Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласът на поетите

Снимка: Антонио Георгиев-Хаджихристов

Докато по отношение на политиката се водят спорове дали тя е способна да разедини, или да обедини хората, то по отношение на културата всички сме съгласни, че нейната спасителна мисия е да обедини обществото около нещо съзидателно. 

Човекът на изкуството е в пряк досег с човешкия живот и всяко социално сътресение е способно да промени гледната му точка. Той може да се фокусира върху даден проблем, да загатне за съществуването му или да бъде толкова засегнат от него, че това да накара гласа му да замлъкне. И да бъде по-скоро обсебен от въпроса за собственото си оцеляване, отколкото за оцеляването на своето изкуство. 

Как изглеждат последните избори през погледа на родения в Шумен поет Владислав Христов и какво е принципното мнение на творческите личности за бъдещето на политическия живот у нас и в Европа? С Владислав Христов разговаря Ирина Николова.

Владислав Христов се надява, че гласът на поетите ще бъде чут и този глас ще насочи българската политическа класа към идеи, които да обединяват. Творците ще продължат със своите опити да бъдат коректив на постъпките на политиците и ще следват социалната функция на своите послания. С надеждата за по-добро бъдеще, в което красивото да вдъхновява, а пошлото да остане далеч от нас.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова техника срещу наркоепидемията

Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника   - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..

публикувано на 05.02.25 в 11:53

Силата да бъдеш себе си

На прага на завършването на своето образование и напът да започне своята професионална реализация е Милена Казакова от Върбица.  Тя е на 23 години, студентка четвърти курс в специалност "Начална училищна педагогика с чужд език" в Шуменския университет. На пръв поглед нищо необичайно – една от многото млади жени, които учат в университет и мечтаят за..

публикувано на 05.02.25 в 08:41

Тайните на добрия аниматор

Крум Крумов от Шумен се занимава с анимация, организиране на партита и забави за деца и възрастни вече 20 години. Ръководи парти агенция и казва, че работата на аниматора никак не е лесна. По думите му, днес повече хората гледат сметките и бюджета, а и сякаш сме забравили да се забавляваме. За да стане истински хубаво и забавно едно събитие,..

публикувано на 05.02.25 в 08:32

От Алваново до Антарктида

Възможно ли е една табела да промени отношението към едно селище, към неговата история или към неговите хора. Или да породи любопитство, или да те накара да помечтаеш за далечни земи. Вероятно за всеки е различно, но за хората от търговищкото село Алваново това е проект, който има своето послание. Замесени са църковното настоятелство при храма..

публикувано на 05.02.25 в 08:23

Епидемия с вкус на вейп

След като вчера непълнолетно момче припадна на улицата в Разград, темата за опасните вейпове сред учениците продължава да е все така актуална. Вчера също стана ясно, че президентът Румен Радев свиква КСНС заради дрогата сред децата. А днес от ГДБОП свалиха два от най-посещаваните сайтове за продажба на вейпове и вещества на основата на..

публикувано на 04.02.25 в 15:32

Радио Шумен на 52 години

Ангел Трайков пое поста на директор на Радио Шумен на 1 септември 2016 г. Той е част от медията повече от 30 години и още помни първата си емисия новини на живо, както и предизвикателствата в радиото като репортер, редактор, новинар.  За емоциите да работиш в Радио Шумен като редактор и директор и как вижда бъдещето на медията - това ни..

публикувано на 04.02.25 в 12:07

Роботът Пепър в училище

Хуманоиден робот ще помага на учениците в часовете по приложно програмиране в Професионалната гимназия по икономическа информатика „Джон Атанасов“ в Търговище. Технологията е внедрена в образователния процес, благодарение на Националната програма „Професионално образование и обучение“ по модул „Модернизиране на материално-техническата база“ на..

публикувано на 04.02.25 в 10:53