Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да се плаща за втори шанс?

Лиляна, Калоян, Александра и Дани.
Снимка: Стоян Стоянов

Зрелостниците да могат да се явяват втори път на матури, за да имат възможност да повишат оценката си. Това е включено в Закона за училищното и предучилищното образование. Поправката бе приета на първо четене в парламента преди броени дни.

Недоволните от оценката си ученици ще трябва да заплащат такса, за да се явят на поправка. Това се отнася за тези, които не са скъсани, но искат да повишат успеха си, за да могат да кандидатстват в университет.

Възможността за поправки на матурите се приема скептично от бъдещите абитуриенти в шуменското Средно училище „Панайот Волов“. Притеснява ги основно таксата, която недоволните от оценките си дванайсетокласници ще трябва да плащат. Обсъжданите суми са в порядъка на от 30 до 100 лв.

„Държавата ни осигурява от I до XII клас. Не трябва ние да отделяме допълнителни средства“, казва зрелостничката Александра. „Ако трябва да се плащат матури, трябва да се вдигнат и стипендиите на учениците“, призова Лиляна. „Училището не е университет. Не разбирам защо трябва да плащаме за нашите изпити“, добави Калоян.

При националния омбудсман, по чието предложение се прави поправката, са постъпили редица жалби от деца и родители. Омбудсманът смята, че не трябва да се изисква такса от завършващите, защото вторите матури се организират така или иначе за ученици, които не са успели да се явят на първите или са изкарали двойки, а от тях такси не се изискват.

Александра вече е приета във варненски университет и ще учи „Интериорен дизайн“. „Ако не си взема първата матура, тогава ще се явя на втора. Засега се справям добре на пробните матури“, обясни тя.

Дани също е приет във Варна. Затова матурата за него не е чак толкова важна. Той ще изучава „Интелигентни транспортни системи“. Ако все пак изкара на зрелостния изпит по-ниска оценка от 5, ще се замисли дали да не си я поправи. Калоян ще кандидатства в Пловдив. Иска да учи „Графичен дизайн“. Той не вярва, че ще има нужда от втори шанс при матурата по български език и литература. „Аз съм сигурен, че ще имам по-висока оценка. Знам колко мога и знам, че уча. Това ще е излишно плащане за нещо, което няма да ми трябва“, каза той.

Лиляна също е приета в университет и без да има оценка от матура. Тя ще учи „Логистика“ във Варна. „Няма шанс да не си взема матурата. Ако оценката е над 2, изобщо няма да повторя“, каза бъдещата абитуриентка.

Дванайсетокласниците от Средно училище „Панайот Волов“ залагат на подготовката, заради това звучат уверено, че ще се справят на матурата по български език и литература от първия път.

За да влязат в сила промените и да се въведат поправките на зрелостните изпити, депутатите трябва да вземат решение на второ четене.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фармацевт с нов роман

Кармен Мишу-Бойчева е лекар, фармацевт и писател. Последното съвсем не е някакво увлечение, защото дамата, родена във Видин, живяла в София и отведена от любовта в Тутракан, издава роман след роман. „Дъжд“ е новото й заглавие и тази седмица, на 9 август, книгата ще има премиера във Варна.  Първият роман на Кармен Мишу-Бойчева „Балканска сага“..

публикувано на 06.08.24 в 08:25

Фестивал на любовта

Така се нарича дебютният роман на Десислава Маринова. Професионално е посветена на строгия ред на цифрите, но в думата ѝ бушуват емоции, които избликват в книгата ѝ. Обича да пътува, да попива в душата си чудни природни гледки, да опознава хората и да създава нови светове. В романа „Фестивал на любовта“ Десислава Маринова ни повежда сред..

публикувано на 05.08.24 в 08:35

Дини от Господа

3 август е Световният ден на динята. Празник много разпространен в Америка,  където популярни са състезанията със замерване с дини и надплюване с динени семки. И в шуменското село Салманово си имахме пищен празник, но бостаните намаляха, все по-малко хора отглеждат дини в селото. Разбира се, сергиите в Шумен не страдат от липса на..

публикувано на 03.08.24 в 10:30

Автомобил на век показват в Разград

Ако сте ценители на красивите, ретро и много здрави автомобили, в събота ще бъде пълно с такива в Разград. От 9 часа среща в Градския парк си дават собственици на коли и мотоциклети, които имат поне 30-годишна история. Инициатор на второто издание на Ретро парада е местният клуб „Абритус“. Неговият председател Веселин Ковачев е решил да..

публикувано на 03.08.24 в 05:40

"Акага" за първи път в Шумен

За пръв път група „Акага“ ще свири в Шумен. Музикантите ще пристигнат в града в неделя, 4 август, по покана на община Шумен.  Хитовете на бандата сред постоянната експозиция на открито ще поставят финал на Националното биенале по скулптура „Шуменско плато“ и Седмия пленер по фотография „Шумен познат и непознат“. Концертът започва в 18:00 часа на..

публикувано на 02.08.24 в 15:46

Сцена за таланти

Потребители от 27 социални услуги в община Шумен се срещнаха днес на платото край Шумен, за да споделят своите таланти и умения, за да се повеселят, да изразят себе си по начин, който им харесва и да покажат как се развиват и доколко ги удовлетворят заниманията в различните центрове за социални услуги.  Празник на творчеството „Таланти в социалните..

публикувано на 02.08.24 в 14:51

Наталия и Гарет от селото под скалите

Рускинята Наталия Нахаева и Гарет Лангли от Южна Африка са сред сравнително новите жители на каспичанското село Кюлевча. Тя е строителен инженер, а той е бивш военен. Срещат се в Литва, но заживяват в България. Общо двамата имат 7 деца от първите си бракове. При тях в момента е една от дъщерите на Наталия, която от Мексико е дошла с малкото си..

публикувано на 02.08.24 в 14:08