Зрелостниците да могат да се явяват втори път на матури, за да имат възможност да повишат оценката си. Това е включено в Закона за училищното и предучилищното образование. Поправката бе приета на първо четене в парламента преди броени дни.
Недоволните от оценката си ученици ще трябва да заплащат такса, за да се явят на поправка. Това се отнася за тези, които не са скъсани, но искат да повишат успеха си, за да могат да кандидатстват в университет.
Възможността за поправки на матурите се приема скептично от бъдещите абитуриенти в шуменското Средно училище „Панайот Волов“. Притеснява ги основно таксата, която недоволните от оценките си дванайсетокласници ще трябва да плащат. Обсъжданите суми са в порядъка на от 30 до 100 лв.
„Държавата ни осигурява от I до XII клас. Не трябва ние да отделяме допълнителни средства“, казва зрелостничката Александра. „Ако трябва да се плащат матури, трябва да се вдигнат и стипендиите на учениците“, призова Лиляна. „Училището не е университет. Не разбирам защо трябва да плащаме за нашите изпити“, добави Калоян.
При националния омбудсман, по чието предложение се прави поправката, са постъпили редица жалби от деца и родители. Омбудсманът смята, че не трябва да се изисква такса от завършващите, защото вторите матури се организират така или иначе за ученици, които не са успели да се явят на първите или са изкарали двойки, а от тях такси не се изискват.
Александра вече е приета във варненски университет и ще учи „Интериорен дизайн“. „Ако не си взема първата матура, тогава ще се явя на втора. Засега се справям добре на пробните матури“, обясни тя.
Дани също е приет във Варна. Затова матурата за него не е чак толкова важна. Той ще изучава „Интелигентни транспортни системи“. Ако все пак изкара на зрелостния изпит по-ниска оценка от 5, ще се замисли дали да не си я поправи. Калоян ще кандидатства в Пловдив. Иска да учи „Графичен дизайн“. Той не вярва, че ще има нужда от втори шанс при матурата по български език и литература. „Аз съм сигурен, че ще имам по-висока оценка. Знам колко мога и знам, че уча. Това ще е излишно плащане за нещо, което няма да ми трябва“, каза той.
Лиляна също е приета в университет и без да има оценка от матура. Тя ще учи „Логистика“ във Варна. „Няма шанс да не си взема матурата. Ако оценката е над 2, изобщо няма да повторя“, каза бъдещата абитуриентка.
Дванайсетокласниците от Средно училище „Панайот Волов“ залагат на подготовката, заради това звучат уверено, че ще се справят на матурата по български език и литература от първия път.
За да влязат в сила промените и да се въведат поправките на зрелостните изпити, депутатите трябва да вземат решение на второ четене.
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..
Недостатъчното финансиране и липсата на млади специалисти са може би най-големите предизвикателства пред родната археология. Това каза за Радио Шумен археологът от шуменския музей и филиалът на археологическия институт Гергана Илиева по повод днешния празник на археолозите 14 февруари. "Дейността на археолозите не се свежда само до..
Йордан Русев е сомелиер и винен консултант. Казва, че виното за него на първо място е начин на живот. Има над 17 години широкоспектърна кариера в света на виното. Работи на 3 континента – Европа, Северна Америка и Австралия. В богатата палитра на винената му биография влизат редица ресторанти включително с 2 звезди Мишлен, както и в европейски и..
59 паралелки в 8 клас с 1534 места да бъдат разкрити през следващата учебна година (2025/2026) в училищата в Шуменска област. Това предложение на Регионалното управление на образованието бе прието от Постоянната областна комисия по заетостта. Четири от специалностите, обединени в две паралелки, ще бъдат в дуална форма на обучение. Те ще са в..
С повече любопитство, отколкото с надежда за краен ефект, очаквахме днес да разберем дали българинът ще е единен и ще подкрепи бойкота на големите търговски вериги срещу високите цени. Идеята тръгна от Хърватия в края на януари и завладя Балканите. Примера последваха още Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и..