Множество учени мечтаеха да видят старопрестолна Плиска отвисоко. Покойният проф. Рашо Рашев направи снимки от самолет, но не успя да разбере колко населена е била първата българска столица.
Ново изследване на Плиска ще извърши доц. д-р Андрей Аладжов от Археологическия институт с музей при БАН. Тази година старините ще бъдат сканирани с лазерен скенер, предстои и облитане със самолет слидар. В момента се извършва геофизично изследване, което позволява да се проникне в дълбочина до 5-6 м в културните пластове на първата ни столица.
Плиска е най-големият ранносредновековен град в Европа, първият каменен град и той се простира на 23 кв. км. Вече шеста година учените от БАН извършват магнитометрично изследване на старопрестолния град, което покрива почти цялата площ на Плиска и в момента това е най-голямото площно геофизично проучване на археологически обект в Европа. С него са заети най-добрите специалисти не само от Стария континент. Това са геофизици и археолози от университета Масарик в Бърно, Чехия и от изследователския институт „Лудвиг Болцман“ във Виена, Австрия.
Проучванията показват, че Плиска е много добре структуриран град. Още от самото начало има зададен градоустройствен план, по който е създаден, казва доц. Андрей Аладжов. С него разговаря Станислав Буковалов.
Децата на община Каспичан, родени през 2024 година, ще поставят началото на Алея за нов живот. Всяко момченце и момиченце, а те са общо 51 новородени, ще има дръвче със своето име. През месец март ще бъде поставено началото, съобщиха за Радио Шумен от общинската управа. Всичко започнало с акция за предаване на стара хартия. Каспичанци..
Знаете ли, че при Районната организация на глухите в Шумен има танцов състав, групи по пантомима и за песни, интерпретирани на жестов език? Мнозина ще се изненадат. В съвременното ни общество, в което говорим за връзки, мостове и интеграция на хората със специални потребности, общността на глухите остава изолирана и почти капсулирана...
За втора година Сдружение „Събуди Лозница“ връчи приза „Личност на годината за 2024“. „Нашето желание е заедно с общността на Лозница да разгласим добротата, професионализма, културния принос, съпричастността и всички други възможни положителни примери на отличилите се наши съграждани“ – коментира председателят на организацията Диана Нейкова...
Математиката е най-лесната наука, казва учителят Донка Аргирова. Тя преподава на 5 и 6 клас в шуменското Средно училище „Сава Доброплодни“. По думите ѝ, работата с децата става все трудна, защото се оказва, че те искат да получават всичко наготово и все повече избягват усилията. А за решаването на задачи това е важно, защото макар и лесна,..
80-годишната Тодорка от село Радко Димитриево вече 14 години продава цветя на хората, които посещават храма "Св. Три Светители" в Шумен. Всяка сутрин жената идва с влака и когато букетчетата от двете й торби свършат, поема отново към селото, защото както казва "чака я работа". Цял живот се е трудила в градината си - копае и сее. И до днес сама..
Разградската фондация „От мечта до реалност“ организира национален музикален конкурс за млади акордеонисти. Заради големия интерес ще се приемат творби и на таланти от началните класове, не само на гимназисти, каза за Радио Шумен председателят на фондацията Айтен Кязимова. Конкурсът е индивидуален, като участниците трябва да заснемат..
И началото, и края на живота ни е свързано с храма, казва Светла Кърчева от Русе. За рожденният си ден, вместо празник с приятели, тя органинизира кампания за набиране на средства за православен храм. Посвещава се на каузата от грижа за състоянието на църквата "Св Архангел Михаил" в русенския квартал "Долапите" и мотивирана от местни бизнесмени, които..