Годишнина от провеждането на Първия ромски конгрес, започнал на 8 април 1971 година в Лондон, отбелязва днес ромската общност у нас. Конгресът приема някои от ключовите за ромската идентичност символи – ромското знаме, химна на ромите, както и апела към всички правителства да използват името „роми“ вместо „цигани“.
На днешния ден се почита и паметта на избитите половин милион роми по време на Втората световна война. Най-силните акценти на днешния ден са празнуването на Ромското пробуждане, осъзнаването на културното наследство, борбата за права и предизвикателствата, пред които са изправени ромските общности по целия свят.
Днес обръщаме специално внимание на ромската жена – младата, стремяща се към по-добри условия на живот, по-добро образование и същевременно запазила своята идентичност. Срещаме ви с три дами - Силвия Станчева - регионален координатор на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, Аксения Ранкова – студентка първи курс в специалност "Предучилищна педагогика" в Шуменския университет и Теодора Тодорова – единайсетокласничка в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Смядово.
„Ромската общност е много по-различна, мотивирана и образована, готова да се бори с предразсъдъци, стереотипи и стари традиции, за да бъде модерна общност“, категорична е Силвия Станчева от Център "Амалипе".
Какви са нейните апели към общността и обществото като цяло и каква е визията за бъдеще на една студентка и една ученичка, чуйте в разговора на Ирина Николова с тях.
Точно преди месец бяхме на избори, за да решим кои са най-подходящите 240 народни избраници, за да ни представляват в парламента и да решават съдбините ни. Изминалото време стана повод да се обърнем към най-важните хора – избирателите, за да ги попитаме какво свършиха депутатите. И още - очакват ли съставяне на редовен кабинет или отново отиваме..
Фондация "Гален Темелков" ще връчи за 5-ти път годишните си награди по проекта "Пътят на Хипократ". Това ще стане в началото на новата 2025 година, а до края на календарната 2024 г. се приемат номинации за наградите. Те са придружени със стипендии и са за студенти и кандидат-студенти по медицина. За втора година фондацията ще присъди и наградата..
Варене на бяла халва за Сирни Заговезни е кандидатурата на област Русе, избрана за участие в националната селекция за "Живи човешки съкровища" за 2024 година, обявена от Министерството на културата. Тя е издигната от Народно читалище "Искра 1898" в град Борово, откъдето са проучили и документирали старата местна технология по приготвянето на..
От Украйна, през Израел до Смядово – това е пътят на рускинята Лилия Бинус, която намира спокойствието и тишината в малкото градче. Заедно със съпруга си Юрий са пенсионери, които все още искат да участват активно в живота си. Лилия има ателие в Смядово, като с шиене се е занимавала през целия си живот, въпреки че по професия е строителен..
Ако си тръгнал да се жениш, трябва да имаш пари и да си платиш таксата. Така отговарят едни от първите младоженци в Шумен, които се бракосъчетаха по новата тарифа, утвърдена от Общинския съвет. Сключването на брак с ритуал в делничен ден поскъпна най-много. Почти три пъти и вместо 28,40 лева, вече струва 80 лева. Разписване в зала и с ритуалчик..
По девет точки от дневния ред на предстоящата сесия на Общинския съвет в Шумен заседава днес икономическата комисия. Три от тях обаче предизвикаха най-бурното обсъждане. Става дума за осигуряването на пари за абонаментни карти за пътуване на пенсионери над 65 години и многодетни майки, отдаването под наем на част от комплекс „Фабулис“ и определянето на..
Едно от нещата, които хората си пожелават, е да пътешестват. Често заради липса на време, средства или нещо друго, намеренията се препращат към следващата година и така невинаги осъществяваме желанията си. Има обаче хора, които живеят, за да сбъдват мечти. Един от тях е Цветомир Ковчазов от Шумен. Юрист по професия и любител пътешественик. До..