През 1953 година в Шумен се открива първата детска ясла. Тя е седмична, в къща до хотел "Мадара". Две години по-късно, като току-що завършила млада медицинска сестра, в яслите започва работа Радка Димова. И така над 37 години.
Днес Радка Димова е на 88 години. Събрала е и описала подробно историята от първите години на детските ясли в Шумен. Притежава и богат снимков архив. Този материал е предаден в Историческия музей в Шумен. Имала е надежда да види бял свят и като книга, заради опита, който споделя.
Шуменката е живата история на яслената грижа в Шумен. Разказва, че в първите години приемали бебета на два месеца и половина. Толкова било майчинството. След като ги оставят в яслата, на третия час майките идвали да ги кърмят. Отношението към иновативната за времето си грижа било много позитивно.
Бумът на строителството на детски ясли в Шумен съвпаднал с индустриализацията и разрастването на кварталите. Радка Димова работи последователно в няколко от новооткритите ясли, ангажирана е с преобразуването и откриването на сгради, пригодени за тези нужди. С обучаване и създаване на екипи.
В интервю на Христина Димитрова с Радка Димова ще чуете цялата история за време, в което са отъпквани пътеките на яслената грижа.
Първообразът на днешните детски ясли е в 30-те години на миналия век. Под натиска на бързата индустриализация и влошеното материално положение на голяма част от населението, жените – майки били принудени да се включат в трудово-производствените отношения. Ангажирането с работа е реална предпоставка за тяхното откъсване от детето, така майчината грижа и възпитанието постепенно се делегират на здравната и образователната системи. По времето на Кимон Георгиев в индивидуален закон за предучилищното образование се регламентира създаването на т.н детски огнища. Всяко индустриално или промишлено предприятие, в което работят повече от 20 майки, се задължава се да осигури такава грижа със собствени средства.
Дълъг е пътят, който изминава тази идея до създаването на днешния аналог на детските ясли. В периода от 9. 9.1944 до края на 1976 г. дневните и седмични детски ясли у нас достигат 986.
По данни от края на 2022 година, у нас днес функционират 835 самостоятелни детски ясли и яслени групи в състава на детски градини с общо 33 193 места в тях. Малко над 3600 са медицинските специалисти в тях, над 90 процента медицински сестри.Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието. Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..
Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите. Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..
20 години в малкия град Смядово своя успешен артистичен живот живее вокална група, която носи цветното име „Маргаритка“. По повод годишнината на 22 ноември ще има голям концерт, който ще разкаже за пътя на малките и големите певци за пътя им на славата и наградите. А те не са никак малко. Талантът им е оценен с медали от конкурса „Звезди за..
На днешния 21 ноември отбелязваме Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Според християнските традиции на този ден е хубаво цялата фамилия да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве. Така е било назад във времето. Вечерта пък, всички - от най-малкия до най-възрастния, са се събирали на обща празнична..
Община Шумен възнамерява да завиши такса смет, а преизчислението ще се случи по стария метод. Затова решихме да попитаме жителите на общината, които пълнят хазната, очакват ли подобряване на услугата, след като може да се наложи да плащат повече и какви са препоръките им към хигиената. Мненията бяха разнополюсни. От „Шумен е чист град и..
Повишение с около 30% на таксата за битови отпадъци планират в община Нови пазар. Промилите не са увеличавани от 2013 г. на фона на постоянно увеличаващите се разходи, обясни кметът Георги Георгиев. Дейността до момента е дофинансирана с 250 хиляди лева от общинския бюджет. След увеличението тези средства ще могат да се инвестират в други..
Довършителни дейности по общински пътища и нови проекти за различни населени места в община Върбица са само част от ангажиментите в последната година от четвъртия мандат на общинския кмет Мердин Байрям. ,,От 2011 година досега откакто съм кмет, местните данъци не са вдигани“, каза за Радио Шумен той. Средства се осигуряват от общинските..