Палестинецът Ясеин Обейд е само 20-годишен, когато за първи път идва в България. Във Военното училище във Велико Търново той е приет да учи в гражданската специалност „Сапьор в строителството на пътища и мостове“.
След завършване на висшето образование съдбата не го отвежда към градежа на магистрали, а в Тунис, където 4 години работи в щаб-квартирата на тогавашния палестински ръководител Ясер Арафат.
Това му дава възможността отблизо да се запознае с личността на човека, който заедно с израелските лидери Ицхак Рабин и Шимон Перес получават Нобелова награда за мир. В Тунис се ражда и неговият син Шади, а съпругата си открива по-рано, още докато учи в старата ни столица.
Именно появата на детето връща младото семейство в България и вече над 30 години те живеят в Шумен. Тук е и техният бизнес – търговия с бельо. Магазинът им се намира в центъра на града, където продават заедно със съпругата си Снежана.
Днес 61-годишният Ясеин продължава да се интересува от политика и история и не пропуска да каже, че семейството е родено на три континента.
Палестинецът идва от Азия, жена му от Европа, а техният син от Африка.
Миглена Стефанова разговаря с Ясеин Обейд за мечтата му за независима палестинска държава и мирно съжителство със съседната държава Израел. Интервюто е направено по проекта „Новите нашенци“.
Успех много добър 5 за последните три гимназиални класа да освобождава учениците от матура. Това предлагат от синдикат "Образование". По този начин ще се повиши мотивацията на децата да учат по-старателно през последните три години и ще ги освободи от стреса, който причиняват матурите. Това ще им даде и повече време да се подготвят за..
Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков. И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..
Чували ли сте за въжения мост над Янтра, който свързва русенските села Беляново и Новград. Тук реката прави чудни меандри преди да се влее в Дунав. А в скалния венец по долното речно русло между Беляново и Новград е разположен и скален манастир. Наречен е Беляновски, на името на близкото село. Части от тази обител, включително и скалната църква са..
Работниците във военното предприятие "Терем-Хан Крум" в Търговище няма да получат заплатите си за февруари преди Великден и остават без пари за празниците. Това съобщи за Радио Шумен областният координатор на КНСБ Николай Дяков. И тази седмица продължават протестите на служителите от военния завод, които всеки ден са на пътя София-Варна, но никой не..
Говорим на различни езици, но плачем еднакво. Тази фраза се роди около трагедията в Кочани. За този израз ни подсети откровението на Мария Нейкова от Търговище, която не е родена в България, говори 4 езика, но признава, че винаги когато чуе българския химн, буца и засяда в гърлото. Споменавайки за това, в очите и напират сълзи. От..
Невена Делчева е ресурсен учител и автор на книгата „Учениците на г-ца Цвета“. Чрез тази книга тя представя деца, които попадат в графата специални. Книгата е насочена от една страна към самите деца, за да могат те да разберат по-добре съучениците и познатите си, а от друга – изданието е в помощ на родители, които биха искали да обяснят по-лесно..
По повод Международния ден на земята - 22 април, шуменското Народно читалище „Пробуда – 1958“ и Европа Директно - Шумен организират поредно събитие от Зона за размяна „Шуменско зелено”. Инициативата „Донеси и размени“ е възможност за размяна на дрехи и аксесоари и е част от социалните кауза на читалището.Тя цели насърчаване на..