Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кмет на минимална заплата

Снимка: Незабравка Кирова

Кметът на алфатарското село Бистра алармира, че са му намалили заплатата с 1000 лева по политически причини.

Имал и ограничен достъп до кметството – с два ключа – един за външната врата на сградата и един за кабинета, а бил подписал приемно-предавателен протокол за цялата сграда.

Бистра  е на 17 км от Алфатар и на около 37 км от областния град Силистра с над 400 души население.

Докладната записка била вкарана в дневния ред на Общинския съвет в последния момент и касаела само неговото трудово възнаграждение, разказа кметът на Бистра Сезгин Ибрям Али.

Общинският съветник Калоян Янков от БСП заяви, че мотиви писмени е нямало, дори не им разкрили какви са заплатите на другите кметове.

От своя страна кметът на Община Алфатар Янка Господинова, коментира, че предложението било на управленския екип, а решението на местния парламент.

Освен за заплатата кметът на Бистра се жалва и че имал 34 деца от селото, които пътуват всяка сутрин за училището в Алфатар. Иначе кметската стая била хубава, но не срещал разбиране от страна на общинската администрация.

Кметът на Алфатар Господинова обаче твърди, че другите помещения били на читалището, а не на кметството.

Как ще се развие тази ситуация зависи от областния управител на Силистра Минчо Йорданов, тъй като решенията на общинските съвети са под негов контрол и могат да бъдат върнати, ако има правни мотиви за това.

Чуйте репортажа на Незабравка Кирова.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк за отбраната на ЕС

Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк.  По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..

публикувано на 17.02.25 в 12:35
Снимката е илюстративна

Крадците минаха на злато и пари

Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Кметът заряза лозите

По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..

публикувано на 14.02.25 в 14:39

Пощальонът, който раздава усмивки

16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..

публикувано на 16.02.25 в 11:05

Археолозите празнуват

Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..

публикувано на 14.02.25 в 08:44

Виното като религия

Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с   2 звезди Мишлен, както и в  европейски и..

публикувано на 14.02.25 в 08:26

Служа на културата, направила ме човек

Ахмед Емин Ататасой е най-значимият популяризатор на българската поезия в Турция. Филолог, поет, есеист, литературен критик, преводач и културен посланик  - така може да се събере в няколко думи впечатляващата му творческа кариера Той е превел от български на турски език поезията на над 200 наши автори от Ботев до наши дни. Няма турска библиотека без..

публикувано на 17.02.25 в 11:10