Точно 646,80 лв. е възнаграждението на общинските съветници на Шумен за участие в едно заседание на Общинския съвет. Толкова ще получат днес те за работата си.
Сумата е според приетия Правилник за работа на Общинския съвет, където е записано, че за участие в сесия се полагат 12% от заплатата на кмета на общината /5390 лева/ .
Пак в него е записано, че за участие в комисия се заплащат 7% от кметската заплата или 377,30 лв. Ако си председател на комисия, заседанието ти носи 431,20 лв. /8%/.
Така всеки един от общинските съветници на Шумен, които са 41 човека, взема най-малко 1401,40 лева месечно /за участие в 2 комисии и една сесия, каквато има всеки месец/.
При някои съветници сумите надхвърлят 2000 лева, защото може да има повече заседания на комисии или свикване на извънредни. Такъв е случаят със заседанията на временната комисия, която утре трябва да реши какви промени да настъпят в Правилника за работа на Общинския съвет.
В него може да се променят и заплатите на съветниците, но нагласи за спад няма.
Като екзотика се прие предложението на независимия общински съветник Павел Павлов за комисия да се плаща 1 стотинка, а за сесия 1 лев.
Иначе, средната брутна работна заплата в Шуменско по последни данни на националната статистика, е 1682 лв. за 21 работни дни месечно.
Затова решихме да попитаме шуменци какви възнаграждения заслужават общинските съветници?
Предпазливи политически действия вижда в преговорите за правителство между ГЕРБ и Демократична България социологът Яница Петкова от социологическа агенция „Мяра“. Това обаче е предпоследно, тъй като разговорите за редовен кабинет още се водят, уточни Петкова. Социологът Яница Петкова смята, че разцепление в коалицията ПП-ДБ няма, въпреки че..
Броени дни преди Нова година попитахме децата от Детска градина „Пролет“ в Нови пазар как запомниха 2024, как според тях изглеждат новата и старата година, както ще поискат малчуганите от кмета, след като го сурвакат. Оказа се, че малките момичета и момчета искат играчки, въртележки, дори цял надуваем замък на центъра на Нови пазар...
При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..
В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова. Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...