Годишнина от провеждането на Първия ромски конгрес, започнал на 8 април 1971 година в Лондон, отбелязва днес ромската общност у нас. Конгресът приема някои от ключовите за ромската идентичност символи – ромското знаме, химна на ромите, както и апела към всички правителства да използват името „роми“ вместо „цигани“.
На днешния ден се почита и паметта на избитите половин милион роми по време на Втората световна война. Най-силните акценти на днешния ден са празнуването на Ромското пробуждане, осъзнаването на културното наследство, борбата за права и предизвикателствата, пред които са изправени ромските общности по целия свят.
Днес обръщаме специално внимание на ромската жена – младата, стремяща се към по-добри условия на живот, по-добро образование и същевременно запазила своята идентичност. Срещаме ви с три дами - Силвия Станчева - регионален координатор на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, Аксения Ранкова – студентка първи курс в специалност "Предучилищна педагогика" в Шуменския университет и Теодора Тодорова – единайсетокласничка в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Смядово.
„Ромската общност е много по-различна, мотивирана и образована, готова да се бори с предразсъдъци, стереотипи и стари традиции, за да бъде модерна общност“, категорична е Силвия Станчева от Център "Амалипе".
Какви са нейните апели към общността и обществото като цяло и каква е визията за бъдеще на една студентка и една ученичка, чуйте в разговора на Ирина Николова с тях.
Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни. „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..
Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти. Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата. Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..
Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..
След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот. 10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...
Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето. В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..
65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите. Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..