Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да говорим с баба и дядо за евроизбори

Снимка: arkiv

2024 е годината на избори за членовете на Европейския парламент. В началото на юни над 400 млн. избиратели от 27 страни членки ще имат възможността да определят бъдещето на общността през следващите 5 години.

 Измененията на климата, натискът от миграционните потоци, енергийната политика, споразуменията за постигане на финансова устойчивост в Европейския съюз, реториката на крайнодесните или евроскептични партии и най-вече трудната икономическа ситуация са сред основните причини все повече хора да се отдръпват от правото си да гласуват. 

За да привлекат част от поколението, родено през 50-те и 60-те години на XX век, ученици от I Средно училище „Св. Седмочисленици“-Търговище, започнаха инициатива, която нарекоха „Как да разговаряме с баба и дядо за евроизбори“. 

В диалога със своите по-възрастни роднини младежите търсят отговор на въпроса интересуват ли се бабите и дядовците им от европейски избори, като се опитват да ги убедят, че всеки трябва да има активно участие и ангажираност към политиките на ЕС. Това според младите, е израз на грижа и внимание към самите тях и тяхното бъдеще. 

В този епизод на подкаста "Европа: ново поколение" за инициативата „Как да говорим с баба и дядо за евроизбори“ на гимназисти от I Средно училище „Св. Седмочисленици“-Търговище говориха: Андрей Новаков – евродепутат, Анета Милева – учител по БЕЛ и старши посланик на Европейския парламент в I Средно училище „Св. Седмочисленици“-Търговище, Росица Василева – ръководител в ЕВРОПА ДИРЕКТНО Шумен, Светимира Петрова – ученичка в 11 клас, Магдалена Димитрова – ученичка в 11 клас, Веселина Илиева – ученичка в 11 клас, Алекси Георгиев – ученик в 12 клас.

Чуйте подкаста на Миглена Стефанова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испанска психоложка срещу насилието

Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03

Цял месец мътна вода

Вече цял месец водата от централното водоснабдяване на Шумен е мътна, а здравните инспектори не я препоръчват за пиене и готвене. В официалните съобщения на Регионалната здравна инспекция на базата на лабораторни изследвания не се споменават точните нива на мътността. За шуменци обаче и с невъоръжено око е видно, че водата не изглежда добре, а без..

публикувано на 24.01.25 в 11:10

Кажи ми колко книги си прочел

Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието.  От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..

публикувано на 24.01.25 в 08:39

Училище с обновен басейн

Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват.  Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..

публикувано на 24.01.25 в 08:33

Любов към балета

Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година.   На 21 години Мария Керчева на..

публикувано на 23.01.25 в 09:02

Искания: Кабинетът да спре цените

Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..

публикувано на 22.01.25 в 11:56

Спорт за надежда

С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички.  Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..

публикувано на 22.01.25 в 09:00