Годишнина от провеждането на Първия ромски конгрес, започнал на 8 април 1971 година в Лондон, отбелязва днес ромската общност у нас. Конгресът приема някои от ключовите за ромската идентичност символи – ромското знаме, химна на ромите, както и апела към всички правителства да използват името „роми“ вместо „цигани“.
На днешния ден се почита и паметта на избитите половин милион роми по време на Втората световна война. Най-силните акценти на днешния ден са празнуването на Ромското пробуждане, осъзнаването на културното наследство, борбата за права и предизвикателствата, пред които са изправени ромските общности по целия свят.
Днес обръщаме специално внимание на ромската жена – младата, стремяща се към по-добри условия на живот, по-добро образование и същевременно запазила своята идентичност. Срещаме ви с три дами - Силвия Станчева - регионален координатор на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, Аксения Ранкова – студентка първи курс в специалност "Предучилищна педагогика" в Шуменския университет и Теодора Тодорова – единайсетокласничка в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Смядово.
„Ромската общност е много по-различна, мотивирана и образована, готова да се бори с предразсъдъци, стереотипи и стари традиции, за да бъде модерна общност“, категорична е Силвия Станчева от Център "Амалипе".
Какви са нейните апели към общността и обществото като цяло и каква е визията за бъдеще на една студентка и една ученичка, чуйте в разговора на Ирина Николова с тях.
Предпазливи политически действия вижда в преговорите за правителство между ГЕРБ и Демократична България социологът Яница Петкова от социологическа агенция „Мяра“. Това обаче е предпоследно, тъй като разговорите за редовен кабинет още се водят, уточни Петкова. Социологът Яница Петкова смята, че разцепление в коалицията ПП-ДБ няма, въпреки че..
Броени дни преди Нова година попитахме децата от Детска градина „Пролет“ в Нови пазар как запомниха 2024, как според тях изглеждат новата и старата година, както ще поискат малчуганите от кмета, след като го сурвакат. Оказа се, че малките момичета и момчета искат играчки, въртележки, дори цял надуваем замък на центъра на Нови пазар...
При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..
В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова. Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..
Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..
Възпитаниците на Първо ОУ „Христо Ботев“ в Търговище се подготвят за творческо предизвикателство – ръководството на училището им се доверява да изрисуват коридорите на първия етаж. Всички букви от азбуката и любими приказни герои ще оживеят по стените, планира един от художниците - шестокласникът Кристиян Радев. Каузата за художествено..
Защо още живеем в Австралия? Това е въпросът, чийто отговор променя изцяло живота на Джеф Байлс и той тръгва към България и шуменското село Александрово. Там заедно със съпругата си Красимира създават ставащата все по-популярна „Синя пекарна“, в която освен, че меси вкусен и дъхав хляб, предлагат и нейните красиво приготвени сладкиши...