Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръщане в историята преди 115 г.

На 22 септември 1908 година, три десетилетия след освободителната за страната ни Руско-турска война 1877-1878 г., България обявява своята независимост от Османската империя. Така бленуваната от българите независимост не се осъществява веднага, защото Санстефанският договор (19 февруари 1878 г.), който слага край на войната и очертава границите на изконните етнически територии на България, има временен характер.

Истинската съдба на българите се решава няколко месеца по-късно – на 13 юли в Берлин. Там Великите сили подписват договор, който разпокъсва земите, населени предимно с българи. В Северна България е сформирано васалното на Турция Княжество България, на юг от Стара планина – автономната област Източна Румелия, а обширни части от населени с българи земи в Тракия и Македония са оставени под пряката власт на султана. Така борбата за национално обединение и независимост се превръща в основна цел на младата българска държава през първите десетилетия на съществуването ѝ. Съединението на Княжество България и Източна Румелия на 6 септември 1885 г. е първата стъпка в тази посока. За следващата – обявяването на пълна независимост от Османската империя – трябва да изчака до 1908 г.

В Османската империя избухва т. нар. Младотурска революция. Именно тогава Австро-Унгария решава да анексира двете бивши османски провинции Босна и Херцеговина, нарушавайки първа Берлинския договор. В същото време избухва стачка в Източните железници – концесионна западна компания, която оперира и във васалните земи на Османската империя. Налице е обща слабост на тогавашния турски режим и младата българска дипломация не пропуска да се възползва от ситуацията.

Правителството начело с Александър Малинов убеждава българския княз Фердинанд да обяви независимостта на България. За място на тържественото събитие е избран старопрестолният град Търново.

В нощта срещу 22 септември 1908 г. министър-председателят посреща княз Фердинанд на военния параход "Хан Крум" край Русе. Оттам цялото българско правителство и князът поемат към Велико Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите.

Независимостта на България е обявена тържествено на 22 септември 1908 г. в църквата "Свети 40 мъченици", а княз Фердинанд приема титлата цар на българите.

България е призната от Османската империя и Великите сили през пролетта на 1909 година.

Денят на независимостта се чества като официален празник от 1990 година.

По публикацията работи: Десислава Спирдонова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Министри ни обещават

Ръководството на Община Шумен е изразило готовност да получи и стопанисва военни имоти с отпаднала необходимост от Министерството на отбраната. Имаме идея на тези терени да се  изгради важна за града спортна инфраструктура и обекти, от които се нуждаем. Това е заявил кметът на Шумен проф. Христо Христов след срещата си с министъра на отбраната..

публикувано на 21.02.25 в 15:00
Шуменски университет

Отлагат изпит със седмица

Отлага се предварителният кандидатстудентски изпит в Шуменския университет "Еп. Константин Преславски", съобщават от висшето училище. Заради усложнената метеорологична обстановка, изпитът, който трябваше да се проведе на 22 февруари /събота/, се пренасрочва за 1 март /следващата събота/.  С една седмица се удължава и срокът за подаване на заявленията за..

публикувано на 21.02.25 в 14:22

Спецоперация по пътищата

От днес в област Шумен е в ход специализирана полицейска операция за повишаване безопасността на движението по пътищата и ограничаване на предпоставките за възникване на пътни произшествия в областта.   Полицейските екипи ще следят поведението на водачите, ще наблюдават за опазване на обществения ред. Засилен ще бъде контролът от страна на пътните..

публикувано на 21.02.25 в 12:03

Студ и бракониери в горите

Студеното време със сигурност ще увеличи броя на бракониерите в горите. По сигнал, подаден на телефон 112, полицаи от Разградско попаднаха на мъж, превозвал незаконно добити дърва  в село Голям извор, община Самуил.  Около 17.30 часа в четвъртък униформените се натъкнали на мотофреза с прикачено ремарке към нея, което било натоварено с дърва от вида..

публикувано на 21.02.25 в 11:43

Нарушена заповед за защита

Неспазване на заповед за незабавна защита от домашно насилие докара задържане на 58-годишен мъж от село Ловец. Малко след 20:30 часа вечерта в четвъртък бил подаден сигнал, че той се намира в помещение от къщата. Приготвял си храна. Извиканите полицаи веднага и звършили проверка и го заварили на място, съобщават от ОДМВР Шумен. Оставало още малко време..

публикувано на 21.02.25 в 10:19

Слънчево и студено

Сутринта на места видимостта ще е намалена, по поречието на Дунав ще има мъгла.  По крайбрежието е възможно да има разкъсана ниска облачност, вятърът ще е умерен от север.  През деня ще преобладава слънчево време, по крайбрежието с временни увеличения. Вятърът ще се усили до умерен, по Черноморието с пориви до силен.  Над районите ще продължи да..

публикувано на 21.02.25 в 05:38

Планово без ток на 21 февруари

Силистра На 21.02.2025, от 8:30 до 16:30 ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Водно. На 21.02.2025, от 9:00 до 16:30 няма да има ток в района на с. Нова Черна. На 21.02.2025, от 8:30 до 9:30, от 15:30 до 16:30 са възможни смущения в района на с. Старо село, с. Сяново, с. Нова Черна, с. Цар Самуил. Търговище На..

публикувано на 21.02.25 в 05:27