Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стига ли ни водата?

Снимка: Pixabay

На 22 декември 2023 г. в навечерието на Коледа водата стигна до Омуртаг. След точно 20 години опити да се въведе в експлоатация водопроводът “Ястребино”, най-после беше осигурено допълнително водоподаване за града от едноименния язовир.

След като беше направена най-смелата крачка и стартира пробен стадий на водоподаване по системата “Ястребино”, водоснабдителната система „Ястребино“, клон „Омуртаг“, работи за първи път. Тя е в пробен етап и е под денонощно наблюдение от експертен екип – инженери, проектанти и лаборанти. През 2023 г. е тествана широкообхватно – изпитвани са довеждащият водопровод, помпените станции, автоматизацията, контролните пана и други. Водата е санитарно обработвана многократно, проби на качеството са правени по цялото трасе и в съоръженията. Ресурсът идва от една от най-добрите пречиствателни станции в България – ПСПВ „Ястребино“ – съоръжение с двустепенно стъпало на пречистване и клетки с черен въглен. С тази вода през последните 11 години са снабдявани общо 11 населени места. 

И така, в края на декември 2023 г. този непреодолим от десетилетия комунален проблем е решен. Но временно. Следва много и тежка административна работа, която вероятно отново ще бъде изнесена от момичетата от Гражданско обединение „Вода за Омуртаг“.

Темата на  последния брой на списание "Булаква" на Българската асоциация по водите е Омуртаг, станал емблема на „суша“, превърнал се в нарицателно за безводие.

Как ВиК дружество и граждани проправиха пътя на водата? За това и за ВиК проблемите в страната чуйте от интервюто на Миглена Стоянова с Иван Иванов - председател на БАВ.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мечтата на Толга

Проблемът с липсата на квалифицирани кадри за агросектора с всяка година става все по-сериозен, най-вече при агрономи и трактористи. Това каза Толга Мехмед от кубратското село Звънарци, който е само на 17 години.  Той учи специалността „техник-растениевъд“ в професионалната гимназия в Кубрат. Освен, че работи усилено на полето, успешно участва и в..

публикувано на 12.07.24 в 08:37

Разрушители стават строители

Младежката сфера в Шумен   - артистично пространство от дърво, винил и мебели от палети, има всички шансове да посрещне своя 6-и рожден ден основно ремонтирана и обновена. Реконструкциите се налагат, защото макар, че е любимо място за концерти и други арт прояви на младите хора, сферата често става обект на вандалски актове. Парадоксалното..

публикувано на 12.07.24 в 08:26

ДПС на две

Продължават трусовете в ДПС, а ние продължаваме да питаме за измерението на конфликта в движението. След като снощи почетният председател Ахмед Доган поиска оставката на Делян Пеевски и на още петима души от ръководството на партията, днес парламентарната група изключи още 17 депутати, включително и другия председател Джевдет Чакъров, а малко по-късно още..

публикувано на 11.07.24 в 15:34
Д-р Димитър Костов

Сериозни ремонти в шуменската МБАЛ, която става една от модерните в Североизточна България

Завърши първият етап от ремонта на операционния блок в МБАЛ - Шумен. В реновираните две операционни зали вече се извършват ортопедични операции. Това съобщи директорът на лечебното заведение д-р Димитър Костов.  Те са със съвременна вентилация и филтри, с нови операционни маси и апаратура, имат нов дизайн и антибактериално покритие.  В момента се правят..

публикувано на 11.07.24 в 15:21
Д-р Димитър Костов

Ремонти пред финала

Завърши първият етап от ремонта на операционния блок в МБАЛ - Шумен. В реновираните две операционни зали вече се извършват ортопедични операции. Това съобщи директорът на лечебното заведение д-р Димитър Костов.  Те са със съвременна вентилация и филтри, с нови операционни маси и апаратура, имат нов дизайн и антибактериално покритие.  В момента се правят..

публикувано на 10.07.24 в 13:32
Росен Карадимов - първият вдясно

Шанс за Североизтока

По процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост Министерството на иновациите и развитието класира проекти на 10 общини. В Североизточна България са два проекта за Шумен и по един за Търговище и Русе.    Какво е важно за тези проекти? Как инвестициите ще се отразят на развитието на..

публикувано на 10.07.24 в 10:48

От Тодор Икономово до Ливърпул

Ферхад Фадлиев от каолиновското село Тодор Икономово вече 10 години живее и работи в чужбина. Заминал зад граница веднага, след като е завършил пълнолетие и взел шофьорска книжка.  Всяка година по време на летните месеци се връща у дома. Със заплатата от чужбина успява да задели пари за ремонт на бащината къща, защото има намерение да се върне в..

публикувано на 10.07.24 в 08:19