Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бунтовната есен на 1875 година

5
Снимка: Държавен архив Шумен

„ШУМЕН. В същата тая нощ, когато нашият байряк се развяваше над Стара Загора, шумненската младеж поздравляваше Преславския балкан с бунтовническа песен. Както казах по-горе, революционерния комитет в Шумен, основан в 1873 година, беше един от най-добрите и деятелни, в лицето на Панайот Волов и Енчева (учители), а по-после на Кръстя Кючюка, на Атанаса Стойкова и др.“

Това пише Захари Стоянов в глава X на „Записки по българските въстания“ по повод началото на опита за въстание в Шуменско през септември 1875 г. Та, тоя комитет, продължава Стоянов, броеше до 360 души членове, които си имаха вътрешен правилник, според който всеки член е бил длъжен да плаща веднъж в седмицата определено количество пари.

В началото на същата тази година младите съзаклятници сторват приключение, което в историята остава като „френската сватба“. Същата, която се превръща в национално събитие, състояло се на 12 януари 1875 г. То е провокирано от сватбата между красивата и интелигентна шуменска девойка Василка Константинова и белгийския инженер Симон Фери, дошъл за строежа на ж.п линията Каспичан-Шумен. Събития, които разделят обществото на две. 

Т.нар. френска сватба в Шумен е един от поводите за шуменската въстаническа акция, която се случва през септември 1875 г., обяснява историкът Милена Андреева, проучвала събитията от преди 148 години.

На 16 септември 1875 г. група представители на Шуменския революционен комитет начело с председателя Атанас Стойков се отправят с въстанически намерения към Балкана, пише в свое изследване проф. Вера Бонева. Преминавайки в близост до с. Драгоево, четата на Ат. Стойков поема към Котленския Балкан и без да влезе в бой с турците, се разпръсква - под натиска на вътрешни противоречия и поради факта, че местната власт е взела превантивни мерки за предотвратяване на въоръжени бунтовнически прояви. Арестувани са десетки българи - както дейци на революционната организация, така и заподозрени в съпричастие към въоръженото бунтовничество.

По това време тогавашният митрополит Симеон се стараел да прикрива революционното дело и неговите дейци, защото както е казвал на самия Панайот Волов: „Кръв ще се лее“, разказва още историкът гл. ас. Д-р Милена Андреева.

Въпреки неуспеха на въстаническата акция в Шуменско тя е важна прелюдия към голямото въстание – Априлското от 1876 г., заяви Милена Андреева. По думите ѝ водачите на бунта, след като се събират в Гюргево разделят българските земи на революционни окръзи, където изпращат емисарите или апостолите. 

Според специалистът есента на 1875 г. е школовката и подготовката за събитията през пролетта на следващата година. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Петров, децата и джаза

Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Музикален фестивал в Русе

Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март.  64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...

публикувано на 13.02.25 в 08:59

Хаджи Ангеловата къща влиза в новото време

След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..

публикувано на 13.02.25 в 08:17

Деца на войната

Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари.  26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..

публикувано на 10.02.25 в 13:58

Концерт за двама

Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..

публикувано на 10.02.25 в 09:00

Подкаст и театър в библиотеката

Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..

публикувано на 07.02.25 в 08:34

50 картини нежност

12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..

публикувано на 07.02.25 в 08:29