Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украинка и руснак работят рамо до рамо

По данни на Върховния комисариат за бежанците на ООН в България от месец март тази година 14% от украинските граждани, дошли в страната ни след началото на войната, са медицински лица - лекари, сестри, лаборанти, фармацевти. Само в една русенска болница те са седмина. Какви са трудностите за бежанците и какви възможности пропуска българската държава?

В първите месеци след началото на войната на Русия срещу Украйна в Русе пристигаха стотици бежанци. Благодарение на личния морал на предприемачи, част от тях намериха работа и свой дом тук, на брега на Дунава. Така и в екипа на частната болница "Медика" има специалисти по уши, нос, гърло, по кардиология, по урология, по ортопедия, неврология и лабораторна работа. За да получат медиците този шанс, заслуга има управителката на болницата Алисе Муртезова, която бе и доброволка към Червения кръст на Дунав мост.

Но в болница "Медика" един до друг в "Кардиологията" работят Анна Гвоздецка и Владимир Шурупов - украинка и руснак. Работят, не воюват.

Вместо да разказват на децата си за славното минало, преживяват нови военни дни. Този път не се гордеят, а страдат.

С българския език двамата лекари от две воюващи държави се справят, благодарение на доброволците от Варна Даниела Танчева и Ваня Добрева. За доходите си са дълбоко признателни на ръководството на болница "Медика". За бюрокрацията ни обаче ще се наложи да събират сили. Предстоят им изпити не само по езика, а и за валидиране на медицинските им дипломи, което включва пет тежки държавни изпита на материал, който те са учили преди 20 години. Не по специалността само, а за всичко, което някога са учили - единият в Томск, а другият в Киев. В други държави процедурата не е такава.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Строги мерки срещу пожари

На 307 произшествия от началото на юни до днес са реагирали екипите на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" в Русе. Това съобщават от Областната администрация. От тях 48 са пожарите с преки материални загуби, а 153 са случаите, в които е трябвало да се гасят предимно горящи сухи треви и храсти.  Във връзка с инцидентите..

публикувано на 25.07.24 в 09:36

Махат стоманобетонови панели

Ремонтът на Дунав мост при Русе продължава с премахването на първите стоманобетонови панели. Предвижда се на ден да се монтират по четири нови панела.  Работи се в лентата за вход в България. Трафикът в отсечката е ограничен. Движението преминава регулирано в лентата за изход в посока Румъния, в която не се работи. По време на ремонта на..

публикувано на 25.07.24 в 09:29

Сътрудничество с Армения

Възможностите за развитие на сътрудничеството в сферата на културата и бизнеса бяха обсъдени между областния управител на Русе Драгомир Драганов и извънредния и пълномощен посланик на Армения в страната ни Негово Превъзходителство Армен Едигарян.  Драганов сподели, че възможностите за съвместна работа са много и те ще допринесат за развитието на..

публикувано на 23.07.24 в 13:36

Хачкар в двора на Арменската църква

Церемония по освещаването на каменен кръст хачкар се състоя днес в двора на Арменската църква "Света Богородица" в Русе. Свещеният символ е в памет на жертвите на арменския геноцид. Ритуалът беше воден от епископ Татев Агопян – архиерей на Арменската епархия в Румъния и архиерейски наместник на Арменската епархия в България, и отец Дирайр Хадавян -..

публикувано на 21.07.24 в 15:18

Община забрани пиротехниката

Забранява се употребата на пиротехнически изделия в община Сливо поле. Заповедта за това е на заместник-кмета Михаил Чиликов, а причината – използването на пиратки може да предизвика пожари в населените места и извън тях. Фойерверки не могат да се използват на сватбени тържества и на политически, спортни, религиозни, културни и други събития. Забранена..

публикувано на 21.07.24 в 14:03

Ръст на пожарите

С над 63% са се увеличили пожарите в Русенско от 1 юни насам спрямо същия период на миналата година. Информацията беше представена по време на работна среща, свикана от областния управител Драгомир Драганов заради повишения риск от пожари. Според данните възпламеняванията в региона за изминалите седем седмици са 185 при 113 за същия период на..

публикувано на 21.07.24 в 08:29
Снимката е илюстративна

1 евро на час за синя зона

Платеното паркиране в така наречената „синя зона“ и двата покрити паркинга в Русе поскъпва. Това гласуваха общинските съветници, като приеха промени в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси, цени на услуги и права в община Русе.  В наредбата цените вече са посочени и в евро. Цената за паркиране за 1 час става 1.50 лв. с..

публикувано на 19.07.24 в 14:09