До едно място човек може да стигне по-различни пътища и начини. Най-често през лятото хората избират да пътуват с кола, влак или автобус до любимата ваканционна дестинация. Друг метод на придвижване избира учителят по горско и ловно стопанство в Гимназията по селско стопанство във Велики Преслав - Станчо Станчев. Той решава да почива на Обзор и да стигне дотам пеша.
Маршрутът минава през Преславска планина, Драгоевска планина, Върбишка планина, Камчийска планина и Еминска планина, всичките те дялове на Източна Стара планина. Началото на прехода започва от с. Кралево, община Търговище и достига до Черно море при Обзор и Бяла (нос Свети Атанас) и обратно до село Кралево. Ходенето до морето и обратно му отнема общо 10 дни. Средно на ден е изминавал около тридесетина километра. Както се казва, здравето е движение и движението е здраве.
Преходът до морето не е единственият през тази година за Станчо Станчев. Той е закрил сезона с туристически маршрут в района на Трън, който шеговито е кръстил "От Трън - на глог, че по висок - 2023". Маршрутът му започва от Трън, минава през село Ломница и завършва с изкачването на връх Руй.
Предизвиква себе си и като предприема един от най-дългите пешеходни туристически маршрути по билото на Стара планина - от връх Ком до нос Емине на Черно море. Разстоянието между двете точки (от началото до края ) е около 600 км, а може би и малко отгоре. Преходът го направи за 18 дни.
Чуйте разговор на Деница Колева със Станчо Станчев.
Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..
Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..
Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието. От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..
Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват. Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..
Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година. На 21 години Мария Керчева на..
Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..
С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички. Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..