Дефицитът на кадри в музикалните и танцови състави у нас се задълбочава с всяка изминала година.
Нерядко в симфоничните оркестри или фолклорните формации изпълнителите са в пенсионна възраст, които крепят санитарния минимум на съставите.
Липсата на държавна политика и минималните възнаграждения за хората с висше образование ще са сред най-сериозните причини след 10 години не малко състави в България просто да изчезнат.
Един от тези примери, които показват процеси на закриване е Разградската филхармония, където заради липсата на достатъчно музиканти се ограничава репертоара на изпълняваните произведения, а оттам намаляват и концертите, които носят приходи за оркестъра.
В Разград се намира и друга от музикалните емблеми на региона – Капанският ансамбъл.
Положението с кадрите и там не е никак добро. Според директора Светослав Стойчев, отношението на Министерството на културата към общинските професионални състави показва пълно неразбиране на техните проблеми.
Въпреки трудностите, професионалния Капански ансамбъл продължава своята работа. В момента неговият състав подготвя великденски концерт, който ще бъде показан на публиката на 25 април от 18.30 часа в Общинския културен център на Разград. Специални гости ще бъдат народните певци Пейо Пеев и Ваня Вълкова.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова със Светослав Стойчев.
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..