Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майка Тереза от Илийно

Снимка: РИМ Търговище

Музеят в Търговище представя изложба, която разкрива какво наследство е оставила една необикновена жена, родена преди 100 години в село Илийно, сега в община Омуртаг. 

Нейното име е Върбинка Димитрова, която с делата си и неуморния си ентузиазъм дава сила и кураж на много страдащи хора по света. За специалиста от музея Тоня Любенова, Върбинка по нищо не отстъпва на майка Тереза с добротворчеството, което е сторила.

Години наред българката, която се появява на бял свят без ръце и крака, обикаля по училища, лицеи, църкви и дори на открито, за да прави демонстрации как може да живее човек без крайници.

Нейната милосърдна и лечителска дейност е била под патронажа на Международния червен кръст и средствата, които събира отиват за строителството на болници и в помощ на бедни и страдащи деца и хора. 

При самото си раждане Върбинка е отписана от роднините си, но доживява до 93-годишна възраст в Швейцария. Като реализира всичко, за което си е мечтала, дори и повече. 

Родена е на Връбница, за това и изложбата, която търговищкия музей открива, е между Връбница и Великден. 

Експозицията е озаглавена „Върбинка – изпратена от Бог“, защото нейната мисия е била повече от божествена. 

Изумителната история на българката, родена в село Илийно преди век ще бъде описана в книга, която Тоня Любенова подготвя. 

Изложбата с нейните снимки, писма и инструменти, с които си е служила, за да живее нормален живот ще остане до края на годината на първия етаж в Славейковото училище в Търговище. Мястото е избрано неслучайно, за да може да бъде достъпно и за хората с увреждания, които да видят как можеш да се справиш със страданието с вяра и много сила, показани от Върбинка Димитрова. 

Откриването на експозицията е от 17:00 часа днес.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Тоня Любенова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тримата мускетари" на шуменска сцена

Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска.  В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..

публикувано на 22.11.24 в 14:41

Вкусът на времето

„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...

публикувано на 22.11.24 в 08:42

Пътищата на Румен Райнов

Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..

публикувано на 21.11.24 в 13:53

Операта в Русе получи дарение

120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..

публикувано на 21.11.24 в 09:41

Цигулково дуо на шуменска сцена

Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате.  Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..

публикувано на 21.11.24 в 09:33

Памет за професора

Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..

публикувано на 20.11.24 в 14:14

Кино в длан

57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен.  Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...

публикувано на 20.11.24 в 08:57