Силистра ще отбележи днес с венци и цветя годишнина от подписването на Крайовския договор, с който Румъния връща на България Южна Добруджа.
В знак на признание граждани и представители на местна и държавна власти ще се съберат в 11:00 часа пред паметната плоча, посветена на 80-годишнината от събитието.
Подписването на Крайовския договор на 7 септември 1940 година е най-важния акт за населението на Южна Добруджа, заяви Вера Милева от Регионален исторически музей – Силистра.
Това е единственият върховен акт в борбите за национално обединение, който е увенчан с успех, посочи тя.
"На 19 август 1940 г. протичат мъчителни и трудни преговори между двете държави", коментира историкът Иван Занов.
"Лошото е, че българският цар отива към позиция на политиката на възможното, а не на националното. Успяваме да си възвърнем към майка България Южна Добруджа, но Северна Добруджа е загърбена. И до ден днешен тя е почти обезбългарена", каза Занов.
88 000 румънци, заселени от румънските власти, когато територията на Добруджа е окупирана от Румъния, са принудени да напуснат и да се преселят на север, докато 65 000 българи от северната част емигрират в родината България, допълни. Иван Занов.
Но свободата на българите в Южна Добруджа не е безплатна. Държавата ни изплаща 1 милиард леи обезщетение за румънската собственост тук.
Лица на календар могат да бъдат и котки, и кучета. Вече шеста година питомците на Кастрационния център в Русе го доказват. Пухкавите бездомничета пръскат чар и от календар за 2025 година, и скоро той ще може да бъде закупен, а всички постъпления до лев ще се използват за животните. Този път с постъпленията ще бъде закупен ехограф, каза за Радио..
Приключи първият ден от акцията по кръводаряване, която организираха Шуменският университет „Епископ Константин Преславски“ и Районният център по трансфузионна хематология – Варна. Кръв дариха студенти, преподаватели и служители на университета в Шумен, както и жители на града. Повече за акцията и за акта на кръводаряване от репортажа на Росица..
Кои са ви любимите истории от книжките? Какво ще те накара да забравиш за телефона си и да избереш книгата? Четат ли вашите родители и какво? Тези и други въпроси в Световния ден на четенето Стоян Стоянов зададе на второкласници от СУ "Трайко Симеонов" в Шумен с класен ръководител Анжелина Господинова. Чуйте гласа на децата.
Над 15,9 процента са българите, при които е открит диабет. Това съобщи ендокринологът д-р Цветелина Александрова от Университетската болница „Медика Русе“. Има още три дати за безплатни профилактични прегледи - 20, 26 и 27 ноември 2024 г. в сградата на университетската болница с адрес: гр. Русе, ул. „Рига“ № 35. Желаещите да се..
Тенденцията на община Тутракан е да продължи с облагородяване на града и на общината. Това каза кметът д-р Димитър Стефанов в края на първата година от четвъртия си мандат. За големите инфраструктурните и социалните проекти - рехабилитация на уличната мрежа в града и селата, енергийното обновяване на жилищни и обществени сгради, за..
Неотдавна в детска ясла ,,Звездици“ в Разград бе открита млечна кухня, която освен децата в яслата, изхранва и деца от целия град, като им доставя храната до дома. Сега в същата ясла има вече и солна стая. ,,Това е една превенция срещу простудните заболявания и профилактика по много приятен начин за малките деца“, каза за Радио Шумен..
Скулпторът Тодор Тодоров е познат у нас и по света с произведенията си в градската среда. Той и арх. Емил Камиларов са авторите на най-големия хоризонтален паметник в страната - водната каскада „13 века България“- едно от любимите места на шуменци. Абстрактното хоризонтално и внушителното вертикално произведения се допълват. Красотата на водната каскада..