Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удивителният музей

12
Снимка: ИМ-Попово

„Отваряме очи, докосваме сърца“ – този слоган стои начело на Фейсбук страницата на Историческия музей в Попово и това със сигурност не е само красива фраза. Тези думи са самата истина за всички, онези които вече са разгледали неговата експозиция, която няма аналог в страната. 

През 2017 година сградата на музея трябва да се санира, но тъй като е паметник на културата изолацията се трябва да се сложи отвътре. Вследствие на това решение старата експозицията вече не може да показва по начина досега. 

В същото време от няколко години покойният вече директор Пламен Събев има идеи как да обнови и модернизира пространството. Неговата ранна кончина забавя процесите и новата експозиция на Историческия музей в Попово е открита едва през есента на 2020 година. 


Нейната концепция е да не показва и разказва по познатия и очакван начин, да не натоварва посетителите с излишна фактология, а да предизвиква емоции чрез темите, по които е подредена експозицията далеч от очакваната хронология.  

Още във фоайето на първия етаж, първата среща с Попово е витрина с макети на култови сгради на градчето, за да знаят хората, къде са попаднали казва директорът на музея Владимир Иванов, с чиито усилия основно е подредена и открита удивителната експозиция.

Експозицията на музея в Попово продължава на втория етаж, където първото, което вижда посетителя са стари снимки, подредени в интересна инсталация, обяснява Владимир Иванов. Според когото, обикновените поповчани, които са живели преди повече от век може да разкажат повече отколкото всякакви табла пълни с информация.


По думите на директора при тях, както никъде в България, се насърчава пипането на експонатите, защото само така емоционално ще се свържеш с миналото ни. 

По този повод в музея има няколко атрактивни къта, където с очите, ушите и ръцете си се докосваш до историята. 

Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Челси от Дойранци

24-годишната англичанка Челси Петьова е едно от големите изключения, които избират да живеят не в родината си в някой голям град, а на село в България. Младата жена е омъжена в каолиновското село Дойранци, има три малки деца, грижила се е за крави, а сега помага в отглеждането на овце. Със съпруга си Петър се срещат в Екситър в югозападната..

публикувано на 27.01.25 в 08:53

Испанска психоложка срещу насилието

Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03

Цял месец мътна вода

Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..

публикувано на 24.01.25 в 11:10

Кажи ми колко книги си прочел

Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието.  От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..

публикувано на 24.01.25 в 08:39

Училище с обновен басейн

Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват.  Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..

публикувано на 24.01.25 в 08:33

Любов към балета

Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година.   На 21 години Мария Керчева на..

публикувано на 23.01.25 в 09:02

Искания: Кабинетът да спре цените

Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..

публикувано на 22.01.25 в 11:56