Езически храмов комплекс, съставен от една сграда с верижни помещения разкриха археолозите на Ковачевското кале по време на разкопките това лято.
Според ръководителя на проучванията доц. Олег Александров комплексът прилича на малък манастир, в чиито двор има два храма. Строежът най-вероятно се отнася до първоначалния период от строителството на крепостта между 324 и 330 г. по времето на император Константин I и преместването на столицата на Римската империя от Рим в Константинопол. Половин век по-късно комплексът е демонтиран и десакрализиран.
Миналата година на два големи сектора от крепостта беше приложен метода на електрическата томография. Така учените установяват трасетата на три улици и попадат на голям площад в центъра на калето. Специалистите „виждат“ и три сгради. Една от тях се намира на малко възвишение и има много голямо предверие.
Тази сграда, казва доц. Олег Александров, вероятно, е главната сграда на крепостта, където може да бъде намерен надпис с името на калето. По време на тазгодишните теренни работи административно здание не е открито, а пред очите на археолозите се появява култовият комплекс.
По думите на доц. Александров, който е специалист по латинските надписи в Северна България, много често общението с бога в онази епоха става чрез издигането на жертвеници. На тях се споменава името на божеството, неговите епитети, човекът, който е издигнал посвещението, както и името на селището. Археолозите се надяват, ако не още тази година, то по-късно ще попаднат на следи от надписи, които да разкрият името на Ковачевското кале.
Още подробности може да чуете в репортажа на Миглена Стефанова.
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...