Четвъртото издание на фолклорния фестивал „Шумла“ ще започне с дефиле на танцовите състави „Веселяче“, „Венче“, „Пъргавелче“, на вокалната група от ансамбъл „Звънче“, гайдарския оркестър към СУ „Сава Доброплодни“ и кукерската група „Арапи“ от кв. „Макак“.
Шествието ще тръгне в 17.00 часа на 22 септември (петък) от Градската градина и ще продължи по пешеходната зона до Община Шумен. Откриването е от 18.00 часа на специално изградената сцена пред сградата на общинската администрация с участието на всички състави от дефилето.
От 19.30 часа е концертът на Мария Чакърдъкова и Неврокопския танцов ансамбъл.
25 самодейни състава и групи ще излязат на сцената през втория ден на фестивала, 23 септември, събота. В часовете от 10.00 до 14.00 часа участниците ще представят пред шуменската публика много музика, песни и танци от различни фолклорни области на България.
По същото време по бул. „Славянски“ от Военния клуб до Регионалния исторически музей ще бъдат разположени и масите с кулинарната изложба. 26 участници ще предложат на шуменци вкусни кулинарни изкушения и ще се състезават за майсторско отличие.
В 18.00 часа ще започнат концертните изяви на ансамбъл „Шумен“ и ансамбъл „Гайтани“. Спектакълът „Приказна нощ“ на Деси Добрева и оркестър Виво Монтана“ е с начален час 19.30.
На 24 септември (неделя) от 11.00 часа организаторите канят шуменци да се включат заедно с танцовите формации „Омая“, „Гайтани“ и „Шарена черга“ в хоротеката, с която ще бъде закрито четвъртото издание на фестивала.
За първи път в България, на сцената на Драматичния театър в Търговище ще бъде представена пиесата "Историята на мечките панда, разказана от един саксофонист, който имаше приятелка във Франкфурт". Текстът е на един от най-интересните съвременни драматурзи - Матей Висниек. Авторът е с роден в Румъния, но повече от 30 години живее и твори във..
Един от най-активните художници в разградската гилдия днес представя изложбата си „Лудогорски мигове – пластика и колорит“ в Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“. Орхан Исмаил показва 20 живописни платна с пейзажи, натюрмарти и абстрактни сюжети. С изключение на две платна, нарисувани по време на участието му в пленерите в Стара Загора и..
Филм за забележителните горски икони на художника Валентин Кулев ще бъде показан за първи път днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Повече от 20 години сред красивата природа на Шуменското плато на няколко места греят икони. Светите образи са разположени на оживени горски пътеки, откъдето минават много хора и..
Един не толкова популярен автор и един от най-великите композитори на всички времена ще звучат в концерта на Симфониета Шумен тази вечер. Оркестърът ще представи впечатляваща програма, която разкрива красотата на духовите инструменти. Под диригентската палка на Любомир Александров ще бъдат изпълнени произведения, характерни за класицизма и ранния..
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...