Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените с по-ниски заплати

Снимка: БГНЕС

Жените у нас получават средно с 12,6 на сто по-ниско възнаграждение от това на мъжете, сочат най-новите данни на Националния статистически институт.

Един от признаците за демократичност на едно общество е дали в него има равнопоставеност между половете. От години ООН работи в тази посока, а от Съвета на Европа дори препоръчаха делът на жените в органите, взимащи решения, да бъде не по-малко от 40%. Да работи за преодоляване на неравенството между половете обеща и България със срок до 2030 г.

За първи път Националният статистически институт събира данни за ръководните длъжности на високо и средно ниво във всички институции.  От 22 хиляди ръководни позиции у нас, заеманите от мъже са повече – над 63%. Работната среда е "най-мъжка" в публичните предприятия. Най-много жени пък има в съдебната власт, а истински паритет между половете има в териториалните администрации, научните организации и обществените медии.
В парламента ножицата между мъже и жени е най-голяма. От 240 депутати жените са около една пета. Толкова са и в парламентарните комисии. А съотношението мъже-жени в Европейския парламент, където работят 17 народни избраници, е 12 към 5. Това ни нарежда на 22-ро място сред държавите членки, като първи са Швеция и Финландия, чиито евродепутати жени са 57%.

Как да се преодолее дискриминацията? Коментар на Мика Зайкова - икономист, синдикалист и народен представител в два парламента.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Камъчета с послания

Камъчета с послания и призиви за добрини са разпространени в 20 български града. Инициативата е на младата студентка Габриела Димова. Тя е от Велики Преслав, учи в Лондон, а идеята си организира сама чрез създадената от нея Фондация „Щастъчета“. Идеята на тази инициатива е да припомним на хората, че дори малките добрини, които правим, имат значение...

публикувано на 30.07.24 в 08:30

Звездното небе на Сезел

Не е по силите на всеки с една купа нарязано червено зеле да пресъздаде репродукция на едно от най-разпознаваемите платна в историята на изобразителното изкуство и да спечели първа награда. Тя обаче успява. За учителката Сезел Ферад от шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“ и поредния й успех разказваме отново заради огромното й любопитство към..

публикувано на 30.07.24 в 08:07

Библиотека в храма

„От хора, които имат интерес към четенето се нуждаем, другото се нареди с Божията воля“. Така отец Бисер от храма „Свето Успение Богородично“ в Търговище започва разказа за идеята на енориашите в църковната сграда да бъде подреден библиотечен кът.  Шкафовете и витрините са готови и в тях редом с книжнината, с която храма разполага, ще се наредят и..

публикувано на 29.07.24 в 08:23

Какви дрехи ни спасяват в жегата

Жегите продължават с пълна сила и високите температури все повече ни кара да се замислим - какви са подходящите дрехи в толкова топло време? По улиците често срещаме и хора, облечени в тъмни, дори черни тоалети. Има и медици, които смятат, че тъмното е за предпочитане при изобилно слънце.  Кой е по-добрият и правилен избор, попитахме д ерматологът от..

публикувано на 28.07.24 в 10:33

При сестрите бенедиктинки

Царев брод е интересно шуменско село. Жителите му са потомци на банатски българи, татари, немци, турци, руски белогвардейци, албанци, чехи и т.н.  Някои са чували за селото покрай Психиатричната болница, но привлича туристи и миряни основно с единствения действащ католически манастир в Севериозточна България - Бенедиктинския манастир. Изграждането..

публикувано на 26.07.24 в 11:39

Мечтите на Стефания

Последните десетилетия често чуваме и гледаме обезлюдяващите и опустяващи български села. За това как младите бягат от малките населени места и търсят начини да се реализират в по-големите градове, а нерядко и в чужбина.  Понякога обаче чуваме и за млади хора, които правят обратното. Бягат от навалицата, стреса и забързаното ежедневие и търсят..

публикувано на 26.07.24 в 09:13

Звездните деца на Шумен

Деца от вокална школа „Белканто“ с вокален педагог Ива Георгиева бяха избрани от певицата Теди Кацарова след конкурс в Шумен да участват в концерти из страната от турнето "Обич и песен", организирано от Евгени Боянов. Ива Георгиева е преподавател по пеене и основател на школа „Белканто“. Нейните ученици Николай Зотев и Есен Ахмед участват в много..

публикувано на 25.07.24 в 08:55