Правителството прие Плана за насърчаване на ранното детско развитие вчера. Първият по рода си документ у нас се приема скептично от служителите в яслените заведение. Мерките в него са в пет сфери, сред които здраве и хранене, ранно учене, сигурност и безопасност, социална закрила и подкрепа за родителството.
„Нужна е промяна в системата на яслите, дори да не е толкова драстична“, каза бившата директорка на шуменската ясла „Калинки“ Маруся Димитрова.
„Трябва да има повече педагози в яслите. Педагогът в яслите дава указания на медицинските сестри как да работят. А не могат ли педагозите да са повече хора и директно да работят с децата? Сестрата да се занимава със здравословните проблеми. Не може в болниците да няма медицински сестри, а сестрите да стоят в яслите“, обясни Димитрова.
Планът за ранно детско развитие трябва да пребори негативните последствия от промяната, която позволи на детските градини да приемат деца от двегодишна възраст. Това създава видим отлив от яслите. „Майките имат майчинство през тези две години. Така естествено намалява броят на децата в яслите", каза Маруся Димитрова.
„Тези хора, които станаха ръководители на заведенията, всички те не са работили и една секунда в ясли. Не са минали йерархията, не познават цялата психика и реда на възпитание в яслите“, разказа Димитрова.
За половин година децата в яслите започват да говорят добре. „Това не се дължи само на обучението в яслата, където се учат песнички, стихчета, игрички, но и на контакта между дечицата“, категорична е бившата директорка на ясла „Калинки“.
В системата на яслите трябва да влязат по-млади и амбициозни хора, категорична е Димитрова. Но е важно и да се върне добрата практика на приемствеността между поколенията.
Чуйте интервюто на Стоян Стоянов с Маруся Димитрова.
80-годишната Тодорка от село Радко Димитриево вече 14 години продава цветя на хората, които посещават храма "Св. Три Светители" в Шумен. Всяка сутрин жената идва с влака и когато букетчетата от двете й торби свършат, поема отново към селото, защото както казва "чака я работа". Цял живот се е трудила в градината си - копае и сее. И до днес сама..
Разградската фондация „От мечта до реалност“ организира национален музикален конкурс за млади акордеонисти. Заради големия интерес ще се приемат творби и на таланти от началните класове, не само на гимназисти, каза за Радио Шумен председателят на фондацията Айтен Кязимова. Конкурсът е индивидуален, като участниците трябва да заснемат..
И началото, и края на живота ни е свързано с храма, казва Светла Кърчева от Русе. За рожденният си ден, вместо празник с приятели, тя органинизира кампания за набиране на средства за православен храм. Посвещава се на каузата от грижа за състоянието на църквата "Св Архангел Михаил" в русенския квартал "Долапите" и мотивирана от местни бизнесмени, които..
Експертният съвет към Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите прие доклада за оценката на въздействие върху околната среда, изготвен от проектната компания за изграждане на ветрогенератори в общините Никола Козлево и Каолиново. По процедура докладът се изпраща предварително на институциите, които участват в съвета и носят..
Обезценяването на парите, скокът на цените, галопиращата инфлация са само част от причините за събитията от 10 януари 1997 г. Народът щурмува парламента, а народните представители останаха блокирани вътре. Протестиращите искаха да предотвратят съставянето на ново правителство на БСП, след като парламентът прие оставката на министър-председателя Жан..
Йончо Цолов Пеловски е името на най-дълго живелия човек в България. Роден в края на 18 век, Йончо живее и през 19 век чак до началото на 20 век в малко село до град Мездра. Негови потомци, допълващи и до днес родословното дърво на Пеловския род, се свързват с д-р Росен Гацин - главен асистент в Института по експериментална морфология, патология и..
Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получиха образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детският футболен клуб, който създаде и ръководи, „Реал Омуртаг“. Правозащитните награди "Човек на годината" бяха връчени за 17-и път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин Сандев,..