Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените с по-ниски заплати

Снимка: БГНЕС

Жените у нас получават средно с 12,6 на сто по-ниско възнаграждение от това на мъжете, сочат най-новите данни на Националния статистически институт.

Един от признаците за демократичност на едно общество е дали в него има равнопоставеност между половете. От години ООН работи в тази посока, а от Съвета на Европа дори препоръчаха делът на жените в органите, взимащи решения, да бъде не по-малко от 40%. Да работи за преодоляване на неравенството между половете обеща и България със срок до 2030 г.

За първи път Националният статистически институт събира данни за ръководните длъжности на високо и средно ниво във всички институции.  От 22 хиляди ръководни позиции у нас, заеманите от мъже са повече – над 63%. Работната среда е "най-мъжка" в публичните предприятия. Най-много жени пък има в съдебната власт, а истински паритет между половете има в териториалните администрации, научните организации и обществените медии.
В парламента ножицата между мъже и жени е най-голяма. От 240 депутати жените са около една пета. Толкова са и в парламентарните комисии. А съотношението мъже-жени в Европейския парламент, където работят 17 народни избраници, е 12 към 5. Това ни нарежда на 22-ро място сред държавите членки, като първи са Швеция и Финландия, чиито евродепутати жени са 57%.

Как да се преодолее дискриминацията? Коментар на Мика Зайкова - икономист, синдикалист и народен представител в два парламента.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наследници на динозаврите

Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..

публикувано на 03.02.25 в 14:55

Обмислят задължителна матура по математика

Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..

публикувано на 03.02.25 в 13:46

За музея в Сребърна

Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев.  Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент.  Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..

публикувано на 02.02.25 в 09:22

Китайски чатбот разтърси пазарите

В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Одобриха пари за защитени жилища

До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги.  Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..

публикувано на 31.01.25 в 09:53

От буквара до електронния учебник

Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..

публикувано на 30.01.25 в 16:26

Зографите на храма

Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник.  Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен.  Възстановен е отново през пролетта на 1948 година.  От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...

публикувано на 30.01.25 в 15:28