Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нейно теменужество

Снимка: wikipedia.org

Българската литература има своята поетеса, която олицетворява аристократизма, финеса, нежността и позитивизма. На 24 август се навършиха 135 години от рождението на Изидора или Дора Габе.

Творбите ѝ рядко оставят възрастните читатели безучастни, поколения деца са израснали с нейните стихове, а животът ѝ е дълга и вълнуваща история.  

Дора Габе е дъщеря на руски евреи, преселили се у нас след гоненията на евреите в Русия през 1894 г. Баща ѝ е от рода на левитите, предците на Габе са учители равини – хора с чисто духовни интереси.  

Един от най-проникновените проучватели на Дора Габе е известният ни литературен историк Катя Зографова, която в няколко свои книги пише за нея като човек и поет.

Последната студия е публикувана в „Бележити жени на/за България“. 

Катя Зографова е автор на определението за Дора Габе "Нейно теменужество". "Теменуги" се казва нейната първата лирическа сбирка, но самата поетеса обичала да носи светла лила, обяснява изследователката. Слабост към цвета са имала и Елисавета Багряна, и Фани Попова-Мутафова. Според Катя Зографова лилавото разкрива противоречивата природа на жената, защото то е и небесен цвят и цвят на греховността. 

Чуйте какво ни разкри изследователката за дълбоката и привлекателна Вселена на Дора Габе в интервюто на Миглена Стефанова. 

Биографията на Дора Габе е една страхотна авантюра, казва още литераторката Катя Зографова, защото тя е щастливка в своите общения с големи мъже като съпруга ѝ проф. Боян Пенев, като чешкия поет и писател Витезслав Незвал, по –късно и с поета Йордан Стубел. В началото първият неин любим е Яворов. 


По повод 135-а годишнина от рождението на Дора Габе на 7 септември целият брой вестник на "Словото днес" ще бъде посветен на годишнината ѝ. В изданието Катя Зографова за първи път публикува писмо между Дора Габе и Йордан Стубел. В него Габе пише, че харесва топлия тон в поезията на Багряна и дори я обича, че след като живее с Боян Пенев тя ще отмъсти за нея. 

В Дома на Дора Габе в София в момента се прави нова експозиция с помощта на добричлията Добрин Добрев - Финиотис и това е най-доброто събитие, свързано с годишнината каза още Катя Зографова. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изходът между добро и зло

Три дни камерната зала на Драматичния театър в Търговище ще бъде пълна с публика, която иска да види най-новото заглавие на младежката театрална школа на Грета Неделчева към Народното читалище „Напредък“. Премиерата на пиесата „Изход“ от Йоана Мирчева е тази вечер, на 28 и на 29 януари. Актьорите са седмина ученици от 9 до 12 клас. Според..

публикувано на 27.01.25 в 08:38

Красива история на сцената

Първата премиера за годината на кукления театър в Търговище е драматизацията на „Малката кибритопродавачка“ по класическата приказка на Ханс Кристиан Андерсен. Постановката на младия режисьор Иван Колев предлага свеж и вълнуващ поглед върху добре познатата история, като акцентира върху теми като приятелството и чудесата, които могат да се..

публикувано на 24.01.25 в 08:51

Удивителният печат в изложба

Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..

публикувано на 23.01.25 в 09:11

За хората от последния вагон

Първата си самостоятелна книга „Човекът от последния вагон“ представя в Шумен днес авторката Марта Радева, която отказва да бъде наричана писател, въпреки сериозната си биография в публикуването на текстове в „Сега“, „Култура“, „Дневник“, „Литературен вестник“, „Азбуки“, „Родна реч“, „Български език и литература“ и др. Дълго време Радева пише..

публикувано на 22.01.25 в 09:40

Неизказана любов в ноти

Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов.  Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..

публикувано на 16.01.25 в 12:09

50 000 лева за нова техника

НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..

публикувано на 16.01.25 в 09:55

Нов проект в музея

Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата.  Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..

публикувано на 16.01.25 в 08:56