Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соколарски празник в Разград

Международен празник "Свети Трифон - Соколарска надпревара"  ще се проведе за първи път в Разград на 1 февруари. Идеята градът да бъде домакин на подобно събитие е на тримата млади предприемачи Андрей Андреев, Джипо Джипов и Христофор Илиев, които преди няколко години възстановиха традицията за ритуално хвърляне на кръста на Йордановден във водите на язовир "Пчелина.

Соколарският празник предвижда състезания с грабливите птици, за което в Разград пристигат членове на Българския соколарски съюз и на Румънската Соколарска асоциация. 

Събитието цели да популяризира древната българска традиция на соколарството, познато от хилядолетия по нашите земи и да възпитава любов у децата към дивите птици, обясни единият от организаторите Андрей Андреев. 

Не е случаен и изборът на датата 1 февруари. На този ден се почита паметта на Свети Трифон, който е покровител не само на лозарите и винарите, но и на соколарите. Празникът „Свети Трифон - Соколарска надпревара“ започва с курбан в 11 часа на поляната в местността „Пчелина“.

Подробности за каузата на българските соколари, за състезателните дисциплини в атрактивното и първо по рода си събитие в Разград, разказва Андрей Андреев. Той е член на Българския соколарски съюз, притежава и ферма за eкзотични птици и животни. Интервю на Христина Димитрова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

18 дами говорят с картини

Изложбата „Цветни момичета – 3“ се открива днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен.  18 дами с различни професии ще ви докажат, че владеят и рисуването. Открили са го в зряла възраст, насърчени и вдъхновени от шуменката Светлана Чифлигарова. Повече от 50 картини ще видите, рисувани по време на занятията в Арт школата, която посещават..

публикувано на 04.03.25 в 09:08

Здравният туризъм е ненужен

„В Североизточна България вече има лекари и апаратура на европейско и световно ниво. Здравният туризъм е ненужен, скъп и неудобен“. Това заяви специалистът по кардиохирургия от Университетската болница „Медика“ в Русе проф. д-р Пламен Панайотов по време на презентация пред журналисти от Североизтока.  „Да бъдат възстановени здравните пакети с..

публикувано на 04.03.25 в 08:47

До Пекин и обратно на 3 март

Тодор Радев е журналист в българската редакция  на международния отдел на Китайската медийна група.  3 март в Пекин посрещат 6 часа по-рано, а на 2 юни пред паметника на Христо Ботев в китайската столица се поднасят венци и цветя.  Колко е голяма българската общност в Китай, как отбелязват празника, по какви поводи се събират ще чуете в звуковия..

публикувано на 03.03.25 в 10:00
146 години от Шипченската епопея

Противоречивите истини и търсения за 3-ти март

Денят на Освобождението на България от османско иго 3 март е националният празник на България от 1991 г. На този ден е подписан предварителен мирен договор, останал в историята като Санстефански договор за прекратяването на Руско-турската война от 1877 – 1878 г., който ознаменува символично Освобождението на България. Договорът е подписан на 3 март..

обновено на 03.03.25 в 09:07

Религията като свободно избираем предмет

Религията да стане редовен предмет от учебната програма, за това призоваха българският патриарх Данаил и главният мюфтия Мустафа Хаджи. Религиозните водачи са убедени, че вярата може да помогне в борбата срещу зависимостите.       Осмокласници от СУ „Панайот Волов“ – Шумен разсъждаваха по темата. Те смятат, че ще е добре да се изуват всички..

публикувано на 28.02.25 в 13:53

900 метра българска гордост

Учителката по история Елица Йорданова в СУ "Васил Левски" в Русе  успя да обедини ученици, родители и колеги да направят шествие с гигантски български трикольор. 900 метра българска гордост, 80 килограма, ще бъдат носени от хиляди ръце на 3 март . "Знамето не е просто плат – то е връзката ни с миналото, силата ни в настоящето и пътят ни към..

публикувано на 27.02.25 в 11:30

Вече има глобени за непочистен сняг

Трима граждани и една фирма са глобени от община Шумен за това, че не са почистили прилежащите територии пред сградите си от сняг или лед. Според наредбата, глобата за това нарушение е от 100 до 1000лв.  Главният инспектор “Контрол по чистотата” в община Шумен Валентин Велев определи работата на администрацията за почистването в Шумен и останалите..

публикувано на 26.02.25 в 15:22