пред камера да поеме десницата на своя родител. Миг, който вече е спомен и частица история, записана в родовата памет на фамилията, коментира бащата.

„Проектът „Баща и син“ се превърна в инструмент в търсенето на ценностите, които можем да приемем като наследство от тези преди нас, ценности, неподатливи на времето, които бихме могли да предадем напред, без да бележат с някаква болки следващите поколения“, казва фотографът Валерий Пощаров, автор на фото проекта. „Виждам вълнението на мъжете, застанали пред обектива и за мен е много важно да им дам възможност да протегнат ръка един към друг, оттам нататък пътят ще извървят сами. Има пътища, които все още не сме изминали, а заслужават да бъдат проверени“, казва Валерий Пощаров. Намираме го в Грузия, където той продължава да снима.



По публикацията работиха: Антоний Петров, Ивелина Иванова, Росица Арабаджиева,

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да не "каните" пожарникари

При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..

публикувано на 26.12.24 в 15:10

Коледна елха на националностите

В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова.  Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..

публикувано на 26.12.24 в 14:00

БГ Коледа за Тошко

Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..

публикувано на 23.12.24 в 16:19

Кирилицата ще краси училище

Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..

публикувано на 23.12.24 в 11:53

Джеф, който меси хляба

Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към   България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...

публикувано на 23.12.24 в 08:48

Любовта на Ал Тъна

Златка Андонова е начален учител в Първо основно училище „Христо Ботев“ в Търговище. От няколко години освен, че преподава на децата, тя се е отдала на писане.  Вече има четири издадени книги – „Между два свята“, „Слугиня“, „Ръце“ и последната е „Любов“.  Пише под псевдонима Ал Тъна и изключително много обича България. Казва, че вече почти няма..

публикувано на 23.12.24 в 08:39

Коледа - традицията повелява

Празниците за Рождество Христово започнаха още на Игнажден с богата обредност и символика, както и с надежда за добри и бъдни времена. Кулминацията на този цикъл е на 24 декември - Бъдни вечер. Причина, според етнографите, е, че този празник се пада в изключително преломен момент през годината – в нейния край, когато, казано метафорично, всичко..

публикувано на 23.12.24 в 08:30